Kuriozitetet e Perseidëve

kuriozitetet e perseidëve

Perseidët, të njohur edhe si "Lotët e Shën Lorencit", janë një spektakël qiellor magjepsës që ndodh çdo vit në gusht. Ky është një shi meteorësh që ndriçon qiellin e natës me shkreptima të shkëlqyeshme, kalimtare. Mijëra njerëz shkojnë për të parë këtë shfaqje gjatë këtyre netëve të gushtit. Ka shume kuriozitetet e Perseidëve që mund të mos e keni ditur.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për kuriozitetet kryesore të Perseidëve, në mënyrë që të keni një ide se kur vjen puna për t'i parë ato.

Cilat janë

kuriozitetet e perseidëve në qiell

Këta meteorë janë në fakt grimca të vogla pluhuri dhe shkëmbi që u lanë pas nga kometa Swift-Tuttle përgjatë orbitës së saj rreth Diellit. Kur Toka kalon nëpër këtë re grimcash, disa prej tyre hyjnë në atmosferën tonë me shpejtësi të madhe dhe digjen për shkak të fërkimit me ajrin. Është ky proces djegieje që krijon shtigjet spektakolare të dritës në qiell, të cilat ne i quajmë në popull "yje që bien".

Kulmi i aktivitetit të Perseidëve zakonisht ndodh në mes të gushtit, zakonisht rreth datës 11 deri më 13 të atij muaji. Në atë kohë, numri i meteorëve të dukshëm në orë mund të jetë tronditës, duke arritur në dhjetëra ose edhe më shumë në vende me qiell të errët dhe të pastër. Sidoqoftë, Perseidët janë të dukshëm për disa javë para dhe pas kulmit të tyre, kështu që ju keni një shans të mirë për t'i parë ato edhe nëse nuk mund t'i shihni në pikën e tyre më të lartë.

Për të shijuar këtë spektakël qiellor, është mirë të largoheni nga dritat e qytetit dhe të gjeni një vend me një qiell të errët dhe të kthjellët. Nuk nevojiten pajisje speciale; thjesht shtrihuni dhe shikoni qiellin. Edhe pse Perseidët janë ngjarja më e famshme e këtij lloji, disa shira meteorësh ndodhin gjatë gjithë vitit, secila e lidhur me një kometë të ndryshme.

Kuriozitetet e Perseidëve

shi meteoresh

Pse quhen "Lotët e Shën Lorencit"?

Në Spanjë, ky shi meteorësh njihet edhe si Lotët e San Lorenzos. Shpjegimi është i thjeshtë: 10 gushti është Fiesta de San Lorenzo, e cila përkon me ditën më të mirë për të vëzhguar këtë fenomen qiellor. Por pse të flasim për lotët e saj?

San Lorenco u dogj i gjallë më 10 gusht 258 dhe, siç thotë historia, ai nuk bërtiti dhe nuk u përpoq të shpëtonte. Lotët e saj ishin shenja e vetme e dhimbjes, kështu i shihnim në qiell në ato netë vere. Tregime të tjera pohojnë se meteori përfaqëson shkëndijën nga zjarri ku u martirizua.

Kush ishte Perseus?

Ata quhen Perseidë sepse duket se vijnë nga plejada e Perseut. Por a e dini se kush është ky hero nga mitologjia greke?

Perseus ishte djali i perëndisë Zeus dhe i vdekshëm Danae. Ndër bëmat e tij të shumta, ai është i famshëm për vrasjen e Medusës, një gorgon me fuqi të veçanta: të gjithë njerëzit, kafshët ose objektet që ata shikojnë në sytë e saj ata kthehen në gur. Ky mit shfaqet shumë herë në art. Për shembull, në Prado kemi një skulpturë me mermer të bardhë "Meduza" nga një autor anonim. Gjithashtu zbuluam se kjo histori mund të përdoret si frymëzim për piktura të ndryshme.

Një tjetër nga historitë e tij më të kujtuara është ajo ku luan ai së bashku me Andromedën, e cila është e lidhur me zinxhirë në disa shkëmbinj buzë detit. Poseidoni dërgoi Ceton, një përbindësh ujor, që ta vriste, por Perseu arriti ta mposht atë duke e gurëzuar me kokën e Meduzës. Në këtë mënyrë ai shpëtoi të renë që më vonë do të martohej me të.

Sa i madh është shiu i meteorëve?

Dushi i Meteorëve Perseid duket si një top zjarri gjigant që rrjedh nëpër qiell, por nuk është ashtu. Grimcat që shkaktojnë shiun e meteorëve janë sa një kokërr orizi. Fenomenet që vëzhgojmë janë për shkak të shpejtësisë me të cilën ato hyjnë në atmosferën e Tokës me më shumë se 200.000 km/h.. Në një llogaritje të përafërt, shpejtësia është rreth 60 kilometra në sekondë. Ndërsa kalojnë nëpër atmosferë, ato shpërbëhen dhe shfaqet blici që kemi pritur me padurim.

Është e rrezikshme?

Teknikisht, shirat e meteorëve duhet të quhen shira meteorësh sepse ato që shohim nuk janë yje të vërtetë. Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, duhet pasur parasysh se disa meteorë janë të aftë të kalojnë nëpër atmosferë dhe të arrijnë në sipërfaqen e Tokës (të bëhen meteorë) pa dekompozim të plotë. Mirëpo, në rastin e Perseidëve, meteorët që i shkaktojnë shpërbëhen në një lartësi prej rreth 100 km dhe siç thamë edhe më parë nuk janë shumë të mëdhenj, ndaj e kanë të vështirë të mbijetojnë në shtresën tonë mbrojtëse.

Kuriozitete të tjera të Perseidëve të mitur

shih perseidet

Edhe pse kuriozitetet e perseideve më të rëndësishme tashmë janë thënë, ne do të shohim disa nga kuriozitetet më pak të rëndësishme:

  • Aktiviteti gjatë gjithë muajit: Edhe pse kulmi i aktivitetit është koha kur vërehen më shumë meteorë në orë, Perseidët mund të jenë të dukshëm për rreth një muaj, nga mesi i korrikut deri në fund të gushtit. Ndërsa i afrohemi majës, numri i meteorëve rritet gradualisht.
  • Ngjarjet për t'u parë si grup: Perseidët janë një justifikim i shkëlqyeshëm për t'u bashkuar me miqtë, familjen, apo edhe të huajt që ndajnë një interes për astronominë. Shumë observatorë, klube astronomie dhe parqe natyrore organizojnë ngjarje të veçanta për të parë Perseidët. Është një mundësi unike për të shijuar shfaqjen dhe për të mësuar më shumë për qiellin me yje.
  • Përralla dhe legjenda: Përgjatë historisë, shirat e meteorëve si Perseidët kanë frymëzuar një sërë tregimesh dhe legjendash në kultura të ndryshme. Nga interpretimet mitike e deri te lajmëtarët e ngjarjeve, këto mrekulli qiellore kanë lënë gjurmë në imagjinatën njerëzore.
  • mundësia e makinave: Megjithëse shumica e meteorëve Perseid janë të vegjël dhe digjen plotësisht në atmosferë, herë pas here mund të ndodhë një bolid, i cili është një meteor veçanërisht i ndritshëm dhe spektakolar. Këto ngjarje janë mjaft emocionuese për t'u dëshmuar dhe mund të lënë një përshtypje të qëndrueshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për disa nga kuriozitetet më të mira të Perseidëve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.