Ku jeni më të sigurt nga goditja e rrufesë?

Stuhi

Gjithmonë është thënë që ka më shumë të ngjarë të goditeni nga një rrufe ose të hahet nga një peshkaqen sesa të fitoni lotarinë. Pjesërisht është "faji" ynë, pavarësisht nëse ato shanse janë më të larta. Me fjalë të tjera, probabiliteti që të fitojmë llotarinë është më i madh sa më shumë që luajmë. Në mënyrë të ngjashme, probabiliteti ajo rrufe na godet është më e madhe në varësi të vendit ku jemi në mes të një stuhie.

Kjo është arsyeja pse unë do t'ju tregoj për vendet më të sigurta dhe më të rrezikshme përpara një goditje rrufeje. Disa këshilla themelore për nuk "tërheq" rrezet dhe të jemi në gjendje të kalojmë pa u vërejtur pasi që në këto situata nuk duam të jemi protagonist.

Këshilla kryesore për të shmangur të qenit viktimë e rrufesë dhe të qenit i rrymës elektrike është nuk bie në sy. Kjo është, ju nuk duhet të qëndroni në sipërfaqe të tjera në mënyrë që ata të mos na vërejnë ne. Rrufeja godet vendet me rezistencën më të vogël. Nëse, për shembull, jeni të befasuar nga një stuhi në mes të një fushe, mos qëndroni ose fshiheni poshtë një peme. Nëse fusha është e sheshtë, pemët janë sipërfaqet më të larta, prandaj është me shume gjasa te bjere ne nje peme. Nëse jeni maja më e lartë në fushë, sigurohuni që fletët e votimit për tu goditur nga rrufeja janë tuajat (është më mirë të hidhni fletëvotime për lotari, më besoni).

Vende të sigurta nga goditjet e rrufesë

Një nga vendet më të sigurta për t'u mbrojtur nga rrufeja është Makina Rareshtë e rrallë që është vendi më i sigurt, por megjithatë, është. Me shembullin e mëparshëm, nëse një stuhi na befason në mes të fushës, gjëja më e sigurt është të hyjmë në makinën tonë dhe të mbyllim dritaret. Falë efektit "Kafaz Faraday", gjë që shkakton derdhjen e energjisë elektrike mbi sipërfaqet e jashtme metalike dhe nuk ndikon në brendësi, ne do të jemi të sigurt nga goditja elektrike.

Rrufeja godet një makinë

Kjo është ajo që ndodh kur rrufeja godet një makinë. Brenda është e sigurt

Një tjetër vend relativisht i sigurt eshte aeroplani. Sado e pabesueshme të duket, aeroplani mund të jetë i sigurt nga një goditje rrufeje. Efekti i lartpërmendur "Kafazi Faraday" vlen edhe për aeroplanët. Rrufeja, shpërndahet në të gjithë trupin e avionit dhe vazhdon në tokë pa ndikuar në pasagjerët. Cili është problemi në këto raste? Epo, e thjeshtë, ne nuk jemi në tokë, dhe nëse rrufeja prek instrumentet në kabinën e avionit, atëherë avioni do të ketë probleme dhe duhet të ulet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Rrufeja godet aeroplanin

Vende të rrezikshme përpara goditjeve të rrufesë

Deri më tani kemi folur për vendet më të sigurta ku mund të jemi në një stuhi pa pësuar ndonjë dëm. Por ka edhe vende që janë më të prirur dhe goditës për stuhinë dhe se ata nuk do të hezitojnë të të shënjestrojnë nëse të gjejnë në një nga ato vende.

Ku kurrë por asnjëherë, ju duhet të jeni gjatë një stuhie është në plazh, pishinë ose në mal. Dy të parat janë shumë të dukshme: uji përçon energji elektrike. Unë mendoj se gjëja më logjike është të largohesh nga uji në situata të stuhisë elektrike. Anijet janë veçanërisht vende të rrezikshme kur ka një stuhi në det. Anija është ajo që bie më shumë në sy në det, prandaj, fletët e votimit të fituesit të rrezes së vitit do të jenë për kuvertën ose pasagjerët e anijes. Rregulli i Artë i quajtur më parë nuk duhet të dallohet nga të tjerët. Lërini të tjerët të dallojnë nga ju, në këtë rast, mos jini konkurrues. Sidoqoftë, sot kjo është disi e kontrolluar, pasi të gjitha varkat janë të pajisura me sisteme shufrash në rrjetat kryesore.

Në lidhje me malin është gjithashtu logjike që ne jemi mjaft të shijshëm para vetëtimës. Vitalshtë me rëndësi jetike të zbulohet Kushtet e motit para se të shkoni në shëtitje ose ngjitje. Përsëri ne zbatojmë rregullin e artë, në mal do të ishim shumë të shquar dhe rrufeja do të na arrinte lehtë.

Rrufeja godet gjirafën

Gjirafat spikasin në savanë, prandaj janë më të prirur të goditen nga rrufeja.

Në shtëpi gjithashtu duhet të keni kujdes. Edhe pse është vendi më i sigurt, edhe atë makinë, ne duhet të mbyllim dritaret. Shumë goditje të rrufeve ndjekin rrymat e ajrit, dhe nëse shtëpia juaj ka dy dritare të hapura dhe një tërheqje madhështore, rrufeja mund të shkojë në një dritare dhe jashtë tjetrës. Nëse gjatë udhëtimit të tij ju gjen, ai do t'ju kalojë pa asnjë mendim të dytë.

Pra, me këto këshilla duhet të jeni të përgatitur mjaftueshëm për të shmangur dëmtimin nga rrufeja. Bëni lotarinë më të mundshme se vetëtima, gjithçka varet nga ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.