Kuriozitete të botës

planeti Tokë

Edhe pse po bëhemi gjithnjë e më shumë qenie njerëzore, planeti ynë vazhdon të jetë një vend i madh me një hapësirë ​​të madhe toke ku lindin kuriozitete të shumta që, ndonjëherë, nuk mund t'i besojmë. Janë me mijëra kuriozitetet e botës që ne nuk e dimë dhe që ka ngjallur interes tek qenia njerëzore që gjithmonë.

Prandaj, ne do të mbledhim disa nga kuriozitetet më të mira në botë në mënyrë që të keni një ide për vendin ku jetoni.

Kuriozitete të botës

qenia njerëzore dhe kuriozitetet e botës

Sytë ushtrojnë më shumë se këmbët

Muskujt e syve tanë lëvizin më shumë sesa mund ta imagjinoni. Ata e bëjnë atë rreth 100 herë në ditë. Për t'ju dhënë një ide se sa është kjo, duhet të dini lidhjen: për të bërë të njëjtën sasi pune në muskujt e këmbëve, do t'ju duhet të ecni rreth 000 milje në ditë.

Aromat tona janë po aq unike sa edhe shenjat e gishtave.

Me përjashtim të binjakëve identikë, me sa duket, të cilët kanë erë saktësisht të njëjtë. Me këtë ia vlen të sqarohet: Sipas shkencës, femrat gjithmonë nuhasin më mirë se meshkujt. Në hundë mund të mbahen mend deri në 50.000 aroma.

Ne prodhojmë pishina me zhul

Puna e pështymës është të lyejë ushqimin në mënyrë që të mos gërvishtet ose shqyejë mukozën e stomakut. Gjatë jetës tuaj, një person i vetëm prodhon pështymë të mjaftueshme për të mbushur dy pishina.

Vezët janë të dukshme me sy të lirë

Spermatozoidet mashkullore janë qelizat më të vogla në trup. Përkundrazi, ovulat janë më të mëdhatë. Në fakt, veza është e vetmja qelizë në trup mjaft e madhe për t'u parë me sy të lirë.

Madhësia e penisit mund të jetë proporcionale me madhësinë e gishtit të madh

Ka shumë mite për këtë temë. Por shkenca tregon se penisi i një njeriu mesatar është tre herë më i madh se gishti i tij i madh.

Zemra mund të lëvizte një makinë

Një tjetër fakt interesant që vlen të ndahet është se përveç forcës mendore, zemra është një organ jashtëzakonisht i fuqishëm. Në fakt, presioni që krijon duke pompuar gjakun mund të arrijë një distancë prej 10 metrash nëse del nga trupi. Për t'ju dhënë një ide, një zemër prodhon energji të mjaftueshme për të drejtuar një makinë 32 kilometra në ditë.

Asgjë nuk është më e kotë se sa duket

Çdo pjesë e trupit ka një kuptim në kontekst. Për shembull, gishti i vogël. Ndonëse mund të duket e parëndësishme, nëse do t'ju mbaronte papritmas, dora juaj do të humbiste 50% të forcës së saj.

Ju jeni përgjegjës për të gjithë pluhurin që grumbullohet në shtëpinë tuaj

90% e pluhurit që shohim në dritën intensive që hyn nga dritaret tona dhe që grumbullohet në dysheme ose mobilje, përbëhet nga qeliza të vdekura në trupin tonë.

Temperatura e trupit tuaj është më e lartë se sa mendoni

Në 30 minuta, trupi i njeriut lëshon nxehtësi të mjaftueshme për të zier pothuajse një litër ujë.

Ajo që rritet më shpejt...

Çfarë mendoni se rritet më shpejt në trupin tuaj? Përgjigja nuk është thonjtë. Në fakt, qimet e fytyrës rriten shumë më shpejt se qimet në pjesë të tjera të trupit.

gjurmë unike

Ashtu si shenjat e gishtërinjve dhe aromat, gjuha e çdo personi është një shënues identiteti. Në fakt, ajo ka një gjurmë unike dhe të papërsëritshme.

gjuha nuk pushon kurrë

Gjuha lëviz gjatë gjithë ditës. Zgjerohet, tkurret, rrafshohet, tkurret sërish. Në fund të fundit, gjuha ndoshta ka kaluar nëpër mijëra lëvizje.

Ju keni më shumë sytha shije sesa mendoni

Konkretisht, rreth tre mijë, po, tre mijë. Secila prej tyre mund të njohë shije të ndryshme: të hidhura, të kripura, të tharta, të ëmbla dhe pikante. Në fund të fundit, ato janë ushqimet që na ndihmojnë të kuptojmë kur diçka është e shijshme për t'u ngrënë. Megjithatë, jo të gjithë kanë të njëjtën sasi, gjë që shpjegon pse disa duket se dinë më shumë se të tjerët.

Burrat dhe gratë dëgjojnë ndryshe

Dihet mirë se burrat dhe gratë mendojnë, veprojnë dhe marrin vendime ndryshe. Studiuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Indianës zbuluan se këto dallime vlejnë edhe për mënyrën se si dëgjojnë gjinitë. Burrat përdorin vetëm njërën anë të lobit të përkohshëm të trurit për të përpunuar tingullin, ndërsa gratë përdorin të dyja anët për këtë qëllim.

Foshnjat mund të shërojnë nënat e tyre në mitër

Një nga kuriozitetet më të mahnitshme në botë është fuqia e një fëmije në mitër. Në këtë kuptim, jo ​​vetëm nëna kujdeset për fëmijën, por edhe foshnja kujdeset për nënën. Ndërsa në mitër, fetusi mund të dërgojë qelizat e veta burimore në organet e dëmtuara të nënës për t'i riparuar ato. Transferimi dhe integrimi i qelizave burimore embrionale në organet e nënës quhet mikrokimerizëm i mitrës.

Kuriozitetet e botës shtazore

kuriozitetet e botës

Nuk është vetëm trupi i njeriut që është i mahnitshëm. Mbretëria e kafshëve është aq e gjerë dhe e pabesueshme sa duket e pamundur ta kuptosh plotësisht. Por të paktën, mund të mësoni disa fakte argëtuese super kurioze.

Fakte argëtuese për elefantët

Elefantët janë të mrekullueshëm, ata duken të mëdhenj për sytë tanë. Megjithatë, ato peshojnë më pak se gjuha e një balene blu. Një tjetër fakt argëtues për ta: ata nuk kërcejnë.

Elefantët janë në gjendje të lokalizojnë burimet e ujit dhe të zbulojnë reshjet në një distancë prej rreth 250 kilometrash. Nga ana tjetër, ata kanë një sistem komunikimi intuitiv, pasi ata njoftojnë pjesën tjetër të tufës përmes zhurmave me frekuencë të ulët kur një anëtar i tufës gjen një rezervë uji.

Pandat gjigante dhe ushqimi i tyre

Nëse mendoni se jeni grykës, kjo ndodh sepse nuk dini shumë për pandat. Ata mund të hanë deri në 12 orë në ditë. Për të plotësuar nevojat e tij dietike, ai ha të paktën 12 kg bambu në ditë.

antengrënës i uritur

Pandat gjigante nuk janë të vetmet kafshë të habitura nga sasia e ushqimit që konsumojnë çdo ditë. Antengrënësit hanë rreth 35.000 milingona në ditë.

kali i detit dhe familja

Shumë kafshë janë monogame, që do të thotë se çiftëzohen me të njëjtin partner gjatë gjithë jetës së tyre. Kuajt e detit janë një prej tyre. Por ka edhe një fakt kurioz: mashkulli i çiftit ishte ai që mbante këlyshët gjatë shtatzënisë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për disa nga kuriozitetet më të mira në botë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.