Kuriozitetet e Sistemit Diellor

kuriozitetet e sistemit diellor

Nevoja njerëzore për të eksploruar dhe transportuar imagjinatën në vendet më misterioze ka qenë një praktikë e përsëritur që nga kohra të lashta. Hetimi i mrekullive të sistemit diellor është një udhëtim që shumë njerëz guxojnë të ndërmarrin. Ndërsa është e vërtetë që teknologjia që kemi sot mund të na çojë përtej kufijve të planetit, kjo nuk përfaqëson një pengesë për të vënë në dyshim ekzistencën e vetë jetës. Janë të shumta kuriozitetet e sistemit diellor që ia vlen të dihen.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë kuriozitetet kryesore të sistemit diellor që tërheqin më shumë vëmendjen.

Përbërja e sistemit diellor

kuriozitetet e sistemit diellor për të ditur

Planetët ndryshojnë shumë në madhësi. Vetëm Jupiteri përmban më shumë se dy herë më shumë material sesa të gjithë planetët e tjerë së bashku. Sistemi ynë diellor lind nga tërheqja e elementeve në retë që përmbajnë të gjithë elementët kimikë që ne njohim nga tabela periodike. Tërheqja ishte aq e fortë sa më në fund u shemb dhe i gjithë materiali u zgjerua. Atomet e hidrogjenit shkrihen në atomet e heliumit përmes shkrirjes bërthamore. Kështu u formua dielli.

Deri më tani kemi zbuluar tetë planetë dhe diellin: Mërkuri, Venusi, Marsi, Toka, Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni. Ka dy lloje planetësh: të brendshëm ose tokësor dhe të jashtëm ose të gaztë. Mërkuri, Venusi, Marsi dhe Toka janë tokësore. Ata janë më afër diellit dhe janë të ngurta. Pjesa tjetër, nga ana tjetër, konsiderohen planetë më larg nga dielli dhe konsiderohen si "gjigantë gazi".

Lidhur me situatën e planetëve mund të thuhet se ato rrotullohen në të njëjtin rrafsh. Megjithatë, planetët xhuxh rrotullohen me një anim të lartë. Rrafshi në të cilin planeti ynë dhe planetët e tjerë rrotullohen quhet rrafshi ekliptik. Gjithashtu, të gjithë planetët rrotullohen rreth diellit në të njëjtin drejtim, ndërsa kometat si kometa e Halley rrotullohen në drejtim të kundërt.

kuriozitetet e sistemit diellor

universi dhe planetët

 • Dielli është ylli ynë mbizotërues dhe është aq i madh sa mund të habiteni edhe ta gjeni këtë përfaqëson më shumë se 99% të masës aktuale të sistemit diellor. Edhe duke shtuar masat e të gjithë planetëve së bashku nuk është e barabartë me madhësinë e diellit.
 • Pavarësisht nga madhësia e diellit dhe fakti që sistemi diellor përbëhet jo vetëm nga 8 planetët e njohur, por edhe nga asteroidë dhe objekte kozmike, ato nuk përbëjnë shumë hapësirë ​​në të. Shuma e masave të tyre është shumë e vogël në krahasim me vakumin që ekziston midis secilit element të sistemit.
 • Sipas NASA-s, sistemi diellor është 4.500 miliardë vjet i vjetër. Ajo formohet nga një re e dendur gazi dhe pluhuri yjor. Të dhënat sugjerojnë se reja ka të ngjarë të shembet për shkak të valëve goditëse nga një supernova aty pranë. Graviteti luajti një rol themelor në formimin e shtëpisë sonë.
 • Vetë sistemi diellor tashmë përfaqëson një zbrazëti të madhe, por grupi ynë i planetëve strehon një zbrazëti tjetër më të madhe, Rrugën e Qumështit. Ai rrotullohet rreth qendrës së tij me rreth 828.000 kilometra në orë dhe është një nga krahët spirale të njohur si Orioni ose Krahu Lokal.
 • Dielli është objekti më i madh në grupin planetar, i ndjekur nga Jupiteri, që është 318 herë më masiv se Toka dhe 2,5 herë më masiv se të gjithë planetët e tjerë së bashku.
 • Ashtu si Toka dhe të gjithë planetët, sistemi diellor ka fushën e tij mbrojtëse magnetike. Ai formohet nga jonet në atmosferën e diellit që udhëtojnë në erën diellore dhe shtrihen përtej orbitës së Plutonit. Rezultati është një flluskë mbrojtëse që rrethon të gjithë sistemin diellor.
 • Njeriu gjithmonë ka pyetur se ku janë skajet e sistemit diellor. U zbulua se është barriera e fundit gravitacionale që mbështet Diellin, e njohur si Reja Oort. Ai përbëhet nga triliona trupa qiellorë të mbetur, si asteroidet, kometat, etj.
 • Sistemi ynë ka më shumë se 150 satelitë, planeti me më shumë satelitë është Saturni, i cili aktualisht ka 81 satelitë, duke tejkaluar 79-të aktualë të Jupiterit.
 • Me një temperaturë mesatare rreth 450°C, Venusi është planeti më i nxehtë në të gjithë sistemin diellor.
 • Akulli i ujit ekziston në të gjithë sistemin diellor, në kundërshtim me mendimin e mëparshëm. Tani e dimë se akulli ekziston në Mars, Hënë dhe trupa të tjerë qiellorë si hëna e Jupiterit Europa dhe asteroidi Ceres.
 • Ndër kuriozitetet e sistemit diellor, zbulojmë se Jupiterit i duhen 1.433 ditë tokësore për të përfunduar kthimin e tij në diell, ndërsa dita e Jupiterit zgjat vetëm 10 orë.
 • Nuk është befasi për një planet masiv aty pranë, Jupiteri ka magnetosferën më të madhe nga të gjithë planetët, madje edhe më të madh se dielli. Kjo është shtresa magnetike përgjegjëse për devijimin e erës diellore, dhe sa më e fortë të jetë fusha magnetike, aq më e madhe është magnetosfera. Sipas kontekstit, Fusha magnetike e Jupiterit është 20.000 herë më e fortë se ajo e Tokës.
 • Përbërja e planetëve në sistemin tonë ndryshon shumë, me të ashtuquajturit planetë tokësorë, të cilët janë kryesisht shkëmborë dhe metalikë. Por ka edhe gjigantë gazi të përbërë kryesisht nga hidrogjen dhe helium. Mërkuri, Venusi, Toka dhe Marsi i përkasin grupit të parë. Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni janë të gjithë gjigantë gazi, të njohur edhe si "gjigantët e akullit".
 • Titani është hëna e Saturnit, por nuk është çdo hënë, pasi ka karakteristika unike në të gjithë sistemin diellor. Sipas astrofizikanëve, Fluturimi në Titan do të ishte shumë më i lehtë sesa në Tokë, falë gravitetit të ulët dhe atmosferës së trashë me presion të ulët, dy elementë të nevojshëm për fluturim.
 • Midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit, ekziston një brez që shtrihet të paktën 500 milionë kilometra i trashë, ku asteroidët janë të shpërndarë dendur. Vlerësohet se ka të paktën 960.000 objekte të këtij lloji që rrotullohen në të ashtuquajturin brez asteroid. Të sistemit diellor.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kuriozitetet e sistemit diellor dhe rezultatin e asaj që tregon përparimi i shkencës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.