Smart Green Tower, një rrokaqiell për të frenuar ndryshimet klimatike

Kulla e gjelbër e zgjuar

Imazh - FREY ARCHITEKTEN

Ndërtesat e së ardhmes, sipas të gjitha gjasave, do të jenë shumë të ndryshme nga ato që janë sot. Nëse kohët e fundit kemi mësuar se në Indi ata kanë filluar të ndërtojnë shtëpi me materiale të ricikluara, në Gjermani ata gjithashtu kanë filluar të bëjnë diçka që mund të ndryshojë plotësisht qytetet, përveç jetës së shumë njerëzve.

Dhe është se, deri më tani, ndërtesat ishin ndërtuar duke menduar për qëndrueshmërinë e tyre, por Çfarë do të ndodhte nëse dikush do të bëhej i aftë të furnizonte me energji të rinovueshme një lagje të tërë? Do të ishte mahnitëse, apo jo? Epo, ky është objektivi që arkitekti shpreson të arrijë. Wolfgang Frey, me projektin e saj Smart Green Tower, që do të nënkuptojë Kullën e gjelbër inteligjente.

Ndërtesa u frymëzua nga bateritë litium-jon që Tesla përdor në makinat e sajPërveç kësaj, ka bashkëpunimin e Siemens dhe Institutit Fraunhofer ISE për Sistemet e Energjisë Diellore. Prandaj do të jetë një kullë me pamje futuristike me të cilën disa dhjetëra njerëz mund të kenë energji të pastër. Ku Në Parkun e Industrisë së Gjelbër, Freiburg.

Kulla, e cila do të jetë 48 metra e lartë, do të ndërtohet në një vend me 5600 metra katrorë. Sapo mbaroi, Do të përbëhet nga 70 shtëpi që do të kenë nga një deri në katër dhoma gjumi, përveç zyrave.

Fasada e saj do të mbulohet me panele diellore me performancë të lartë, të cilat kanë një efikasitet prej më shumë se 21% në krahasim me pajisjet aktuale. Këto prodhojnë gati një çerek milioni kilovat orë energji elektrike. Po kështu, ai do të ketë bateri litium-jon të integruara në strukturën e tij.

Kulla e Gjelbër e Zgjuar

Imazh - FREY ARCHITEKTEN

Për të furnizuar tërë lagjen, do të përdorë një qark të ndërmjetëm me rrymë të drejtpërdrejtëNë këtë mënyrë ju mund të kurseni energji dhe të ulni kostot, pasi shpërndarja do të jetë e ekuilibruar dhe inteligjente.

Por nëse kjo nuk është e mjaftueshme për ju, Smart Green Tower pretendon të jetë 100% e vetë-mjaftueshme. Brenda mureve të saj do të ketë zona të dedikuara për akuaponikë për rritjen e ushqimit dhe rritjen e peshkut. Uji i përdorur nga ana e tij do të shërbejë për të ftohur bateritë, pa dyshim që është shumë interesante.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.