24 kuriozitete rreth Antarktidës

Shkretëtirë antarktike

La Antarktidë është një kontinent që, që nga zbulimi i tij (i cili besohet të ketë qenë në 1603), ka tërhequr vëmendjen e njeriut. Duke marrë parasysh që Toka është sferike dhe se në atë kohë tashmë dihej që në Polin e Veriut, shumë afër rajonit polar, ka zona kontinentale të mbuluara me dëborë, logjikisht duhej të kishte diçka të ngjashme në Polin e Jugut.

Në shekullin e 24-të, Spanjollët dhe Amerikanët e Jugut filluan të kalojnë verën atje, megjithëse do të duhej akoma një shekull që pjesa tjetër e njerëzve të dinin për ekzistencën e këtij kontinenti të pabesueshëm, të kësaj shkretëtire të madhe të Bardhë. Nga atje, Antarktida ka zbuluar gradualisht misteret e saj, por ... me siguri ka të paktën XNUMX gjëra që nuk i dini për të. 24 kuriozitete rreth Antarktidës që do ju lënë të mahnitur.

 1. Antarktida është shkretëtira më e madhe në botë, as më shumë e as më pak se 14,2 milion km2. Një zgjatim i pabesueshëm, nuk mendoni?
 1. Ju nuk do të gjeni zvarranikë të çdo lloji këtu. Isshtë i vetmi kontinent ku nuk ka.
 2. Arsyeja pse do t'i gjeni këto kafshë këtu, dhe pse jeta këtu është shumë e komplikuar edhe nëse jeni me gjak të ngrohtë, është sepse është regjistruar temperatura më e ulët deri më tani. Cila -93,2ºC. Me siguri më shumë se një prej jush do të dëshironte të kishte disa supa të nxehta, apo jo?
Pinguin në Antarktidë

Imazhi - Christopher Michel

 1. Ju nuk mund të punoni në Antarktidë nëse nuk ju janë hequr dhëmbi i mençurisë dhe shtojca. Funnyshtë qesharake, apo jo? Por sidoqoftë, ato dy pjesë të trupit nuk na duhen aspak. E para kur del, nëse del, shkakton shumë dhimbje, dhe tjetra kur fillon të ndizet mund të bëhet burim i baktereve.
 2. Edhe pse quhen arinj polare, në të vërtetë do t’i shihni vetëm në Arktik. Sidoqoftë, në Antarktidë do të shihni shumë pinguinë, si shembulli i bukur në imazhin e mësipërm.
  Vullkani në Antarktidë

  Imazhi - Lin padgham

  1. Nëse keni menduar se kishte vetëm vullkane aktive në rajone të butë dhe të ngrohtë ... keni gabuar. Në Antarktidë ekziston edhe një vullkan. Dhe është aktive. Shtë ai që ndodhet më në jug. Namedshtë emëruar Mali Erebus, dhe dëbon kristalet.
  Zhytja në Antarktidë

  Imazhi - 23:XNUMX.com

  1. Atje Liqenet 300 ata nuk ngrijnë në këtë kontinent. Dëshironi të bëni një zhytje? Jo, nuk jam duke bërë shaka.
  2. Temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Antarktidë ishte 14,5 º C.
  Ujëvarat në Antarktidë

  Imazhi - Peter rejcek

  1. A ka ndonjë pjesë të këtij kontinenti ku nuk ka rënë shi apo dëborë absolutisht asgjë në 2 milion vitet e fundit.
  2. Por ka katarakte. Ato që ne imagjinojmë janë ujë transparent, por këtu ka një që është e kuqe.
  1. Një shkencëtar në Antarktidë mund të dalë vetëm me vajzën e tij Minuta 45.
  1. Të jetosh këtu është një sfidë e madhe. A është kontinenti më i ftohtë, më i erët, më i thatë dhe më i lartë (Aboveshtë mbi 2000m të nivelit të detit) në botë. Akoma, ka qenie njerëzore që jetojnë në Antarktidë.
  2. Por nuk ka orar. Në fakt, në Antarktidë nuk ka orar.
  3. Dikur, 52 milion vjet më parë, Ishte aq e nxehtë sa California është sot. Ai strehonte një pyll tropikal si ato në rajonin e Amazonës, ose në Azinë Juglindore. Dikush do ta thoshte tani, apo jo?
  1. Nëse jeni një besimtar, duhet ta dini se ka shtatë kisha të krishtera në Antarktidë.
  1. Antarktida ka vetëm 1 ATM, e cila është 1,01325 bar, ose 101325 paskal.
  2. Dhe përkundër faktit se nuk bie kurrë shi, 90% e ujit të freskët është këtu. Po, i ngrirë. Por si pasojë e ngrohjes globale, nëse detet shkrihen ato mund të ngrihen disa metra ...
  1. Njerëzit gjithnjë janë përpjekur (dhe vazhdojnë edhe sot) të kolonizojnë hapësira dhe territore, madje edhe më të padhunjtshmet. Aq sa në vitin 1977 Argjentina dërgoi një nënë shtatzënë në Antarktidë për të lindur atje, me qëllimin e vetëm që të ishte në gjendje të pretendonte një pjesë të kontinentit. Ai ishte qenia e parë njerëzore që lindi në Antarktidë.
  2. Edhe pse vijnë në botë në një vend ku era mund të fryjë deri në 320 km / orë… Ashtë një sfidë.
  Ajsbergët e mëdhenj në Antarktidë

  Imazhi - 23:XNUMX.com

  1. Ajsbergu më i madh i matur ndonjëherë është më i madh se Xhamajka: 11,000 km2. Por ajo u nda nga kontinentale në vitin 2000.
  Kajak midis ajsbergëve

  Imazhi - 23:XNUMX.com

   1. Pjesa më e madhe e kontinentit është e mbuluar përgjithmonë me akull, përveç 1% të totalit, ku shkrihet me ardhjen e Dritës Polare (çfarë

  e cila do të ishte pranvera në këtë shkretëtirë të ngrirë).

  1. Shkrirja ka shkaktuar një ndryshim të vogël të gravitetit e rajonit.
  1. Trashësia mesatare e akullit në Antarktidë është afërsisht xnumxkm. 
  2. Kili është qyteti i vetëm që jeton këtu. Ata kanë një shkollë, një zyrë postare, spital, internet dhe mbulim të telefonit celular.

  Tani ju dini disa gjëra në lidhje me këtë kontinent madhështor dhe të ngrirë. Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.