Kuriozitetet e Mërkurit

kuriozitetet e merkurit

Mërkuri është planeti më i afërt me Diellin në sistemin tonë diellor dhe është më i vogli nga planetët shkëmborë, me një diametër prej afërsisht 4,880 kilometra. Sipërfaqja e saj është e mbuluar nga kratere, kanione dhe fusha, duke krijuar një peizazh të karakterizuar nga aktiviteti intensiv gjeologjik i së shkuarës. Janë të shumta kuriozitetet e Mërkurit që njerëzit duan të dinë.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë kuriozitetet e Mërkurit që tërheqin më shumë vëmendjen.

Karakteristikat e planetit Mërkur

Planeti Mërkur

Një nga tiparet më dalluese të Merkur është orbita e tij e çuditshme dhe e shpejtë rreth Diellit.Ai kryen një rrotullim rreth Diellit në afërsisht 88 ditë tokësore, që do të thotë se viti i tij është shumë më i shkurtër se i yni. Për më tepër, rrotullimi i tij është shumë i ngadalshëm në krahasim me orbitën e tij, që do të thotë se një ditë në Mërkur, nga Nga agimi në agim, zgjat afërsisht 176 ditë tokësore. Ky rrotullim i ngadaltë e ka bërë Mërkurin të paraqesë një veçori: temperatura e tij mund të ndryshojë jashtëzakonisht midis ditës dhe natës.

Për shkak të afërsisë me Diellin dhe atmosferës së tij jashtëzakonisht të hollë, Mërkuri përjeton kushte ekstreme të temperaturës. Gjatë ditës, temperatura në sipërfaqen e saj mund të arrijë deri në 430 gradë Celsius, ndërsa natën, për shkak të mungesës së një atmosfere të konsiderueshme për të mbajtur nxehtësinë, mund të bjerë deri në -180 gradë Celsius.

Pavarësisht nga madhësia e tij relativisht e vogël, Mërkuri ka një densitet të konsiderueshëm të lartë, duke sugjeruar që thelbi i tij është shumë i madh dhe përbëhet kryesisht nga hekuri. Kjo veçori e bën atë planetin e dytë më të dendur në sistemin diellor, pas Tokës.

Mërkurit i mungon gjithashtu një atmosferë thelbësore, që do të thotë se është drejtpërdrejt i ekspozuar ndaj ndikimit të grimcave diellore dhe erërave diellore. Kjo ka çuar në formimin e maleve të thepisura dhe shkëmbinjve në sipërfaqen e saj, për shkak të tkurrjes termike që ka përjetuar ndër vite.

Karakteristikat e planetit

krateret e merkurit

Për shkak të tërheqjes së tij gravitacionale relativisht të dobët, Mërkuri nuk ka hëna natyrore ose satelitë, gjë që e dallon atë nga planetët e tjerë në sistemin tonë diellor. Në fakt, Forca e tij gravitacionale është vetëm 38% e asaj që gjendet në Tokë.

Mungesa e atmosferës së Mërkurit mund t'i atribuohet tërheqjes minimale gravitacionale. Tërheqja gravitacionale e planetit është e pamjaftueshme për të mbajtur grimcat që mund të krijojnë një atmosferë. Për më tepër, prania e erërave diellore përkeqëson sfidën e mbajtjes së këtyre grimcave.

Grimcat me origjinë nga sipërfaqja e Mërkurit formojnë atmosferën e tij jashtëzakonisht të hollë, ose ekzosferën. Përbërja e këtyre grimcave përbëhet kryesisht nga oksigjeni, hidrogjeni, heliumi dhe kaliumi.

Në kundërshtim me besimin popullor, megjithëse ndodhet më afër Diellit, Mërkuri nuk është planeti më i nxehtë në sistemin tonë diellor. Afërdita, me efektin serrë të atmosferës së saj, përjeton temperatura më të larta. Për shkak të mungesës së një atmosfere, Mërkuri përjeton ndikimin e meteoritëve që nuk shpërbëhen para se të arrijnë në sipërfaqen e tij. Si rezultat, sipërfaqja e planetit shënohet nga kratere të shumta që i ngjajnë Hënës në pamje.

Brenda këtij grupi krateresh, disa kanë diametra që i kalojnë 1.000 km. Midis tyre, më madhështori është pellgu Caloris, i njohur si krateri më i madh i goditjes në të gjithë sistemin tonë diellor, me një diametër mbresëlënës prej 1.550 km.

Mërkuri, ndryshe nga Toka, ka një bosht rrotullimi pothuajse paralel me planin e tij orbital. Kjo mungesë prirjeje, e cila e diferencon atë nga planeti ynë, bën që Mërkuri të përjetojë ndryshime minimale sezonale. Në Tokë, megjithatë, Pjerrësia prej rreth 23,5º është përgjegjëse për ndryshimin e stinëve gjatë gjithë vitit.

Luhatjet e temperaturës në Mërkur janë vetëm për shkak të natyrës eliptike të orbitës së tij. Si pasojë, distanca midis planetit dhe Diellit luhatet ndjeshëm, duke shkaktuar ndryshime përkatëse në temperaturë.

Fusha magnetike e Mërkurit vlerësohet të jetë rreth 1% më e fortë se fusha magnetike e Tokës.

Vëzhgimi i Mërkurit përbën një sfidë për shkak të pozicionit të tij si një planet i brendshëm në krahasim me Tokën. Dukshmëria e kufizuar e Mërkurit ndodh ekskluzivisht gjatë kalimit nga mbrëmja në mëngjes herët, me vetëm një dritare të shkurtër mundësie. Përveç kësaj, Prania e Diellit mbi horizont pengon vizionin e Mërkurit, pasi shkëlqimi i tij e bën atë të padukshëm.

Kuriozitetet e Mërkurit

jeta në merkur

Është madhësia e Shteteve të Bashkuara

Me një diametër prej 4.876 kilometrash, Mërkuri është një planet i vogël, i krahasueshëm në madhësi me Shtetet e Bashkuara. Për ta vënë atë në perspektivë, planeti ynë, Toka, ka një diametër prej 12.742 kilometrash.

Bërthama e saj është hekuri

Me një bërthamë që shtrihet në 75% të rrezes së sajMërkuri ka një rajon të madh qendror që eklipson koren e tij të hollë dhe të mbështjellë me karamele. Pavarësisht nga madhësia e tij më e vogël në krahasim me Tokën, ky trup qiellor renditet si planeti i dytë më i dendur në Sistemin tonë Diellor. E përbërë kryesisht nga hekuri, bërthama e Mërkurit dominon përbërjen e saj.

Nuk ka hëna

Mërkuri, një trup qiellor intrigues, i mungon një satelit natyror, e cila është një veçori e veçantë. Ky fenomen mund t'i atribuohet tre faktorëve kryesorë: madhësisë së tij të vogël, forcës së tij të dobët gravitacionale dhe atmosferës së tij të hollë. Për më tepër, mungesa e satelitëve mund t'i atribuohet prirjes së saj minimale boshtore.

Një vit zgjat 88 ditë dhe një ditë zgjat 176 ditë.

Kohëzgjatja e një viti është e përmbledhur në vetëm 88 ditë, ndërsa një ditë e vetme shtrihet për të mbuluar numrin e jashtëzakonshëm prej 176 ditësh. Një vit në Mërkur, që është koha që i duhet planetit për të kryer një orbitë rreth Diellit, zgjat 88 ditë. Për më tepër, një cikël agimi dhe muzgu hyn Mërkurit i duhen 176 ditë për të përfunduar, ndërsa një rrotullim i plotë në boshtin e tij zgjat 58 ditë.

Ka qindra kratere

Me një numër të madh të vendeve të ndikimit, Mërkuri ka dallimin si planeti më me kratere në Sistemin tonë Diellor. Për shkak të atmosferës së tij tepër delikate dhe të rrallë, planeti është bombarduar me kalimin e kohës nga kometa dhe asteroidë të panumërt. Ndër këto kratere, më i dalluari është ai i njohur si Caloris, i cili Diametri i tij është jo më pak se 1.550 kilometra. Ky tipar mbresëlënës u identifikua për herë të parë në 1974.

Ka temperatura ekstreme

Gjatë orëve të ditës, temperaturat e sipërfaqes së Mërkurit mund të rriten deri në 450 gradë përvëluese për shkak të afërsisë së tij me Diellin. Ajo që është me të vërtetë befasuese është rënia dramatike e temperaturës në 170 gradë të ftohtë sapo të bjerë nata. Ky trup qiellor ka luhatjet më ekstreme të temperaturës midis të gjithë planetëve në Sistemin tonë Diellor.

Ka një bisht

Është e rëndësishme të përmendet se ekzosfera e Mërkurit përbën një atmosferë jashtëzakonisht të rrallë, me distanca të mëdha midis molekulave dhe atomeve që i bëjnë ato më shumë gjasa të përplasen me sipërfaqen e planetit në vend që të ndërveprojnë me njëri-tjetrin. Burimi kryesor i këtij materiali rrjedh nga vetë sipërfaqja e Mërkurit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kuriozitetet e Mërkurit dhe disa nga karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.