Kur do të shuhet dielli

kur dielli do të perëndojë dhe do të jetë fundi

Qeniet njerëzore kanë pasur gjithmonë frikë nga fundi i planetit. Ky përfundim mund të ndodhë në shumë mënyra. Një prej tyre është deri në fund të diellit tonë. Kur do të shuhet dielli Është diçka që ka intriguar shumë njerëz dhe shkencëtarë gjatë viteve. Ka disa studime që tregojnë se kur dielli do të shuhet, duke i dhënë fund gjithë jetës në Tokë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se kur do të perëndojë dielli dhe çfarë studimesh ka për të.

Karakteristikat e diellit

kur perendoi dielli

Atmosfera e Diellit është e ndarë në tre rajone të dallueshme: fotosfera, kromosfera dhe korona diellore. Fotosfera është shtresa sipërfaqësore e dukshme e Diellit dhe ndodhet në fund të atmosferës. Mbi fotosferën janë kromosfera dhe korona, të cilat gjithashtu rrezatojnë dritë të dukshme. Megjithatë, këto rajone mund të vërehen vetëm gjatë eklipseve diellore, kur Hëna kalon përballë Diellit, duke bllokuar dritën e tij të ndritshme.

Ciklet e Diellit kanë qenë objekt i shumë kërkimeve shkencore. Këto cikle shpesh karakterizohen nga ndryshime në fushën magnetike të Diellit, të cilat nga ana tjetër ndikojnë në një sërë fenomenesh në Tokë, si p.sh. ndezjet diellore, formimi i njollave të diellit dhe ndryshimet në klimën e Tokës. Pavarësisht kompleksitetit të këtyre cikleve, shkencëtarët vazhdojnë t'i studiojnë ato për të kuptuar më mirë Diellin dhe efektet e tij në planetin tonë.

Megjithëse ka më shumë për të eksploruar mbi këtë temë, kërkimet shkencore kanë vërtetuar se fusha magnetike e diellit përjeton luhatje në intensitetin e saj me kalimin e kohës. Specifike, ai intensifikohet në nivelin e tij maksimal përpara se të dobësohet më pas deri në arritjen e një niveli minimal të aktivitetit.

Ndërsa forca magnetike e diellit arrin kulmin e saj, ai gjeneron një numër të madh flakërimesh diellore, nxjerrje dhe njolla diellore në sipërfaqen e tij. Pas kësaj periudhe maksimale të aktivitetit, një ulje e mëvonshme e këtyre fenomeneve ndodh për një kohë të caktuar derisa ato të fillojnë të rriten përsëri, dhe cikli përsëritet.

Aktiviteti magnetik dhe ciklet diellore

Xhuxh i bardhë

Më parë, ishte pranuar gjerësisht se Dielli përjeton periudha të alternuara turbulence dhe qetësie afërsisht çdo 11 vjet. Ky fenomen ciklik është i lidhur me aktivitetin magnetik të Diellit dhe vërehet nga Toka përmes studimit të njollave diellore dhe ndezjeve diellore.

Shkencëtarët kanë diskutuar për një ndryshim në aktivitetin diellor për më shumë se dhjetë vjet që mund të çojë në një periudhë aktiviteti të ulët të njohur si minimumi diellor, duke shënuar afrimin e diellit ndaj gjumit. Kjo periudhë është krahasuar me minimumin diellor më të dukshëm në historinë e regjistruar, Maunder Minimum, i cili u shtri nga 1645 në 1715. Gjatë kësaj kohe, Evropa përjetoi Epokën e Vogël të Akullnajave, epokën më të ftohtë të regjistruar ndonjëherë.

Shkenca ka një mundësi të paprecedentë për të zhbllokuar sekretet e Diellit me ndryshime të mundshme në ciklin diellor. Megjithatë, shkencëtarët vëzhgojnë me zell sjelljen e Diellit, pasi shpërthimet e tij kanë potencialin të shkaktojnë kaos në sistemet tona të komunikimit dhe rrjetet elektrike, vetë baza e teknologjisë së shoqërisë sonë bashkëkohore.

Era diellore dhe shpërthimet

vdekja e diellit

Era diellore dhe ndezjet janë dy fenomene të lidhura ngushtë në shkencën e hapësirës. Era diellore është një rrjedhë e vazhdueshme e grimcave të ngarkuara, kryesisht elektrone dhe protone, që burojnë nga korona e sipërme e Diellit. Shpërthimet, nga ana tjetër, Ato janë shpërthime të papritura të energjisë dhe materies që burojnë nga sipërfaqja dhe korona e Diellit. Këto shpërthime mund të kenë efekte të rëndësishme në Tokë, duke përfshirë ndezjet diellore, nxjerrjet e masës koronale dhe stuhitë gjeomagnetike. Të kuptuarit e marrëdhënies midis erës diellore dhe flakërimeve është thelbësore për të parashikuar dhe zbutur ndikimet e tyre të mundshme në planetin tonë.

Përveç lëshimit të dritës, Dielli lëshon gjithashtu një rrymë të vazhdueshme grimcash të ngarkuara të quajtura era dhe nxehtësia diellore. kjo erë Ai lëviz me një shpejtësi prej afërsisht 450 kilometra në sekondë në të gjithë sistemin diellor. Periodikisht, disa grimca mund të shpërthejnë në një shpërthim diellor, gjë që mund të çojë në ndërprerje të sistemeve të komunikimit dhe furnizimit me energji të Tokës nëpërmjet satelitëve.

Në mënyrë tipike, ndezjet vijnë nga njollat ​​e diellit, të cilat janë zona të ftohta të fotosferës që korrespondojnë me fushën e brendshme magnetike të Diellit.Dielli, si burimet e tjera të energjisë, nuk është i përjetshëm. Ka ekzistuar për 4.500 miliardë vjet dhe pothuajse gjysma e hidrogjenit në thelbin e tij është konsumuar. Rrjedhimisht, në afërsisht pesë miliardë vjet ai do të shterohet dhe heliumi do të bëhet karburanti kryesor i tij.

Pas asimilimit të Tokës dhe planetëve të tjerë, Dielli do të jetë gati të zgjerohet dhe të rritet në pothuajse 100 herë vëllimin e tij aktual. Sapo të bëhet një gjigant i kuq, do të vazhdojë të digjet për rreth një miliard vjet përpara se të shpërthejë më në fund dhe të bëhet një xhuxh i bardhë në madhësinë e Tokës.

Kur do të shuhet dielli

Bazuar në llogaritjet e bëra me të dhënat e sondës hapësinore Gaia, shkencëtarët nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) kanë përcaktuar datën në të cilën planeti Tokë do të përballet me zhdukjen e tij të pashmangshme. Kjo ngjarje do të ndodhë për shkak të ndërprerjes së jetës së diellit.

Pas shumë llogaritjeve, ekspertët kanë arritur në përfundimin se mosha e diellit është afërsisht 4.570 miliardë vjet, gjë që e vendos atë në fazën e mesme të ekzistencës së tij. Aktualisht është në një fazë stabiliteti relativ, me thelbin e tij që vazhdimisht konverton hidrogjenin në helium. Fillimi i procesit të shkrirjes nënkupton pjekurinë e diellit, atë që shkencëtarët e quajnë ardhjen e tij në Sekuencën kryesore. Kjo periudhë kohore do të jetë më e gjata në jetën e yllit, pasi përbërësi i hidrogjenit, i cili përbën 70% të masës totale të tij, do të fuqizojë reaktorin bërthamor për rreth 10.000 miliardë vjet, sipas Rafael Bachiller nga Instituti Kombëtar Astronomik.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se kur do të shuhet dielli.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.