Kuptimi i multiversit

cili është kuptimi i multiversit

Koncepti i një multiversi është një teori që është shfaqur në fushën e fizikës teorike dhe kozmologjisë. Në vend që ta konsiderojmë universin tonë si të vetëm dhe të izoluar, ideja e multiversit sugjeron ekzistencën e universeve të shumta, secili me ligjet e veta fizike dhe kushtet fillestare. Me fjalë të thjeshta, ne mund të vizualizojmë kuptimi i multiversit si një grup i madh flluskash ose domenesh, ku çdo flluskë përfaqëson një univers të pavarur. Këto universe bashkëekzistojnë, por mund të kenë veti të ndryshme themelore, të tilla si konstante fizike të ndryshme apo edhe dimensione shtesë hapësinore.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë kuptimin e multiversit, karakteristikat dhe rëndësinë e tij për shkencën.

Kuptimi i multiversit

ekzistenca e mijëra universeve

Koncepti i një multiversi, siç përshkruhet në disa filma, duke përfshirë "Doctor Strange in the Multiverse of Madness", ngre pyetjen e besueshmërisë së tij. Deri në çfarë mase mund të konsiderohet realiste kjo ide?

Ka shumë teori rreth konceptit të një multiversi. Në 1895, psikologu William James ishte i pari që përdori termin "multiverse". Që atëherë, nocioni ka evoluar në një hipotezë të pasur shkencore që propozon ekzistencën e universeve të shumëfishta, secila me ligjet e veta dhe vetitë fizike unike. Pavarësisht pranimit të gjerë të tyre, të gjitha teoritë që lidhen me multiversin duhet ende të testohen me eksperimente dhe mbeten një temë kryesore e kërkimit shkencor dhe polemikave.

Fizikani Hugh Everett prezantoi teorinë e shumë botëve në vitet 1950, e cila është bërë një nga teoritë më të njohura. Teoria propozon që universi ndahet në dy universe paralele sa herë që bëhet një matje kuantike. Në një nga këto universe, rezultati i matjes është një, ndërsa në universin tjetër, rezultati është i kundërt.

Ndërsa nuk ka asnjë provë eksperimentale të teorisë, ajo është përdorur për të ndriçuar disa nga aspektet më të veçanta të fizikës kuantike, të tilla si ngatërrimi kuantik dhe tuneli. Sipas teorisë së inflacionit të përjetshëm, universi përjetoi një periudhë të shkurtër zgjerimi të shpejtë, i quajtur zakonisht inflacion, menjëherë pas Big Bengut.

Teoria postulon se zgjerimi i universit do të kishte krijuar universe të shumta flluskë, secili me ligjet dhe karakteristikat e veta fizike unike. I mbështetur nga ekspertë të tillë si Stephen Hawking, koncepti i inflacionit të përhershëm sugjeron që universi ynë, i parë në një shkallë më të madhe, i ngjan një fraktali të pafund, i përbërë nga një mori universesh të dallueshme xhepi që ndahen nga një hapësirë ​​e madhe hapësire inflacioniste.

Rëndësia e teorisë së fijeve në kuptimin e multiversit

kuptimi i multiversit

Teoria e fijeve është një kornizë teorike e fizikës që përpiqet të pajtojë dy shtyllat e fizikës moderne, mekanikën kuantike dhe relativitetin e përgjithshëm. Ai postulon se përbërësit themelorë të universit nuk janë grimca, por objekte njëdimensionale të njohura si vargje. Këto vargje dridhen në frekuenca të ndryshme, gjë që krijon veti të ndryshme të grimcave si masa dhe ngarkesa. Megjithëse mbetet një ide shumë spekulative, teoria e fijeve ka krijuar interes të madh midis fizikantëve dhe publikut të gjerë për shkak të potencialit të saj për të ofruar një shpjegim të unifikuar të universit në nivelin e tij më themelor.

Koncepti i teorisë së fijeve postulon se grimcat nënatomike, duke përfshirë kuarkët dhe elektronet, nuk janë pika të vogla, njëjës, por vargje të vogla lëkundëse. Këta litarë janë dukshëm më të vegjël se çdo gjë që ka qenë e dallueshme deri në këtë pikë.

Teoria e fijeve propozon mundësinë e dimensioneve të tjera përveç tre dimensioneve hapësinore dhe një dimensioni kohor që ne vëzhgojmë në jetën tonë të përditshme. Këto dimensione shtesë mund të kompresohen ose të rrotullohen deri në peshore të vogla, duke i bërë ato të padukshme për syrin e lirë. Megjithatë, ato ende kanë ndikim në cilësitë e grimcave dhe forcat që veprojnë mbi to.

Teoria postulon se ekzistojnë saktësisht 11 dimensione. Sipas kësaj teorie, supergraviteti ndërvepron me membranat që ekzistojnë brenda një sërë dimensionesh, konkretisht midis 2 dhe 5 dimensioneve.

Implikimi i kësaj ideje është se mund të ketë një numër të pallogaritshëm universesh paralele, secili me shkallë të ndryshme ngjashmërie me universin tonë. Disa nga këto universe mund të ndryshojnë në mënyra të vogla, ndërsa të tjerët mund të ekzistojnë deri në 4 ose 5 dimensione.

Ekzistenca e branes

univers i pafund

Komuniteti shkencor i referohet këtyre planeve alternative të ekzistencës si "brane" ose "membrana". Kjo teori gjithashtu ofron një shpjegim për fuqinë relativisht të ulët të gravitetit. Gravitoni, i cili Është mediumi përmes të cilit vepron graviteti, ai mund të kalojë vetëm midis branes. Si rezultat, fuqia e gravitonit zvogëlohet ndërsa kalon nëpër të, duke çuar në forcën e dobët gravitacionale të vërejtur.

Disa teoricienë kanë propozuar konceptin se vrimat e zeza shërbejnë si porta për në universet alternative. Ndërsa ideja është e diskutueshme, ajo sugjeron se këto fenomene astronomike mund të çojnë në fusha krejtësisht të ndryshme.

Ekspertët kanë propozuar idenë se një vrimë e zezë Nuk është vetëm një forcë gravitacionale që bllokon gjithçka brenda tërheqjes së saj. Ata propozojnë se mund të shërbejë edhe si një portë për në një univers ose dimension tjetër. Koncepti sugjeron që ndërsa materia i afrohet horizontit të ngjarjeve të një vrime të zezë, ajo ndahet në dy komponentë të veçantë: një që zhytet në vrimën e zezë dhe një tjetër që mbetet përtej saj.

Materiali që hyn në një vrimë të zezë përthithet dhe nuk mund të vëzhgohet përsëri. Megjithatë, materiali i mbetur jashtë vrimës së zezë është bllokuar në horizontin e ngjarjeve. Sipas kësaj hipoteze, Ky material mund të transferohet në një univers ose dimension tjetër.

Megjithëse këto nocione janë shumë spekulative dhe jopraktike për t'u verifikuar eksperimentalisht, ato shërbejnë për të ndërtuar rrugë të mundshme kërkimi. Përveç kësaj, ato lehtësojnë krijimin e filmave të jashtëzakonshëm si "Gjithçka përnjëherë kudo".

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth kuptimit të multiversit dhe karakteristikave të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.