Curiosity Rover

makinë hapësinore në Mars

El Rover kurioziteti është një makinë hapësinore ka studiuar qiellin e planetit Mars, duke kapur imazhe të reve të ndritshme dhe një hënë që lëviz. Sensorët e rrezatimit të roverit lejojnë shkencëtarët të matin sasinë e rrezatimit me energji të lartë ndaj të cilit do të ekspozohen astronautët e ardhshëm në sipërfaqen e Marsit, duke ndihmuar NASA-n të kuptojë se si t'i mbajë ata të sigurt.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për roverin Curiosity, veçoritë dhe zbulimet e tij.

tipare kryesore

imazhi i kuriozitetit të roverit

Rover Curiosity është një makinë hapësinore që ka eksploruar sipërfaqen e Marsit që nga zbarkimi i tij në gusht 2012. Projektuar dhe ndërtuar nga NASA, ky mjet robotik është pjesë e misionit të Laboratorit të Shkencës Mars (MSL) dhe ka një numër karakteristikash mbresëlënëse që e bëjnë atë një nga roverët më të avancuar deri më sot.

Është mjaft i madh duke qenë sa përmasat e një makine të vogël. Është rreth 2,9 metra i gjatë, 2,7 metra i gjerë dhe 2,2 metra i lartë. Pesha e saj totale është rreth 900 kilogramë. Ai është i pajisur me gjashtë rrota, secila prej të cilave ka një diametër prej 50 centimetrash, gjë që e lejon atë të lëvizë me shkathtësi dhe të lundrojë në terrenin e vështirë të Marsit.

Një nga karakteristikat më të dukshme të Rover Curiosity është sistemi i tij i energjisë. Ai përmban një gjenerator termoelektrik radioizotop (RTG), i cili përdor nxehtësinë e krijuar nga prishja e plutonium-238 për të prodhuar energji elektrike. Ky burim energjie i lejon roverit të funksionojë për periudha të gjata kohore, madje edhe në kushte jashtëzakonisht të ftohta marsiane.

Ai gjithashtu ka në bord një shumëllojshmëri instrumentesh të sofistikuara shkencore. Ai ka një sistem analize kampioni të quajtur SAM (Sample Analysis at Mars), i cili është i aftë të studiojë përbërjen kimike të shkëmbinjve dhe tokës marsiane. Ka një spektrometër lazer që mund të avullojë pjesë të vogla të materialit për të analizuar përbërjen e tij elementare. Përveç kësaj, ka kamera të integruara me rezolucion të lartë që kapin imazhe panoramike dhe të detajuara të sipërfaqes së Marsit.

Ka një krah robotik të artikuluar dhe mund të shtrihet deri në 2,1 metra gjatësi. Në fund të krahut ka një sërë mjetesh, duke përfshirë një stërvitje, furçë dhe kamerë, që ju lejojnë të merrni mostra dhe të kryeni kërkime direkt në sipërfaqen e Marsit.

Sistemi i tyre i komunikimit është mbresëlënës. Ai përdor antena me fitim të lartë për të transmetuar të dhëna përmes rrjetit të komunikimit të NASA-s, duke i lejuar shkencëtarët në Tokë të marrin informacion të vlefshëm për Marsin në kohë reale.

Zbulimet e roverit Curiosity

direk në planetin mars

Ndër zbulimet e roverit Curiosity në Mars duhet të bëjmë përcaktoi se uji i lëngshëm, së bashku me kimikatet dhe lëndët ushqyese të nevojshme për të mbështetur jetën, kanë ekzistuar në kraterin Gale për të paktën dhjetëra miliona vjet. Krateri dikur përmbante një liqen, i cili është rritur dhe zvogëluar në madhësi me kalimin e kohës. Çdo shtresë e sipërme e Mount Sharp dokumenton një mjedis më të ri marsian.

Tani roveri trim po përshkon një kanion që shënon një kalim në një zonë të re që besohet të jetë formuar kur uji u tha, duke lënë pas minerale të kripura të njohura si sulfate.

"Ne po shohim prova të ndryshimeve dramatike në klimën e lashtë marsiane," tha shkencëtari i projektit Curiosity, Ashwin Vasavada i Laboratorit Jet Propulsion të NASA-s në Kaliforninë jugore. “Pyetja tani është nëse kushtet e banueshme që ka hasur Curiosity deri më tani kanë vazhduar me këto ndryshime. A janë zhdukur përgjithmonë apo kanë ardhur e kanë shkuar për miliona vjet?

Roveri Curiosity ka bërë përparim të jashtëzakonshëm në mal. Në vitin 2015, ekipi kapi një imazh "kartolinë" të një mali të largët. Një pikë e vogël në atë imazh është shkëmbi me përmasa Curiosity i quajtur "Ilha Novo Destino", gati shtatë vjet pasi roveri e kaloi atë muajin e kaluar në rrugën e tij për në fushën e sulfatit.

Ekipi planifikon të eksplorojë rajonin e pasur me sulfate në vitet e ardhshme. Në të, ata marrin në konsideratë objektiva të tillë si kanali Gediz Vallis, i cili mund të jetë formuar gjatë një përmbytjeje në fund të historisë së malit Sharp, dhe thyerje të mëdha të çimentuara që tregojnë ndikimin e ujërave nëntokësore në mal.

Si e mbajnë në punë roverin Curiosity

kuriozitet rover

Njerëzit pyesin se cili është sekreti i roverit Curiosity për të mbajtur këtë mënyrë jetese aktive në moshën 10-vjeçare. Përgjigja është me një ekip prej qindra inxhinierësh të përkushtuar që punojnë si në JPL ashtu edhe në distancë nga shtëpia.

Ky ekip katalogon çdo çarje në rrota, teston çdo linjë të kodit kompjuterik përpara se të transmetohet në hapësirë ​​dhe shpon mostra të pafundme shkëmbi në Mars Yard të Laboratorit të Propulsionit Jet për t'u siguruar që mund të qëndrojë i sigurt në planetin e kuq.

"Sapo të aterroni në Mars, gjithçka që bëni varet nga fakti se nuk ka njeri në 100 milionë milje që mund ta rregullojë atë," tha Andy Mishkin, menaxher i përkohshëm i programit Curiosity në JPL. "Ka të bëjë me përdorimin e zgjuar të asaj që është në rover."

Për shembull, procesi i shpimit është modifikuar disa herë që kur u ul. Në një moment, stërvitja ishte jashtë funksionit për më shumë se një vit pasi inxhinierët e përshtatën atë që të dukej më shumë si një stërvitje dore. Kohët e fundit, një grup mekanizmash frenimi që lejojnë krahun të lëvizë ose të qëndrojë në vend ka pushuar së punuari. Megjithëse krahu ka funksionuar si zakonisht me një grup rezervë që kishte, ekipi gjithashtu mësoi të hapte vrima me më shumë kujdes për të mbrojtur frenat e reja.

Për të minimizuar dëmtimin e rrotave, inxhinierët mbanin një sy për rreziqe, si p.sh terrenin e pjerrët që ata zbuluan kohët e fundit dhe zhvilluan një algoritëm të kontrollit të tërheqjes për të ndihmuar.

Ekipi mori një qasje të ngjashme për të menaxhuar fuqinë e zvogëlimit të ngadaltë të roverit. Ai ka bateri të qëndrueshme bërthamore në vend të paneleve diellore. Ndërsa atomet e plutoniumit në bateri kalben, ato gjenerojnë nxehtësi, të cilën roveri e shndërron në energji elektrike. Roveri nuk do të jetë në gjendje të bëjë të njëjtën sasi aktiviteti brenda një dite siç bëri në vitin e parë të tij, pasi atomet gradualisht shpërbëhen.

Mishkin tha se ekipi po vazhdon të zbulojë se sa fuqi përdor roveri çdo ditë dhe tashmë ka zbuluar çfarë aktivitetesh mund të kryhen paralelisht për të optimizuar energjinë e disponueshme të roverit. Nëpërmjet planifikimit të kujdesshëm dhe aftësive inxhinierike, ekipi po pret me padurim për shumë vitet e eksplorimit që janë përpara për këtë rover të guximshëm.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për roverin Curiosity dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.