Kulla e erërave

funksioni i vëzhgimit të erës

Qenia njerëzore ka qenë gjithmonë kurioze të dijë të gjitha variablat që ndikojnë në klimën dhe meteorologjinë e një zone. Era ishte një nga variablat meteorologjike që zgjoi më shumë interes pasi nuk mund të matet mirë dhe nuk mund të shihet me sy të lirë. Bazuar në këtë variabël, më shumë se dy mijëvjeçarë pasi është ndërtuar, ajo qëndron ende. Bëhet fjalë për kulla e erërave. Ndodhet në lagjen Plaka në Athinë pranë Agorës Romake dhe rrëzë Akropolit. Isshtë ndërtimi i parë në të gjithë historinë që ishte destinuar ekskluzivisht për të kryer funksione vëzhgimi në meteorologji.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjithë historinë, karakteristikat dhe rëndësinë e kullës së erërave.

tipare kryesore

Njihet gjithashtu si Horologion ose Aérides, është ndërtuar nga arkitekti dhe astronomi Andrónico de Cirro në shekullin I para Krishtit. C., porositur nga arkitekti Vitrubio dhe politikani romak Marco Terencio Varrón. Ka një plan tetëkëndësh dhe ka një diametër prej 7 metrash dhe një lartësi gati 13 metra. Isshtë një nga veçoritë kryesore që ka kjo ndërtesë dhe që e bën atë unike. Dhe është se është një strukturë që shërbeu për disa përdorime. Nga njëra anë, ishte një tempull kushtuar Eolit, i cili ishte Ati i Erërave në mitologjinë Greke, kështu që ai shërbente në sferën fetare. Nga ana tjetër, ishte një observator për këtë variabël meteorologjik, kështu që kishte edhe funksionin e tij shkencor.

Secila nga erërat mbizotëruese që frynë në Greqinë klasike u identifikua si një Zot dhe ata ishin të gjithë bijtë e Egolit. Për grekët e lashtë ishte mjaft e rëndësishme të njihnin karakteristikat dhe origjinën e erërave. Ata donin të dinin se nga vinin erërat pasi ishte një qytet tregtar që lundronte në Detin Mesdhe duke përdorur vela. Suksesi dhe dështimi i veprimtarisë tregtare varej kryesisht nga era. Normalshtë normale që me anije me vela era ose do të luajë një rol themelor në transportin e mallrave. Të gjitha këto ishin arsye të mjaftueshme për të dashur të studiojmë në thellësi gjithçka në lidhje me erërat. Këtu buron rëndësia e kullës së erërave.

Fakti që Kulla e Erërave u zgjodh pranë Agora Romake (sheshi i tregut) nuk ishte aspak e rastësishme. Tregtarët kishin një burim informacioni të dobishëm për interesat e tyre dhe mund të bënin shkëmbime më të mira.

Origjina e kullës së erërave

kulla e erërave në Athinë

Siç kemi parë, era ishte një nga ndryshoret më të kërkuara meteorologjike për të njohur në atë kohë. Tregtarët mund të kenë një burim të mirë informacioni shumë të dobishëm për interesat e tyre. Në varësi të drejtimit që po frynte era, mund të vlerësohet vonesa ose përparimi i disa anijeve në port. Ai gjithashtu mund të dinte afërsisht se sa kohë do të duhej që mallrat e tij të arrinin në vende të tjera.

Për të zbuluar nëse disa udhëtime ishin fitimprurëse, u përdor variabla e erës. Nëse keni nevojë të bëni disa udhëtime me shpejtësi dhe urgjencë më të madhe, mund të planifikoni më mirë një rrugë ose një tjetër në varësi të fuqisë dhe llojit të erës që frynte.

Përbërja e kullës së erërave

strukturë për të parë erën

Elementi më goditës i kullës së erërave është në pjesën e saj më të lartë. Secila prej 8 fasadave të kullës arrin kulmin në një friz me një basoreliev të gjatë pak më shumë se 3 metra. Këtu përfaqësohet era dhe në secilën duket se është ajo që fryn nga vendi ku po përballet. 8 erërat e zgjedhura nga Andrónico de Cirro përkojnë në pjesën më të madhe me ato të trëndafilit të busullës së Aristotelit. Le të shohim cilat janë erërat që mund të gjenden në kullën e erërave: Bóreas (N), Kaikias (NE), Céfiro (E), Euro (SE), Notos (S), Buzë ose Libis (SO), Apeliotes (O) dhe Skiron (JO).

Kulmi a që është në formë konike ishte fillimisht nga kulla dhe u kurorëzua nga një figurë e një Zoti Triton prej bronzi rrotullues. Kjo figurë e Zotit Triton përdoret për të vepruar si një lopatë moti. Tufa e motit përdoret për të njohur drejtimin e erës. Në dorën e tij të djathtë ai mbante një shufër që tregonte drejtimin nga po frynte era dhe e bëri atë në një mënyrë të ngjashme me atë që bën rrufe në qiell konvencionale. Në mënyrë që të plotësohej informacioni mbi erën e marrë në observator, ekzistonin kuadrantë diellorë në fasadat e vendosura poshtë frizave. Këto kuadrate kishin dobësi teorike dhe na lejuan të dimë kohën e ditës kur frynte era. Në këtë mënyrë ata mund ta dinin mirë kur retë mbulonin diellin dhe kohën me anë të orës hidraulike.

Përdorime të tjera

Për shkak se ky monument është ende në gjendje të mirë, i jepet për të shqyrtuar dhe studiuar në rehati dhe detaje. Withoutshtë pa dyshim një nga monumentet më të lashta shkencore të njohura. Objektivat kryesorë të kësaj kulle ishin disa. Ato shërbyen për të matur kohën në vazhdim lëvizjet ditore dhe periodike të diellit falë kuadrantëve të gdhendur në 8 anët e tij. Këto anë u ndërtuan me mermer pantelik. Brenda kishte një orë uji nga e cila ka akoma mbetje dhe ju mund të shihni tubat që çonin ujin nga burimet në shpatet e Akropolit dhe ato që shërbenin për të dhënë një dalje në tepricë.

Ishte orë rëre që tregonte orët e ditës kur ishte me re dhe natën. Kulmi formon një lloj kapitali piramidal të pllaka guri me nyje rrezore të mbuluara me pllaka. Tashmë është në qendër ku ngrihet një lopatë e motit në formën e një newt ose hyjnisë tjetër detare.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kullës së erërave dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.