Kur shiu duket se vjen nga një film horror

bretkocë shiu me çadër

Gjatë gjithë kësaj kohe, ne kemi folur për shumë lloje të shiut. Ngjarjet më të zakonshme, më atipike dhe të njëhershme dhe të jashtëzakonshme të këtyre. Nga reshjet e bollshme të shiut, breshëri, stuhitë elektrike dhe gjithashtu se si formohen ato, pse-të, etj. Por sot ne do të flasim për disa shira shumë të veçantë dhe të ndryshëm.

Ashtu si nga një film i frikshëm, aq i pazakontë sa shumë njerëz dyshojnë në ekzistencën e tij. Edhe shpesh ata që i kanë parë ata nuk mund të kuptojnë se çfarë po shohin. Dërrmuese dhe të frikshme, ne flasim për shirat e kuq dhe ato që bien kafshë nga qielli. Të dy kanë një shpjegim meteorologjik, por aq tronditës saqë njeriu nuk ndalet së menduari për këtë. Zbërthimi i enigmave, kjo është ajo që ne do të bëjmë sot.

Shirat e gjakut, uji i kuq

shi shiu i kuqërremtë gjaku

Çuditërisht, ky ujë i kuqërremtë është te verifikuara qe ne kohet antike te Perandorise Romake. Tmerri i atyre që e kanë jetuar atë, i trullosur nga injoranca, ky shi nuk është i përbërë nga gjak edhe nëse duket kështu.

Pluhuri ose rëra që ngrihen kur era fryn me intensitet të lartë, dhe ata që ngjyros ujin në këtë ngjyrë. Era e fortë i shtyn retë përpjetë derisa të përzihen grimcat e rërës dhe ujit. Ky fenomen, akoma dhe i çuditshëm, gjen frekuencën e tij më të madhe në Evropë, duke shtyrë rërën nga Afrika drejt kontinentit fqinj.

shi i kuq gjaku

Nëse një ditë e shihni këtë shi të kuq, ne shpresojmë të paktën të mos jemi një rob i frikës. Ose të mendosh se diçka e keqe do të ndodhë, e cila është akoma reagimi më i natyrshëm që mund të kemi.

Peshq dhe bretkosa që bien nga qielli

kafshët e ngordhura të peshqve bien nga qielli

Imazhi se si shoferët e gjetën rrugën përballë një ngjarjeje të tillë (Kinë)

Ky fenomen është dokumentuar në të gjithë planetin. Ashtu si me shiun e kuq, është e lindur për njerëzit që të tremben duke parë një tmerr të tillë. Aq e pazakontë është, saqë kur ngjarja shpjegohet pa hyrë në detaje, është e vështirë të besohet. Shpjeguar ndoshta nga një person, është diçka për të injoruar. Por kur grupe të mëdha njerëzish e kanë parë atë, dhe në të gjitha vendet, ata nuk mund të shpikin të njëjtën histori.

Ky shi, në të cilin shohim se bien peshq, bretkosa, gjarpërinj dhe disa kafshë të tjera, e ka zanafillën në rrjedhat ujore. E çuditshme për ngjarjen është kur papritur bien në tokë, madje edhe në distanca të gjata nga uji. Këto shira misteriozë u përshkruan në vitin 1919 nga Fortesa Amerikane Charles. "Libri i të mallkuarve" bëhet vepra e parë që dokumenton këto fenomene.

Grykë uji

Kohë kur peshqit dhe kafshët e tjera thithen në re

Fakti që ata bien në distanca të mëdha është sepse kur rrjedhjet e ujit "thithin" sasi të mëdha uji, ato mbeten në re. Rrymat e forta të erës që e kanë bërë të mundur, e ngjashme me atë që ndodh me breshrin, ato transportojnë kafshët. Më në fund, kur erërat bien me intensitet, ato bien nga retë, duke lënë këto peisazhe të zymta.

Një fakt kurioz për këtë është se kur kafshët bien, ato priren të jenë të gjitha speciet e njëjta.

Ndodhi këtë të martë, 26 shtator

Rastet e fundit? Këtë të martë 26 në Tamaulipas, Meksikë. Pas tërmeteve, aktivizimit të vullkanit Popocatépetl dhe cikloneve, duket se natyra është e vendosur të mos u japë atyre pushim. Dhe kur dukej se asgjë tjetër nuk mund të ndodhte, ose të paktën asgjë ndryshe, peshqit ranë nga qielli. Ndodhi në një shkollë në lagjen Lomas de Rosales, në Tampico.

Fakti ishte konfirmuar dhe shpërndarë në faqen e Facebook të Mbrojtjes Civile. Fast është përhapur përmes rrjeteve sociale. Qytetarët ishin dëshmitarë të ngjarjes në qendrën arsimore, diçka shumë e rrallë në veri të vendit.

Dukuri të çuditshme meteorologjike, por jo për atë, të pamundura. Natyra ka në fund, kontrastin e së mrekullueshmes dhe të tmerrshmen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.