Cumulonimbus

 

Kumulonimbus

Për t'i dhënë fund rishikimit tonë të lloje të ndryshme të reve Ne adresojmë atë që është ndoshta reja më e habitshme dhe interesante, ne i referohemi Kumulonimbus, lloji i dytë i reve të zhvilluara vertikalisht, megjithëse në realitet është rezultat i një grupi me një zhvillim më të madh.

 

Sipas WMO përshkruhet si një re e trashë dhe e dendur, me një zhvillim i konsiderueshëm vertikal, në formën e një mali ose kullash të mëdha. Pjesa, të paktën nga maja e saj, është normalisht e lëmuar, fijore ose me vija dhe pothuajse gjithmonë e rrafshuar; kjo pjesë shpesh shtrihet në formën e një anvile ose të një pendë të gjerë. Nën bazën shumë të errët, shfaqen re të dobëta dhe reshje ose reshje shiu.

 

Siç thamë, Cumulonimbus është hapi tjetër i zhvillimit, në shkallën ngjitëse të konvekcionit, në Cumulus Congestus, prandaj, ato janë re me zhvillim të madh vertikal (majat zakonisht janë të larta midis 8 dhe 14 km). Në gjerësitë tona gjeografike ato kanë origjinë kryesisht në pranverë dhe verë në situata të paqëndrueshme.

 

Ato përbëhen nga pikat e ujit dhe kristalet e akullit në majë ose në kudhër. Brenda tyre ato përmbajnë gjithashtu pika të mëdha shiu, flokë dëbore, akull të grimcuar, breshër dhe në raste paqëndrueshmërie ekstreme breshër me përmasa të konsiderueshme.

 

Ata pothuajse gjithmonë prodhojnë tormenta, domethënë reshje në formë shiu, shi ose breshër, përgjithësisht, edhe pse edhe dëborë në dimër, shoqëruar me erëra të errëta dhe shkarkime elektrike që ndodhin midis reve ose midis reve dhe tokës (rrufe).

 

Cumulonimbus janë mbretërit e reve, më të fotografuarit dhe më spektakolare. Ata i japin hua vetes që të portretizohen në çdo situatë dhe është interesante të jesh në gjendje t'i fotografosh ato në një sekuencë të plotë të një stuhie. Të mos ngatërrohet me të Cumulus congestus meqenëse Cumulonimbus janë më të gjatë, ato paraqesin strukturë fibroze në maja.

 

Ata paraqesin dy specie (Calvus dhe Capillatus) dhe nuk paraqesin varietete.

 

Burimi - AEMET

Më shumë informacion - Cumulus


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.