Krateret në Hënë

Fytyra e kthyer nga Hëna

Gjithmonë ka pasur kuriozitet të madh për të njohur satelitin e vetëm që planeti ynë ka si Hënë. Sateliti ynë natyror ka një distancë mesatare nga planeti ynë prej 384,403 km. Dhe është se ana tjetër e Hënës është e padukshme nga toka kështu që është e pamundur të bësh fotografi të fytyrës pa përdorimin e sondave hapësinore. Një nga kuriozitetet që tërheq më shumë vëmendjen janë kratere në hënë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, formimin dhe kuriozitetet e kratereve në hënë.

tipare kryesore

Krateret në Hënë

Le të analizojmë së pari disa karakteristika dhe të kemi satelitin tonë natyror që të jemi në gjendje të kuptojmë gjithçka në lidhje me krateret në hënë. Diametri i këtij sateliti është 3474 kilometra. Ana e errët e hënës është e ndryshme nga fytyra, si për nga lartësia mesatare ashtu edhe për nga shpejtësia e formimit të asaj që ka rëndësi. Shumica e fotove që ndikojnë më shumë shikuesit në sipërfaqen e hënës që dërgohen falë sondave hapësinore janë nga ana që nuk mund të shihet nga planeti ynë.

Origjina e hënës ka qenë gjithmonë objekt i debatit shkencor. Ka disa teori rreth formimit të tij dhe të gjitha përdorin analizën e shkëmbinjve hënorë për të parë që mund të nxirren teori interesante. Materialet që përbëjnë shkëmbinjtë vijnë nga manteli i objekteve të mëdha planetare. Për shembull, nga përplasja e këtyre materialeve përmes një lëvizjeje të madhe të tokës shumë të re dhe informacionit.

Dhe është që hëna mund të ketë origjinën e saj si rezultat i mbledhjes së materialit të dëbuar gjatë krizës së madhe. Në fillim të krijimit të planetit tonë ai përjetoi një përplasje të madhe me një planet me madhësi Mars, e cila gjithashtu kishte diferencimin e saj midis kores thelbësore, të dashur të tokës. Përplasja ndodhi në një kënd të caktuar të goditjes dhe një shpejtësi relativisht të lartë që shkaktoi shkrirjen e dy bërthamave metalike. Megjithëse bërthamat filluan të shkriheshin me njëri-tjetrin, materialet e mantelit të dy objekteve u dëbuan, edhe pse është i lidhur me tokën nga forca e gravitetit. Shumica e materialeve në hënë janë materiale të grumbulluara ngadalë rreth asaj që do të bëhej sateliti sot.

Krateret në hënë

Formimi i kraterit në Hënë

Shkencëtarët gjithmonë kanë studiuar epokën e shkëmbinjve si në planetin tonë ashtu edhe në hënë. Këta shkëmbinj vijnë nga rajone të sinjalizuara që kanë qenë në gjendje të përcaktojnë se kur u formuan kartelet. Duke studiuar të gjitha zonat që kanë një ngjyrë më të lehtë të hënës dhe që njihen si pllaja, shkencëtarët kanë gjetur informacion mbi formimin e hënës. Dhe është se ajo u formua afërsisht 4.600 deri 3.800 milion vjet më parë, dhe pjesa tjetër e shkëmbinjve që ranë në sipërfaqen e hënës raportuan se bërja është mjaft e shpejtë. Shiu i gurëve po ndalonte dhe që nga ajo kohë ata kanë formuar disa kratere.

Disa mostra shkëmbinjsh që janë nxjerrë nga këta kraterë janë quajtur pellgje dhe që krijojnë mosha prej afërsisht 3.800 deri në 3.100 milion vjet. Ka pasur edhe mostra të disa objekteve gjigande me një ngjashmëri me asteroidet, të cilat godasin hënën ashtu si pushoi shiu shkëmbor.

Menjëherë pas këtyre ngjarjeve, lava e bollshme ishte në gjendje të mbushte të gjitha pellgjet dhe lindi detet e errëta. Kjo shpjegon pse ka pak krate në dete dhe, përkundrazi, ka mjaft prej tyre në pllaja. Dhe është se në pllaja nuk kishte aq shumë rrjedha lavash përgjegjëse për fshirjen e kratereve origjinale kur sipërfaqja e hënës po bombardohej nga këta planetarë gjatë formimit të Sistem diellor.

Pjesa më e largët e hënës ka vetëm një "pelë" kështu që shkencëtarët Ata mendojnë se kjo zonë përfaqësohet nga lëvizja e hënës 4.000 miliard vjet më parë.

Gjeografia hënore

Sipërfaqja hënore

Në mënyrë që të studiojmë krateret në hënë, duhet të njohim gjeografinë hënore. Dhe fusha të ndryshme që janë në nivel ose që kanë qenë pjesë e një deti. Siç pritet, detet kanë ekzistuar edhe në satelitin e hënës. Më i madhi prej tyre është Imbrium Mare, i njohur në spanjisht me emrin deti i shiut, me një diametër prej afërsisht 1120 kilometrash.

Janë afërsisht 20 të këqija që janë më të rëndësishmet në anën e hënës që përballet me tokën. Tani e tutje, ne duhet të dallojmë të dy anët e hënës: nga njëra anë, ana që mund të shihet nga planeti ynë dhe, nga ana tjetër, ana që është e padukshme nga toka. Në detet më të rëndësishme të hënës janë Mare Serenitatis (Deti i Qetësisë), Mare Crisium (Deti i Krizës) dhe Mare Nubium (Deti i reve). Të gjitha këto të këqija konsiderohen fusha dhe nuk janë plotësisht të sheshta. Ka një gjeografi të përshkuar nga shkëmbinjtë dhe plot kratere në hënë. Për më tepër, sipërfaqja e këtyre deteve shpesh ndërpritet nga veprimi i shkëmbinjve të ndryshëm dhe disa mureve të nivelit të lartë.

Ne mund të gjejmë dete të ndryshme të hënës të rrethuara nga male të mëdha dhe vargmale që u janë dhënë emra të barabartë me ata të maleve tokësore: Alpe, Pirenej dhe Karpate. Vargmali më i lartë i hënës është Leibniz, majat më të larta të të cilit mund të arrijnë lartësi prej 9.140 metrash, që është, më e lartë se Mount Everest, kjo është më e larta në planetin tonë.

Ka mijëra kratere në Hënë dhe ata shpesh janë të aftë të mbivendosen njëri-tjetrin. Kjo bën që të ketë më shumë se një mijë lugina të thella që njihen si çarje hënore. Këto çarje zakonisht kanë një thellësi dhe diametra të mes 16 dhe 482 kilometra të gjatë dhe rreth 3 kilometra ose më pak në gjerësi. Origjina e këtyre çarjeve u dha nga çarjet në sipërfaqe që formojnë normën e zonave edhe më të dobëta të shkaktuara nga një lloj nxehtësie dhe zgjerimi i brendshëm.

Me këtë informacion shpresoj të mësoni më shumë rreth kratereve në hënë dhe sipërfaqes së satelitit tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.