Kriosfera

Kriosfera

Në artikuj të tjerë për të cilët kemi biseduar shtresat e atmosferës, sfera e gatshme, biosferë dhe marrëdhëniet e saj me struktura e Tokës. Në këtë rast ne do të flasim për një zonë tjetër të planetit tonë të quajtur nga shkencëtarët si kriosfera. Kriosfera i referohet të gjitha vendeve të ngrira në Tokë ku ka vetëm ujë në formën e akullit të ngurtë ose borës. Emri vjen nga fjala greke "kryos" që do të thotë i ftohtë. Mund të thuhet se kriosfera është pjesa e hidrosferës ku ujërat mbeten të ngrirë për shkak të temperaturave të ulëta.

Dëshironi të dini gjithçka në lidhje me kriosferën dhe rëndësinë që ajo ka për planetin tonë dhe zhvillimin e jetës? Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

Vendet ku është kriosfera

Akulli dhe bora

Rajonet më të ftohta të planetit tonë ato kanë një ndikim të rëndësishëm në klimën në të gjithë botën. Për më tepër, ai përbën habitatin e bimëve, kafshëve dhe njerëzve që janë përshtatur me temperaturat dhe kushtet mjedisore me kalimin e kohës. Kjo zonë e ngrirë zgjerohet në zgjatje gjatë muajve të dimrit në të dy hemisferat. Zonat e kriosferës sezonale janë ato ku bie bora dhe toka, lumenjtë dhe liqenet ngrijnë.

Në plotësi ekziston vetëm në pole. Sidoqoftë, bora dhe akulli i përhershëm gjenden edhe diku tjetër në Tokë. Duke filluar me Arktikun, në Polin e Veriut ekziston një masë e madhe akulli e përhershme e njohur si Oqeani Arktik. Kjo është ajo ku akulli i detit rritet dhe zgjerohet gjatë dimrit. Përkundrazi, gjatë sezonit të verës, për shkak të temperaturave të larta, kjo zonë tkurret dhe akulli është më pak i gjerë.

Nga ana tjetër kemi Antarktidën. E vendosur në Polin e Jugut të Tokës, ai është kontinenti i ngrirë par ekselencë. Nuk është vetëm një masë e madhe akulli, por gjithashtu ka një raft kontinental. Ato gjithashtu kanë zona me akull lundrues dhe janë të përhapura mbi oqean. Ajsbergët formohen në këto vende.

Midis poleve të Tokës ekziston edhe një kriosferë. Ato janë vende me lartësi të madhe ku akulli dhe bora mbesin gjatë gjithë vitit. Shembuj të kësaj janë bora e Mali Kilimanjaro në Afrikë, akulli në malet e Shteteve të Bashkuara, Kanada veriore, Kinë dhe Rusi.

Përbërësit dhe pjesët e kriosferës

Rëndësia e kriosferës

Bora dhe akulli janë përbërësit kryesorë në këto ekosisteme. Mund të jenë akulli i detit, akullnajat, raftet e akullit, toka e ngrirë (ngrica e përhershme) dhe ajsbergët. Borë Janë reshjet në formën e kristaleve të akullit që bien në tokë kur temperaturat janë të ulëta dhe nivelet e lagështisë janë të larta. Ata kombinohen për të formuar këtë lloj reshjesh.

Ndër karakteristikat dhe rëndësinë e borës gjejmë:

Mund të gjendet në të gjithë botën, madje edhe afër Ekuatorit në lartësi të mëdha.

 • Ajo reflekton rrezet e diellit dhe ndikon në klimën e planetit tonë.
 • Siguron një habitat për shumë kafshë dhe bimë.
 • Furnizon me ujë për njerëz, bimë dhe kafshë në të gjithë botën.
 • Në përgjithësi, është një përbërës i rëndësishëm klimatik.

Nga ana tjetër, akulli shfaqet kur temperaturat bien nën ngrirje. Kjo është kur uji i lëngshëm kthehet në një gjendje të ngurtë dhe krijon një masë të thurur fort. Akulli është një përbërës kryesor në zonat e akullnajave, ajsbergëve dhe tokës së ngrirë.

Karakteristikat kryesore të akullit mund të përmblidhen si:

 • Ekziston në të gjithë botën, por formohet kryesisht në gjerësi të mëdha, në lartësi të mëdha ose në zona ku temperatura është shumë e ulët.
 • Akulli mund të mos jetë aq i zakonshëm në oqeane, liqene dhe lumenj nëse klima është e ndryshueshme dhe temperaturat bëhen të ngrohta. Sidoqoftë, ka liqene dhe oqeane ku akulli bëhet aq i trashë saqë nevojiten anije speciale të quajtura akullthyese për të lundruar nëpër to.
 • Siguron ujë për njerëzit, kafshët dhe bimët.
 • Kjo lejon studimin e evolucionit klimatik të Tokës.

Akulli i detit dhe akullnajat

Akullnajat

Akulli i detit ose akulli i detit formohen kur uji i oqeanit ftohet vazhdimisht nga temperaturat nën zero. Pjesa më e madhe e këtij akulli deti formohet në oqeanet në pole.

Përkundër asaj që mendohet në lidhje me ngrohjen globale dhe ndryshimin e klimës, shkrirja e këtij lloji të masës së akullit nuk e rrit nivelin e detit. Ky ujë është pjesë e vetë ujit të oqeanit. Këto masa akulli janë të lidhura ngushtë me klimën e të gjithë Tokës. Ato luajnë një rol themelor në jetën dhe zakonet e njerëzve vendas të poleve.

Përveç kësaj, shumë kafshë kanë nevojë për akull për të mbijetuar. Shihni ariun polar, vulat dhe kafshët e tjera të Arktikut. Më në fund, mund të thuhet se akulli i detit është thelbësor për studimin e ndryshimeve klimatike.

Duke udhëtuar në vendet më të larta të planetit, hasim në masa të tjera akulli të quajtura akullnajat. Këto akullnaja janë masa të trasha akulli që grumbullohen në tokë nga shumë stinë të borës. Megjithëse nuk duket, mbulojnë 10% të të gjithë sipërfaqes së tokës. Për shkak të ndryshimit të klimës, ato po bëhen gjithnjë e më të vogla.

Ata janë gjithashtu një burim i mirë uji për popullatat që jetojnë pranë tyre. Ata ruajnë një sasi të madhe të ujit të freskët të përgatitur për ta bërë atë të pijshëm.

Ajsbergët dhe ngrica e përhershme

Akullnajat dhe rëndësia e borës

Ajsbergët janë copa të mëdha akulli që ndajnë akullnajat dhe notojnë në oqeane. Këto ajsbergë gjithashtu kanë një rëndësi të madhe për planetin. Ndryshe nga akulli i detit, ajsbergët që shkrijnë ngritin nivelet e detit. Ato ofrojnë strehë për krillin, një krustac i vogël që është një burim i rëndësishëm ushqimi për pinguinët, vulat, balenat dhe zogjtë e detit.

Ato shërbejnë gjithashtu si një studim për shkencëtarët që duan të njohin dinamikën e Tokës dhe të paleoklimës.

Permafrost ose toka e ngrirë është zona e tokës që është plotësisht e ngrirë nga uji i ngurtë. Ndër karakteristikat e tij gjejmë se është një shtresë aktive që është i aftë të ruajë gazra serë si karboni dhe metani. Shkencëtarët po studiojnë se si këto gazra do të ndikojnë në klimë ndërsa temperaturat ngrohen dhe shkrirja e përhershme.

Shpresoj që me këtë artikull të mund të dini diçka më shumë rreth planetit tonë dhe kriosferës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Santi dijo

  Faleminderit për serialin, është shumë e plotë.

 2.   anonim dijo

  ariu i gjorë më duket kaq i trishtuar gjithçka që po ndodh ...