Krilli Antarktik, aleati i vogël kundër ndryshimit të klimës

Euphausia superba, krili i Antarktikut

Studiuesit dhe zhvilluesit kalojnë shumë kohë në vitet e fundit duke kërkuar mënyra për të kapur dioksidin e karbonit nga atmosfera dhe të përpiqen ta kufizojnë atë në tokë. Por ne kemi harruar më themeloren, që është vëzhgoni natyrën tuaj.

Dhe është se, duket se jo, por ajo ka mekanizmat e saj për të pastruar planetin. Një nga 'punëtorët' e tij të palodhur është krilli antarktik. Një krustac që nuk mat më shumë se 3-4 centimetra.

Krilli Antarktik, emri shkencor i të cilit është Euphausia superba, është aleati i papritur i qenieve njerëzore në luftën e tyre kundër efekteve shkatërruese të ndryshimit të klimës, sipas a studim botuar në revistën shkencore 'Proceedings of the Royal Society B'. Duket se përshpejton transportin e dioksidit të karbonit në oqeanin e thellë.

Duke u ushqyer me fitoplankton, pra me organizmat planktonë që kryejnë fotosintezën, ajo që ata bëjnë është të qëndrojnë afër sipërfaqes për të kapur algat mikroskopike të përmendura dhe në fund ato zbresin në thellësi disa herë gjatë natës, duke depozituar jashtëqitjet e tyre atje. . Ky migrim dhe depozitimi pasues i mbetjeve heq një sasi të karbonit ekuivalent me emisionet vjetore të gazeve serrë në MB. (Në vitin 2015, ata emetuan 495,7 milion ton CO2 në atmosferë).

Ilustrim që tregon sesi acidifikohen detet

Imazh - Oceanacidificaction.org.uk

Megjithëse nuk është studimi i parë për të shpjeguar këtë sjellje të mahnitshme, është hera e parë që shkencëtarët kanë vërejtur të njëjtat rezultate në detin e hapur, kështu që, edhe një herë, rëndësia e oqeaneve për të ruajtur dioksidin e karbonit zbulohet karboni. Sidoqoftë, as nuk mund të harrojmë efektet që ka ky gaz në ujërat.

Dhe a është kjo, pH i oqeaneve po bie, e cila prek në mënyrë të pashmangshme të gjitha kafshët me predha, si dhe koralet dhe faunën detare. Ju keni më shumë informacion këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.