Kur ka pasur një aurora borealis në Spanjë?

Lufta Civile Spanjolle

Ne e dimë se dritat veriore janë dukuri që ndodhin kryesisht në pjesën e sipërme të hemisferës veriore. Në vende si Norvegjia, dritat veriore zakonisht ndodhin në periudha të caktuara të vitit. Megjithatë, kishte një drita veriore në Spanjë gjatë luftës civile që tronditi mbarë vendin. Siç pritej, është një ngjarje ose aspak e zakonshme.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se kur ka pasur dritat veriore në Spanjë dhe të gjitha detajet rreth saj.

Si formohet aurora borealis?

agimi i luftës

Dritat Veriore mund të shihen si një shkëlqim fluoreshent që mund të shihet në horizont. Qielli është ngjyrosur me ngjyra dhe duket diçka krejtësisht magjike. Sidoqoftë, nuk është magji. Isshtë një marrëdhënie e drejtpërdrejtë me aktivitetin diellor, përbërjen e Tokës dhe karakteristikat që janë në atmosferë në atë kohë.

Zonat e botës ku mund të shihen janë mbi polet e Tokës. Dritat veriore janë formuar falë një bombardimi të grimcave nënatomike që vijnë nga Dielli në një nga aktivitetet e tij të njohura si stuhi diellore. Grimcat që lëshohen kanë ngjyra të ndryshme duke filluar nga vjollca në të kuqe. Ndërsa lëvizin nëpër hapësirën e jashtme, ato futen në fushën magnetike të Tokës dhe lëvizin. Kjo është arsyeja pse ajo mund të shihet vetëm në polet e Tokës.

Elektronet prej të cilave janë Emetimet e përbëra të rrezatimit diellor prodhojnë një emetim spektral kur ndeshen me magnetosferën. Në magnetosferë ka një prani të madhe të molekulave të gazta dhe është falë kësaj shtrese të atmosferës që jeta mund të mbrohet. Era diellore shkakton një ngacmim të atomeve që formojnë luminescencën që shohim në qiell. Ndriçimi përhapet derisa të mbulojë të gjithë horizontin.

Nuk dihet mirë se kur mund të ndodhin Dritat Veriore, pasi stuhitë diellore nuk janë kuptuar plotësisht. Vlerësohet se ato zhvillohen çdo 11 vjet, por është një periudhë e përafërt. Nuk dihet saktësisht se kur do të zhvillohet një aurora borealis për ta parë atë. Kjo është një pengesë e madhe kur bëhet fjalë për t'i parë, pasi udhëtimi në pole është i shtrenjtë dhe nëse nuk mund ta shihni aurorën mbi këtë, edhe më keq.

Kur ka pasur një aurora borealis në Spanjë?

kur ka pasur dritat veriore në Spanjë në luftë

Më 25 janar 1938, tani 75 vjet më parë, ndodhi një aurora borealis që mund të shihej nga e gjithë Evropa. Spanja, në mes të luftës civile, ka përjetuar ngjarje mes befasisë, hutimit dhe frikës.

Një erë e vazhdueshme grimcash që fryrje nga dielli fshin orbitën e Tokës dhe përhapet deri në skajet e largëta të sistemit diellor. Gjatë ngjarjes, shpërthime të dhunshme dhe nxjerrje masive koronale ndodhin në Diell, duke rritur shumë sasinë e materialit që bartet nga kjo erë diellore. Këto janë grimca të ngarkuara (elektrone dhe protone) që, pasi arrijnë planetin tonë, hyjnë në atmosferë përmes poleve duke ndjekur vijat e fushës magnetike të Tokës.

Ndërsa udhëtojnë nëpër atmosferën tonë, këto grimca nga dielli përplasen me atomet dhe molekulat në atmosferë, duke transportuar një pjesë të energjisë së tyre në ato që njihen në fizikë si "gjendje elektronike të ngacmuara". Meqenëse të gjitha sistemet priren në gjendjen më të ulët të energjisë, atomet dhe molekulat në atmosferë çlirojnë energji të tepërt duke emetuar dritë me ngjyrë. Oksigjeni lëshon dritë jeshile, të verdhë dhe të kuqe, ndërsa azoti lëshon dritë blu.

Ky shkëlqim përbën një nga mrekullitë më të bukura natyrore të qiellit të natës: Dritat e Veriut. Për shkak të mekanizmit me të cilin ato formohen, aurorat ndodhin në rajone afër poleve të Tokës dhe zakonisht janë formohen në unaza të parregullta midis 65 dhe 75 gradë gjerësi gjeografike, të quajtura "rajone aurora"«. Grenlanda, Laplanda, Alaska, Antarktida janë disa nga vendet ku aurorat janë të zakonshme. Në hemisferën veriore, aurorat quhen "veriore" dhe "jugore" në jug.

Dritat e Veriut të Luftës Civile

kur kishte një aurora borealis në Spanjë

Unazat auroral mund të shtrihen në gjerësi më afër ekuatorit kur dielli përjeton një periudhë aktiviteti intensiv që shkakton nxjerrje veçanërisht të dhunshme. Aurorat në gjerësi kaq të ulëta janë të rralla, por ka shumë raste të dokumentuara mirë. Aurora e bukur u pa nga Hawaii në shtator 1859 dhe nga Singapori në 1909. Kohët e fundit, Më 20 nëntor 2003, Dritat Veriore u vëzhguan në pjesën më të madhe të Evropës. Gjithashtu në Spanjë aurorat janë aq të rralla saqë vetëm disa mund të shihen çdo shekull.

Më 25 janar 1938, gjatë Luftës Civile, dritat veriore ishin të dukshme në të gjithë gadishullin. Drita e kuqërremtë, e shkaktuar kryesisht nga heliumi dhe oksigjeni në atmosferën e poshtme, arriti maksimumin e saj midis orës 20:00 dhe 03:00 të mëngjesit të datës 26.

Dëshmitarë të kohës kur kishte dritat veriore në Spanjë

Ka shumë dëshmitarë. Paco Bellido përmend disa prej tyre në blogun e tij «El beso de la Luna» dhe thekson përshkrimin e José Luis Alcofar në librin e tij «La aviation legionario en la Guerra Española». Sipas Alcofar, shfaqja e këtyre dritave të pazakonta në Barcelonë pas një dite bombardimesh intensive ndikoi shumë në moralin e trupave. Në këtë artikull, Juan José Amores Liza transkripton disa dëshmi të mbledhura në Alicante. Gazeta ABC raportoi më 26 se në Madrid mendohej se ishte një zjarr i largët. Duke qenë se lindja e diellit mund të shihet nga veriperëndimi i qytetit, besohet se malet Pardo po digjen. Por shpejt u konstatua se ishte një fenomen meteorologjik për shkak të lartësisë dhe shtrirjes së madhe të dritës.

At Luis Rhodes, në atë kohë drejtor i Observatorit Ebro, botoi një shënim shpjegues në Herald më 27, duke e përshkruar aurorën si "një tifoz i madh drite që hapet drejt qiellit... Gjithnjë e më i bardhë dhe më i shndritshëm, sikur nga një reflektor i fuqishëm i fokusuar në zenit…”

Dritat veriore gjetkë në Evropë

Në shumë vende të tjera të Evropës, nga Parisi në Vjenë, nga Skocia në Siçili, shfaqja e aurorës ka shkaktuar shumë anekdota. Në shumë vende, zjarrfikësit u njoftuan se ishte një zjarr. Fenomeni është parë edhe në Bermuda, ku besohet se ishte një anije në flakë. Në Shtetet e Bashkuara, stuhitë diellore kanë çaktivizuar komunikimet radio me valë të shkurtra.

Në disa ministri katolike, agimi i vitit 1938 lidhet me profecinë e Zojës Fatime. Në misterin e dytë, fëmijët thonë se e kanë marrë nga Virgjëresha më 13 korrik 1917 dhe mund të lexohet si më poshtë: «Kur shihni një natë të ndriçuar nga një dritë e panjohur, dijeni se kjo është për shkak se shenja juaj e madhe është në emri i Zotit që do ta dënojë botën për mëkatet e saj përmes luftërave, zive të bukës... Sigurisht, disa njerëz panë shenjën e madhe në aurorën që shpalli Luftën e Dytë Botërore, kështu që kjo stuhi diellore nganjëherë quhet "Stuhia e Fatimes".

Përtej interpretimeve dhe interpretimeve paragjykuese fetare, Agimi i vitit 1938 ishte një moment historik i veçantë në Luftën Civile Spanjolle. Një episod i përkohshëm që mund ta bëjë njeriun të shikojë parajsën, disa të magjepsur, disa të tmerruar dhe shumë besojnë se edhe Parajsa është tërbuar nga egërsia e luftës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se kur ka pasur dritat veriore në Spanjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.