Kuriozitetet e Hënës

kuriozitete satelitore të hënës

Sateliti ynë, Hëna, përmban kuriozitete të shumta për të cilat shumë njerëz nuk i dinë. Pak a shumë ne të gjithë kemi një vizion të përgjithësuar të historisë së Hënës që nga origjina dhe formimi i saj e deri më sot, duke kaluar nëpër udhëtimet hapësinore të kryera nga qenia njerëzore. Megjithatë, shumë njerëz nuk janë në dijeni të disa prej kuriozitetet e Hënës më interesante dhe më goditëse.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë kuriozitetet më të mira të Hënës që ndoshta nuk i keni ditur.

Kuriozitetet e Hënës

kuriozitetet e hënës

Peizazhet dhe sipërfaqja

Pa mbrojtjen e atmosferës së saj, hëna do t'i nënshtrohej ndikimeve të ndryshme. Me kalimin e kohës, një numër i madh meteorësh u përplasën në sipërfaqen e tij. Kështu, mijëra kratere, fusha, dete dhe male përbëjnë terrenin e saj.

Tokat selenite janë të mbuluara me sedimente të imta nga ndikimet e meteorit. Pluhuri që Ai grumbullohet në shtresa 2 deri në 20 metra të trasha dhe quhet regolit hënor. dhe gjithashtu përmban grimca nga era diellore.

Në Hënë janë regjistruar gjithsej 1.600 kratere përplasjeje. Më kryesorët janë Tycho, Kopernicus, Aristarchus, Grimaldi... Emrat e tyre vijnë nga shkencëtarë, artistë, eksplorues, studiues rusë dhe madje edhe kozmonautë rusë dhe astronautët amerikanë. Në vitin 2017, Bashkimi Ndërkombëtar Astronomik miratoi përcaktimin e dy kraterave të rinj: Krateri mysafir dhe krateri Vogo. Kështu, lista e plotë evoluon dhe rafinohet me kalimin e kohës kur zbulohen dhe emërtohen kratere të rinj.

ngjyra e vërtetë e hënës

Nga Toka mund të shohim se Hëna është e bardhë, e verdhë ose e kuqërremtë për shkak të ndërhyrjeve nga atmosfera. Megjithatë, sipërfaqja e hënës është gri ose kafe, në varësi të përbërësve të saj. Si rezultat, imazhet që marrim nga Toka nuk përputhen plotësisht me ngjyrat aktuale të objekteve qiellore: megjithëse Hëna është objekti i dytë më i ndritshëm në qiell pas Diellit, Toka e saj është në fakt e zezë si qymyri.

Si është graviteti?

Graviteti i një objekti varet nga masa e tij. Toka është 81,3 herë më e madhe se masa e Hënës, kështu që graviteti i saj është shumë më i madh. Në Hënë, graviteti është 1,62 m/s, që është shpejtësia me të cilën një objekt që bie lirisht bie në sipërfaqen e Hënës. Në tokë, Ka një shpejtësi prej 9,8 m/s. Kjo do të thotë se graviteti në sipërfaqen e Hënës është 0,17 herë më i vogël se ai i Tokës, që do të thotë se ne jemi 6 herë më të lehtë atje.

atmosferë hënore

Graviteti i ulët i hënës e bën të vështirë formimin e një atmosfere sepse nuk ka gravitet të mjaftueshëm për të mbajtur grimcat e gazit në sipërfaqen e saj. Pa këtë forcë për të mbajtur gazrat, nuk do të mund të ishte formuar asnjë atmosferë. Në çdo rast, sipërfaqja hënore Ajo ka një ekzosferë të përbërë nga një shtresë shumë e hollë gazesh të cilat, ndryshe nga gazrat që përbëjnë atmosferën, janë aq të shpërndara sa mezi përplasen me njëri-tjetrin.

Ku është pika më e lartë?

Pika më e lartë në sipërfaqen e hënës është edhe më e lartë se mali Everest, mali më i lartë në sipërfaqen e Tokës. Mali Selene është 10.786 metra i lartë dhe ndodhet në anën e fshehur të Hënës. pranë ekuatorit të satelitit. Vendi u zbulua në vitin 2010 nga një ekip LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter, sonda hapësinore amerikane e dedikuar për të eksploruar Hënën) e udhëhequr nga profesor Mark Robinson.

temperatura, madhësia dhe distanca

Në Hënë, temperatura më e lartë në ekuator dhe kur dielli shkëlqen është 127℃. Megjithatë, brenda kratereve, në polet e poshtme, temperatura e Hënës mund të bjerë në -173°C.

Distanca mesatare midis Hënës dhe Tokës është 384.400 km. Në varësi të pozicionit të planetëve dhe hënave, distanca mund të jetë e shkurtër deri në 363.000 km dhe deri në 405.500 km e gjatë.

Diametri i Hënës është 3.476 kilometra, që është pikërisht distanca midis Madridit dhe Moskës. Është një e katërta e diametrit të Tokës, e cila ka një diametër total prej 12.742 km. Edhe pse e vogël në krahasim me Tokën, Hëna është sateliti i pestë më i madh në sistemin diellor dhe më i madhi në krahasim me planetin e saj.

përbërje

Hëna ka një bërthamë të vogël të brendshme prej hekuri, një mantel me gurë të dendur hekuri dhe magnezi, dhe një kore 70 km të trashë, sipërfaqja e së cilës është e përbërë nga silikate, alumini (14% në oqeanet e errëta, 24% në Tokën e lehtë) dhe gjithashtu kalcium dhe oksidet e hekurit. Elementi më i bollshëm është oksigjeni (43%), i ndjekur nga silici (20%), magnezi (19%), hekuri, alumini, gjurmët e kromit, titanit dhe magnezit.

Nga planeti ynë ne mund të vëzhgojmë vetëm anën e dukshme të Hënës, hemisferën satelitore që është gjithmonë përballë Tokës dhe karakterizohet nga një oqean hënor i errët me origjinë vullkanike, male dhe kratere të lashta (krateret e shkaktuara nga goditjet e meteorit). Hemisfera e kundërt është ana e largët e Hënës.

Kuriozitete të tjera të Hënës

forma të hënës

përplasje e madhe

Shumica e shkencëtarëve pajtohen se a Planeti mashtrues sa gjysma e Tokës u përplas me Tokën 4.500 miliardë vjet më parë. Goditja masive prodhoi qindra fragmente jashtëzakonisht të nxehta, të mbushura me avull. Gazi, shkëmbinjtë dhe pluhuri u bllokuan rreth orbitës së Tokës, u ftohën dhe u tërhoqën nga graviteti për të formuar një sferë që ne e njohim sot si Hëna.

hëna dhe pjelloria

Nuk ka asnjë studim shkencor që garanton se gratë janë më pjellore në ditët e hënës së plotë, por pjelloria ka qenë e lidhur me fazat e hënës për qindra vjet. Romakët e besuan këtë dhe, në fakt, perëndeshë e tyre e pjellorisë ishte gjithashtu perëndeshë e hënës.

Nuk është e qartë nëse më shumë foshnja kanë lindur natën e hënës së plotë. Sipas një studimi të astronomit Daniel Caton të publikuar në vitin 2001 nga Qendra Kombëtare për Statistikat Shëndetësore të Shteteve të Bashkuara, pas analizimit të 70 milionë lindjeve, nuk kishte asnjë lidhje midis lindjeve dhe fazave hënore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kuriozitetet e Hënës dhe disa nga karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.