Kuriozitete për borën që nuk i dinit

Në mes të dimrit, kur pjesa më e madhe e Evropës dhe Amerikës së Veriut janë mbuluar nga dëbora, është interesante të dini më shumë rreth fenomenit të reshjeve të borës për t'i kuptuar ato më mirë. Për këtë arsye ne do t'ju tregojmë 4 kuriozitete për borën kjo me siguri do t'ju befasojë.

Le të dimë më shumë për të.

Bora mund të jetë rozë

borë-rozë-shalqi

Normalisht ngjyra e borës është e bardhë pasi sipërfaqja reflekton rrezet e diellit, duke e dërguar përsëri në hapësirë, por gjithashtu mund të jetë rozë për shkak të pranisë së mikroalgave që mund të arrijë miliona kopje për çdo centimetër dëbore siç përmendëm Ky artikull, ose ngjyra të tjera nëse përzihen me ndotje.

Një dëborë nuk është minerale

Një mineral është një lëndë e ngurtë homogjene që ka një përbërje kimike të caktuar (por jo fikse) dhe një rregullim atomik të rregulluar. Akulli nuk është gjendja e zakonshme e ujit dhe uji i lëngët nuk ka një strukturë të rregullt, prandaj nuk konsiderohet minerale.

Kina feston festivalin më të madh të borës

Njihet si Festivali i Skulpturave në Akull dhe Dëborë në Harbin dhe mbahet çdo vit që nga janari 1963. Prej atëherë e tutje, banorët dhe vizitorët kanë shijuar disa skulptura madhështore të bëra nga një material që, në Harbin Zgjat një kohë të gjatë pasi që ata kanë një temperaturë mesatare -18,3ºC në muajin e parë të vitit.

Bie borë në planetët e tjerë

Bora në Mars. Imazhi - NASA

Ne mund të mendojmë se bie borë vetëm këtu, në planetin Tokë, por do të gabonim. Bora bie edhe në Mars dhe VenusMegjithëse nuk është e njëjtë me atë që shohim: në të parën, është dioksidi i karbonit që bie në formën e mjegullës, ndërsa në të dytën, bora është pirit i avulluar nga temperaturat e larta.

A njihni kuriozitete të tjera të borës?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.