Kur u formua Dielli?

kur u formua dielli

Falë diellit ne mund të kemi jetë në planetin tonë. Toka ndodhet në një zonë të quajtur zona e banueshme në të cilën, falë distancës nga dielli, mund të shtojmë jetë. Megjithatë, shkencëtarët gjithmonë kanë vënë në dyshim kur u formua dielli dhe prej andej si u krijua sistemi diellor që kemi sot.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se kur u formua dielli, karakteristikat dhe rëndësia e tij.

Çfarë është dielli

Sistem diellor

Ne e quajmë diellin yllin më të afërt me planetin tonë (149,6 milion km). Të gjithë planetët e sistemit diellor rrotullohen rreth tij, të tërhequr nga graviteti i tij dhe kometat dhe asteroidet që i shoqërojnë. Dielli është një yll mjaft i zakonshëm në galaktikën tonë, domethënë nuk dallohet për të qenë shumë më i madh apo më i vogël se yjet e tjerë.

Është një xhuxh i verdhë G2 që kalon në sekuencën kryesore të jetës së tij. Shtrihet në një krah spirale në periferi të Rrugës së Qumështit, rreth 26.000 vite dritë nga qendra e saj. Është mjaft i madh për të llogaritur 99% të masës së sistemit diellor, ose 743 herë më shumë se masa e të gjithë planetëve të të njëjtit planet së bashku (rreth 330.000 herë masa e Tokës).

Dielli, nga ana tjetër, Ka një diametër prej 1,4 milionë kilometrash dhe është objekti më i madh dhe më i ndritshëm në qiellin e Tokës.Prania e tij dallon ditën nga nata. Për shkak të emetimit të vazhdueshëm të rrezatimit elektromagnetik (përfshirë dritën e perceptuar), planeti ynë merr nxehtësi dhe dritë, duke bërë të mundur jetën.

Kur u formua Dielli?

kur u formua për herë të parë dielli

Ashtu si të gjithë yjet, Dielli u formua nga gazi dhe lëndë të tjera që ishin pjesë e një reje molekulash të mëdha. Reja u shemb nën gravitetin e saj 4.600 miliardë vjet më parë. I gjithë sistemi diellor vjen nga e njëjta re.

Përfundimisht, lënda e gaztë bëhet aq e dendur sa që shkakton një reaksion bërthamor që "ndez" thelbin e yllit. Ky është procesi më i zakonshëm i formimit për këto objekte.

Ndërsa hidrogjeni nga dielli konsumohet, ai shndërrohet në helium. Dielli është një top gjigant i plazmës, pothuajse tërësisht rrethor, i përbërë kryesisht nga hidrogjeni (74,9%) dhe helium (23,8%). Përveç kësaj, ai përmban elementë gjurmë (2%) si oksigjen, karbon, neon dhe hekur.

Hidrogjeni, materiali i djegshëm i diellit, kthehet në helium kur konsumohet, duke lënë një shtresë "hiri helium". Kjo shtresë do të rritet ndërsa ylli përfundon ciklin e tij kryesor të jetës.

Struktura dhe karakteristikat

karakteristikat e diellit

Bërthama zë një të pestën e strukturës së diellit. Dielli është sferik dhe pak i rrafshuar në pole për shkak të lëvizjes së tij rrotulluese. Bilanci i tij fizik (forca hidrostatike) është për shkak të kundërpeshës së brendshme të forcës së madhe gravitacionale që i jep masën e saj dhe shtytjen e shpërthimit të brendshëm. Ky shpërthim është prodhuar nga reaksioni bërthamor i shkrirjes masive të hidrogjenit.

Ajo është e strukturuar në shtresa, si një qepë. Këto shtresa janë:

 • Bërthama. Zona më e brendshme. Ai zë një të pestën e yllit dhe ka një rreze totale prej rreth 139.000 km. Këtu ndodhi një shpërthim i madh atomik në diell. Tërheqja gravitacionale në bërthamë është aq e fortë sa që energjia e gjeneruar në këtë mënyrë do të merrte një milion vjet për t'u ngritur në sipërfaqe.
 • Zonë rrezatuese. Ai përbëhet nga plazma (helium dhe hidrogjen i jonizuar). Kjo zonë lejon që energjia e brendshme nga dielli të rrezatojë lehtësisht nga jashtë, duke ulur ndjeshëm temperaturën në këtë zonë.
 • zona e konvekcionit. Në këtë rajon, gazi nuk është më i jonizuar, kështu që është më e vështirë për energjinë (fotonet) të largohet nga jashtë dhe duhet të bëhet me konvekcion termik. Kjo do të thotë se lëngu nxehet në mënyrë të pabarabartë, duke shkaktuar zgjerim, humbje të densitetit dhe rryma në rritje dhe rënie, ashtu si baticat.
 • Fotosferë. Ky është rajoni që lëshon dritë të dukshme nga dielli. Ata besohet të jenë kokrra të ndritshme në sipërfaqen më të errët, megjithëse është një shtresë e lehtë rreth 100 deri në 200 kilometra e thellë që besohet të jetë sipërfaqja e Diellit.Njollat ​​diellore, për shkak të krijimit të materies në vetë yll.
 • Kromosfera. Vetë shtresa e jashtme e fotosferës është më e tejdukshme dhe më e vështirë për t'u parë, sepse errësohet nga shkëlqimi i shtresës së mëparshme. Ai ka një diametër rreth 10.000 kilometra dhe gjatë një eklipsi diellor mund të shihet me një nuancë të kuqërremtë nga jashtë.
 • kurorë dielli. Këto janë shtresat më të holla të atmosferës së jashtme diellore dhe janë dukshëm më të ngrohta në krahasim me shtresat më të brendshme. Ky është një nga misteret e pazgjidhura të natyrës së diellit. Ekziston një densitet i ulët i materies dhe një fushë magnetike intensive, përmes së cilës energjia dhe lënda udhëtojnë me shpejtësi shumë të larta. Përveç kësaj, është burimi i shumë rrezeve X.

temperatura e diellit

Temperatura e diellit ndryshon sipas rajonit dhe është shumë e lartë në të gjitha rajonet. Në thelbin e tij mund të regjistrohen temperatura afër 1,36 x 106 Kelvin (rreth 15 milionë gradë Celsius), ndërsa në sipërfaqe bie në rreth 5778 K (rreth 5505 °C) dhe pastaj përsëri në krye me 1 ose 2 Ngritje x 105 gradë Kelvin.

Dielli lëshon shumë rrezatim elektromagnetik, disa prej të cilave mund të shihen si rreze dielli. Kjo dritë ka një gamë energjie prej 1368 W/m2 dhe një distancë prej një njësie astronomike (AU), e cila është distanca nga Toka në Diell.

Kjo energji zbutet nga atmosfera e planetit, duke lejuar që rreth 1000 W/m2 të kalojnë në mesditë të ndritshme. Drita e diellit përbëhet nga 50% dritë infra të kuqe, 40% dritë e dukshme dhe 10% rreze ultravjollcë.

Siç mund ta shihni, është falë këtij ylli mesatar që ne mund të kemi jetë në planetin tonë. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se kur u formua dielli dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Tema e shkelqyer, si gjithmone jane shume te sakta me njohurite qe na japin, vecanerisht te gjitha permbajtjet qe lidhen me universin jane te preferuarat e mia.Pershendetje