Krijoni një hartë ndërvepruese të ngritjes së nivelit të detit

 

Kështu do të ndikojë në ngritjen e niveleve të detit në Amerikë

Image - Përparimet e Shkencës

Me siguri ju keni dëgjuar ose lexuar disa herë se deri në vitin 2100 niveli i detit mund të rritet nga 3 në 4 metra, dhe madje edhe më shumë, por a e dini se si kjo përmbytje do të ndikonte në pjesë të ndryshme të botës? Deri më tani, sigurisht, mund të merret me mend; megjithatë, deri më sot ne mund të përdorim një hartë ndërvepruese për të pasur një ide shumë më të qartë dhe më koncize se si do të duket toka në disa vjet.

Dhe jo vetëm kaq, por Ne gjithashtu do të jemi në gjendje të dimë se cilës zonë i përkiste akulli që prek brigjet e disa prej qyteteve më të rëndësishme e botës.

Shkencëtarët në Laboratorin e Jet Propulsionit të NASA-s kanë zhvilluar një mjet parashikimi që parashikon sesi shkrirja e akullnajave të Grenlandës dhe Antarktikut do të ndikojë në një total prej 293 qytetesh portuale në të gjithë botën. Për ta bërë këtë, ata aplikuan metodën e tyre "gradimi footprint footing" ose GFM në akronimin e saj në anglisht, duke marrë kështu gjurmët e graduara për secilin vend. Ndryshimi i ngjyrës pasqyron rritjen e nivelit të detit që mund të parashikohet për një zonë specifike të Grenlandës dhe Antarktidës.

Është një harta e shkrirjes Shumë interesante, pasi është bërë duke marrë parasysh shqetësimet në forcën gravitacionale dhe rrotullimin e Tokës, si dhe efektin që kanë vendndodhjet e sistemeve të kullimit në secilin qytet. Prandaj, mund të themi se është shumë, shumë e besueshme.

Harta interaktive e shkrirjes

Imazhi - Pamja e ekranit

Sipas hartës, mund të shohim se shkrirja e Antarktidës do të ndikojë në Qytetet e Amerikës Latine; akullnajat në Groenlandën perëndimore do të rrisin nivelin e detit nga Barcelona y Gjibraltar; pjesët veriore dhe lindore të Grenlandës do të ndikojnë NY dhe shkrirja e Grenlandës veriperëndimore do të rrisë nivelet e detit nga Londër, Ndër të tjera.

Për të zbuluar më shumë, bëj klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.