Kuriozitetet e Marsit

kuriozitetet e Marsit

Nga të gjithë planetët në sistemin diellor, Marsi është planeti që ngjall më shumë interes për qeniet njerëzore. Dhe planeti i kuq ka karakteristika që e bëjnë tërheqës për njerëzimin ta përdorë atë si një planet të dytë. Hulumtimi në Mars nuk ndalet së dhënëi informacione që na lënë të hutuar. Ka të ndryshme kuriozitetet e Marsit që ia vlen të dihet.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë kuriozitetet e Marsit që ia vlen të njihen.

Kuriozitetet e Marsit

atmosfera e Marsit

Origjinë

Pseudonimi i dhënë këtij planeti të veçantë nuk ishte një vendim i rastësishëm i marrë nga njerëzit. Përkundrazi, fqinji i njohur i kuq është emëruar pas një hyjnie romake: Marsi. Në mitologjinë romake, Marsi u nderua si zot i luftës. Megjithatë, pyetja mbetet: cila ishte arsyeja pas përzgjedhjes së këtij perëndie të veçantë midis morisë së opsioneve të tjera të disponueshme në panteonin e perëndive romake?

Emri "planeti i kuq" është rezultat i drejtpërdrejtë i shfaqjes së planetit në qiellin e natës. Marsi duket me sy të lirë si një sferë portokalli-kuqe. Në Romën e lashtë, ngjyra e kuqe lidhej me gjakun, e cila nga ana tjetër lidhej me luftën. Si rezultat, Marsi, perëndia e luftës, u nderua dhe planeti u emërua pas tij.

Ana e errët e Marsit

Marsit i njihet edhe miti se Hëna ka një "anën e errët". Ky planet ka një veçori unike që e veçon: nuk ka anë të fshehura. Për shkak të kësaj, në varësi të vendndodhjes së shikuesit dhe kohës së vëzhgimit, secila anë e Marsit do të duket identike me tjetrën.

Gravitet i ndryshëm

kuriozitetet e marsit

Ndërsa gërmojmë më thellë në kuriozitetet e Marsit, është thelbësore të theksojmë aspektin unik të gravitetit të tij. Ndryshe nga planeti ynë, graviteti në planetin e kuq është vetëm 37% e gravitetit të Tokës. Rrjedhimisht, nëse dikush do të vizitonte Marsin, Ju do të përjetoni një ulje të konsiderueshme të peshës me 63%.

Është e rëndësishme të theksohet se megjithëse pesha e një objekti mund të ndryshojë në Mars, masa aktuale e objektit mbetet konstante. Ajo që ndryshon është mënyra se si trupi i njeriut e percepton peshën. Ky perceptim i ndryshuar rezulton në një ndjenjë lehtësie dhe lëvizshmëri më të madhe në sipërfaqen e Marsit.

Pikat e errëta

Një nga aspektet më intriguese të Marsit është gjithashtu një nga më domethënësit. Ngjyra e kuqe dalluese e planetit shoqërohet me papërsosmëri të errëta, ndër të cilat veçohet një: Syrtis Major Planum. Ky formacion ishte i pari që mund të shihej nga Toka dhe është ende i rëndësishëm sot. Spekulohet gjerësisht se Syrtis ka qenë dikur një oqean, miliona vjet më parë.

Mali më i lartë në të gjithë sistemin diellor

Pa dyshim, mali Olimp është një pamje unike në sistemin diellor. Ky mal kolosal Ka një lartësi prej rreth 25 kilometra dhe një diametër prej 600 kilometrash. Ai nuk është vetëm mali më i lartë në ekzistencë, por edhe një nga vullkanet marsiane të formuar së fundmi. Edhe pse ishte aktive më shumë se një miliard vjet më parë.

Ekzistenca e mundshme e jetës

L Gjetjet e reja kërkimore sugjerojnë se më shumë se 4.500 miliardë vjet më parë, planeti Mars mund të ketë qenë i aftë për të mbështetur jetën. Kjo do të kishte ndodhur shumë kohë përpara se jeta të ekzistonte në Tokë. Pavarësisht këtij zbulimi, mbetet pasiguri rreth kushteve që do ta kishin lejuar një jetë të tillë dhe si përfundoi ajo përfundimisht. Disa ekspertë supozojnë se ndryshimi i klimës mund të ketë luajtur një rol të madh në rënien e jetës në Mars.

Kuriozitete të tjera për Marsin

gjetjet e planetit të kuq

Ka edhe kuriozitete të tjera që tërheqin vëmendjen por që mund të jenë disi më pak të njohura. Këto janë këto:

Pamja e një liqeni

Zbulimi i një trupi të madh uji në polin jugor të Marsit ka rritur mundësinë e jetës jashtëtokësore në planet. Për momentin Kushtet e liqenit po shqyrtohen për të përcaktuar nëse ai mund të ketë qenë dikur i banueshëm.

Vlen të theksohet prania e mbetjeve të ujit në planet. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se ky ujë nuk është i pijshëm në gjendjen e tij aktuale për shkak të sasisë së tepërt të mineraleve të pranishme në të.

Aurorat në Mars

Çdo ditë, ose pothuajse çdo ditë, aurora marsiane ndodh si rezultat i ndërveprimit midis molekulave të oksigjenit në atmosferë dhe dritës së diellit. Edhe pse është një pamje mbresëlënëse, Nuk është e dukshme nga Toka dhe fotografitë e këtij fenomeni janë të pakta.

Kohëzgjatja prej një viti

Kohëzgjatja e një viti përcaktohet nga koha që i duhet një planeti për të kryer një orbitë të plotë rreth diellit. Për Tokën, Kjo kohëzgjatje është 365 ditë. Në të kundërt, planetit Mars i duhen 687 ditë për të përfunduar orbitën e tij të plotë, që është një devijim i konsiderueshëm nga kohëzgjatja e Tokës.

perëndimet e diellit

Një nga aspektet intriguese të Marsit është natyra unike e perëndimit të diellit. Ndryshe nga nuancat e verdha, portokallia dhe të kuqe që shfaqin zakonisht perëndimet e diellit të Tokës, Perendimet e Marsit ofrojnë një përvojë krejtësisht të ndryshme. Horizonti i Marsit shndërrohet në një nuancë blu si rezultat i shpërndarjes vertikale të pluhurit në atmosferën e planetit. Roveri Curiosity arriti të kapte vëzhgimin e parë të regjistruar të një perëndimi të diellit marsian.

stuhi të forta

Pavarësisht nga madhësia e tij, Marsi ka disa nga stuhitë më të mëdha, më intensive dhe më të fuqishme të pluhurit në të gjithë sistemin diellor. Ideja e njerëzve që kolonizojnë dhe banojnë në Mars është më afër nga sa mendonim, dhe problemi i stuhive është një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballen inxhinierët. Shkencëtarët e NASA-s kanë vëzhguar stuhi të tmerrshme pluhuri në Mars që nga viti 1971, dhe megjithëse ende nuk janë të sigurt pse stuhitë zgjasin kaq gjatë (muaj) dhe bëhen kaq intensive, Ata besojnë se grimcat e pluhurit të pranishme në atmosferën marsiane janë përgjegjëse për shkakun. Thithja e kaq shumë dritës së diellit, rritja e temperaturave atmosferike dhe shkaktimi i erërave të forta ka të bëjë shumë me të.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kuriozitetet e Marsit dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.