Ata krijojnë një mjet të ri për të njohur shenjat e ndryshimit të klimës

shenjat e ndryshimit të klimës

Njohja e shenjave të ndryshimit të klimës është thelbësore për të krijuar modele parashikimi dhe për të gjeneruar politika parandaluese për katastrofat që mund të shkaktojë. Prandaj, një hetim i kryer nga departamenti i Teoria e Sinjalit dhe Komunikimit URJC (Spanjë) kanë zhvilluar një algoritëm grumbullimi (grupimi i nyjave) i quajtur SODCC (Grumbullimi i Bashkuar i të Dhënave të Rendit të Dytë) që ndihmon në analizimin e të dhënave të klimës për të kërkuar shenja dhe prova të reja të ndryshimit të klimës.

Me këtë informacion synohet planifikojnë dhe përmirësojnë fermat me erë, duke rritur performancën e gjenerimit të energjisë dhe duke shmangur, nga ana tjetër, një sasi më të madhe të emetimeve të gazeve serë që kontribuojnë në ndryshimin e klimës.

Mjet i ri

mjet për të parë shenjat e ndryshimit të klimës

Shtë një mjet i projektuar për përdorim në rrjetet masive të sensorëve. Të dhënat e regjistruara në stacionet meteorologjike në të gjithë botën mund të lidhen me njëra-tjetrën dhe të shkëmbejnë variablat dhe parametrat e regjistruar për fenomenet që kanë ndodhur gjatë dhjetëra viteve që janë instaluar.

Falë të dhënave që këto infrastruktura kanë mbledhur për dekada, grupi kërkimor ka qenë në gjendje të kryejë analiza e të dhënave të temperaturës në Gadishullin Iberik nga 1940. Ndër të dhënat e regjistruara dhe të analizuara, është zbuluar një ndryshim në modelet hapësinore-kohore të temperaturave mjedisore të zonave, gjë që tregon për një shenjë të mundshme të ndryshimit të klimës.

Përmirësoni fermat me erë

Pasi të dhënat janë marrë dhe analizuar, ato janë krahasuar në mënyrë që të dihet marrëdhënia që kanë këto ndryshime në modelet e temperaturës me gjenerimin e energjisë së erës. Nëse mund të parashikoni që erërat të bëhen më saktë dhe ku do të fryjnë më shumë, ne mund të lehtësojmë dhe rrisim performancën e planifikimit të parkut me erë.

Ky hetim formon pjesë e Projektit OMEGA-CM, financuar nga Departamenti i Arsimit i Komunitetit të Madridit. Grupi kërkimor, i udhëhequr nga Mjekët Antonio Caamaño dhe Sancho Salcedo-Sanz, përbëhet nga studiues nga tre universitete: Universidad Rey Juan Carlos, Universidad de Alcalá dhe Universidad Politécnica de Madrid.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.