Salar de Uyuni, rezerva më e madhe e litiumit në planet

kripë uyuni banesë

El Salar de Uyuni është një shkretëtirë e mahnitshme dhe e madhe me kripë që ndodhet në jugperëndim të Bolivisë, në rajonin e Potosit. Kjo mrekulli natyrore është zona më e madhe e kripës në botë, që mbulon afërsisht 10,000 kilometra katrorë. Ai përmban gjithashtu rezervën më të madhe të litiumit në botë. Mijëra turistë udhëtojnë në këtë është për të folur gjatë vitit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat e Salar de Uyuni, rëndësinë dhe kuriozitetet e tij.

tipare kryesore

reflektimi i ujit të kripur

E vendosur në altiplano boliviane, në Ande. Konsiderohet si një nga 25 mrekullitë natyrore të Tokës. Është shkretëtira më e madhe e kripës në tokë me një sipërfaqe prej 10.500 kilometra katrorë.

Banesat e kripës janë të përbëra nga komponime të ndryshme, për shembull: përmbajnë sasi të mëdha kaliumi, bor dhe magnez, si dhe kanë rezerva të mëdha litiumi. Banesat e kripës përmbajnë më shumë se 10.000 milion ton kripë, nga të cilat 25.000 tonë janë në dispozicion për konsum të brendshëm dhe të jashtëm.

Me rezerva kripe kaq të shumta, banorët filluan të ndërtonin pjesë të komuniteteve të tyre me kripën e siguruar nga Uyuni. Ai është bërë gjithashtu një nga rezervat më të mëdha të litiumit në botë.

Kriporet kanë një numër të madh liqenesh parahistorike. Me një sipërfaqe prej 60 kilometrash katrorë, Liqeni i Kolorados është formuar nga algat dhe ka një ngjyrë të kuqërremtë të veçantë.

Kjo lagunë është shtëpia e flamingove, llamave dhe dhelprave. Pumat dhe shqiponjat tullace shihen rrallë. Ujërat ndodhen në Rezervën Kombëtare të Faunës së Andeve Eduardo Avaroa.

Banesat e gjera të kripës po marrin frymë vazhdimisht, duke formuar gurë gjashtëkëndor në formë të përsosur, të cilët janë të dukshëm gjatë sezonit nga prilli deri në fillim të dhjetorit. Disa besojnë se fshati po ndryshon ose thahet vazhdimisht.

Në fund të sezonit të shirave (shkurt-mars), kriporet shndërrohen në pasqyrë falë një minerali të quajtur Ulexite, “guri i televizionit”. Është transparent dhe ka aftësinë për të thyer imazhe sipërfaqësore.

Kripa bëhet e papërshkueshme, duke bërë që uji të mblidhet në sipërfaqe, duke krijuar një pasqyrë unike. Të shohësh lindjen e diellit në reflektimet e mëdha të krijuara nga kripa është një përvojë e papërshkrueshme që duhet të ketë çdo udhëtar.

Varrezat e trenave të çmontuara kanë lundruar që nga shekulli i XNUMX-të në mes të Uyuni. Vagona dhe lokomotiva të ndryshkura janë gjetur të shpërndara nëpër tokën e ngrirë të altiplanos boliviane.

Ishujt e Salar de Uyuni

karakteristikat salar de uyuni

ishulli inkahuasi

Një ishull i vendosur në mes të kripurave, ishulli është i mbuluar me kaktus deri në 10 metra të lartë. Emri juaj do të thotë: "Shtëpia e Inkave" në gjuhën Keçua. Ka një shteg që të çon në ishull, pra një kënd tjetër për të vëzhguar detin dhe qiellin që ofrojnë kripa.

ishull peshku

E vendosur në jug të kripurave, është një nga vendet më të mira për të parë lindjen e diellit në banesat e kripës, të rrethuar nga kaktusët. Kur banorët e shohin ishullin gjatë sezonit të janarit dhe shkurtit, ata thonë se merr formën e një peshku për shkak të efektit optik të krijuar nga pasqyrat.

Varrezat e Trenave janë kthyer në një vend plot histori dhe kujtime të së shkuarës, ku vizitorët mund të shohin rrënojat e trenave të grabitur në të kaluarën.

Kuriozitetet e Salar de Uyuni

pasqyra me kripë

Këto janë kuriozitetet kryesore që mijëra turistë zgjedhin të vizitojnë çdo vit:

 • Pasqyra e Madhe: Gjatë sezonit të shirave, uji i cekët që mbulon kripën krijon një efekt pasqyre që pasqyron në mënyrë të përsosur qiellin dhe retë. Ky fenomen optik krijon iluzionin se horizonti është i turbullt, duke dhënë ndjesinë se po ecni mbi re.
 • Qetësi në distancë: Gjerësia e rrafshnaltës së kripës dhe sipërfaqja e saj e sheshtë i bëjnë këndvështrimet konfuze. Objektet e largëta mund të duken shumë më afër se sa janë në të vërtetë, duke ngatërruar me perceptimin e hapësirës dhe distancës.
 • Hoteli me kripë: Në Salar de Uyuni, ka një hotel të ndërtuar kryesisht me blloqe kripe. Ky vend ofron një eksperiencë unike për vizitorët që duan të flenë në dhoma të krijuara me kripë dhe të shijojnë atmosferën unike të vendit.
 • Kulturat e kripës: Gjatë stinës së thatë, vendasit punojnë duke mbledhur kripë nga rroga. Ata përdorin metoda tradicionale për nxjerrjen dhe grumbullimin e grumbujve të kripës që më vonë do të përpunohen për përdorim industrial dhe shtëpiak.
 • Një burim strategjik: Siç e përmenda më parë, kripa është një burim kryesor i litiumit, një komponent kyç në bateritë litium-jon të përdorura në pajisjet elektronike dhe automjetet elektrike. Kërkesa në rritje për litium në industrinë moderne i ka dhënë këtij rajoni edhe më shumë rëndësi.
 • Ishulli Incahuasi: Ky ishull shkëmbor në mes të rrafshnaltës së kripës, përveç kaktuseve gjigante, përmban fosile dhe mbetje arkeologjike. Emri i saj vjen nga fjalët Keçua "Inca" dhe "huasi", që do të thotë "shtëpia e Incave".
 • Efektet vizuale: Udhëtarët shpesh përfitojnë nga iluzionet optike të ofruara nga kripa për të krijuar foto argëtuese dhe kreative. Për shkak të mungesës së pikave të referencës, është e mundur të luhet me perspektivën dhe madhësinë e objekteve në imazhe.

rezervat e litiumit

Salar de Uyuni ka rezervat më të mëdha të litiumit në botë dhe ajo ka potencialin për të prodhuar 20% të litiumit të disponueshëm për komercializim.

Kjo do të thotë një avantazh i madh ekonomik për Bolivinë, minierat dhe prodhimin e litiumit dhe projektet komerciale me vlerë miliona dollarë. Një raport i fundit nga SRK Mining Consulting sugjeron se vetëm Salar de Uyuni përmban 21 milion ton litium.

Për ekspertët është një lëndë e parë që mund të bëjë të mundur kalimin energjetik nga nafta, pra litiumi është një burim natyror i papërtëritshëm me potencial për ta bërë ekonominë “të gjelbër”. Litiumi përdoret në motorët elektrikë, bateritë e litiumit, laptopët, telefonat inteligjentë dhe bateritë e rikarikueshme.

Megjithatë, nxjerrja e tij nuk është aq e thjeshtë dhe ka një kosto të lartë mjedisore. Minatorët nxjerrin litiumin duke pompuar ujin që mbetet nën kripërat dhe kur dielli arrin ta avullojë, karbonati i litiumit mblidhet.

Tani, kur procesi ka përfunduar, shëllira nga gropa thahet dhe kompanitë e minierave duhet të nxjerrin ujë të freskët për të pastruar makineritë dhe tubacionet. Procesi gjithashtu prodhon post-enzima, një lloj pleh.

Duhet të theksohet se uji i ëmbël është i pakët në zonat e shkretëtirës, që prek popullatat e afërta, florën dhe faunën, dhe bujqësinë. Me fjalë të tjera, nëse rezervat e litiumit mbi-shfrytezohen, uji i pijshëm për njerëzit është në rrezik.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Salar de Uyuni dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.