Armët e Rrugës së Qumështit

krahët e rrugës së qumështit

Rruga e Qumështit është galaktika në të cilën ndodhet sistemi ynë diellor dhe është një nga galaktikat më të mëdha në universin e vëzhgueshëm. Të krahët e rrugës së qumështit Ato bëhen shumë të rëndësishme nëse analizojmë situatën në të cilën ndodhet planeti ynë në lidhje me pjesën tjetër të planetëve.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për karakteristikat dhe rëndësinë e krahëve të Rrugës së Qumështit.

tipare kryesore

galaktikën tonë

Këto janë disa nga tiparet më të spikatura të kësaj strukture mbresëlënëse kozmike.

 • Forma: Rruga e Qumështit është në formë spirale, me një diametër prej rreth 100.000 vite dritë. Ai përbëhet nga një disk i sheshtë me një fryrje qendrore, i rrethuar nga një aureolë sferike e yjeve më të vjetër dhe më pak të dendur.
 • Yjet: Rruga e Qumështit vlerësohet të përmbajë rreth 100 miliardë yje, megjithëse ky numër mund të jetë edhe më i lartë. Shumica e yjeve janë në diskun galaktik, dhe disa prej tyre janë pjesë e krahëve spirale si krahu i Orionit ose krahu i Perseut.
 • Lënda e errët: Rruga e Qumështit besohet se përmban një sasi të madhe të materies së errët, një substancë misterioze që nuk lëshon dritë ose ndërvepron me lëndën e zakonshme. Edhe pse nuk është zbuluar drejtpërdrejt, ekzistenca e tij është konkluduar nga efekti i tij gravitacional mbi yjet dhe lëndën e dukshme në galaktikë.
 • Vrimat e zeza: Prania e vrimave të zeza në qendër të Rrugës së Qumështit është konfirmuar, duke përfshirë një vrimë të zezë supermasive me një masë rreth 4 milionë herë më të madhe se masa e Diellit.
 • Retë e gazit dhe pluhurit: Rruga e Qumështit përmban gjithashtu re gazi dhe pluhuri ndëryjor, të cilat janë lëndët e para për formimin e yjeve të rinj. Këto re mund të zbulohen duke emetuar rrezatim në gjatësi vale të ndryshme, duke përfshirë dritën e dukshme, infra të kuqe dhe radio.
 • Satelitë: Rruga e Qumështit ka të paktën 50 galaktika satelitore, të cilat janë galaktika më të vogla që rrotullohen rreth saj. Më e madhja nga këto galaktika satelitore janë Retë e Magelanit, dy galaktika xhuxh që janë të dukshme me sy të lirë nga hemisfera jugore.
 • Movimiento: Rruga e Qumështit lëviz nëpër hapësirë ​​me një shpejtësi prej rreth 630 km/s dhe është në një rrugë përplasjeje me galaktikën Andromeda. Edhe pse kjo përplasje nuk do të ndodhë për miliarda vjet, përfundimisht të dy galaktikat do të bashkohen për të formuar një galaktikë të re.

Këto janë vetëm disa nga karakteristikat e shumta magjepsëse të Rrugës së Qumështit, galaktikës në të cilën jetojmë. Studimi i Rrugës së Qumështit dhe galaktikave të tjera na lejon të kuptojmë më mirë strukturën e universit dhe pozicionin tonë në të.

Armët e Rrugës së Qumështit

foto e krahëve të Rrugës së Qumështit

Rruga e Qumështit ka formën e një spiraleje, që do të thotë se ka disa krahë spirale që shtrihen nga qendra e saj. Krahët spirale janë rajone të galaktikës ku dendësia e yjeve dhe gazit është më e madhe se në pjesët e tjera të galaktikës. Aktualisht, katër krahë kryesorë janë identifikuar në Rrugën e Qumështit, megjithëse struktura e saktë e krahëve spirale është ende objekt studimi dhe debati shkencor.

Katër krahët kryesorë të Rrugës së Qumështit quhen krahu i Perseut, krahu i Shigjetarit, krahu i Orionit dhe krahu i Normës. Krahu i Perseut dhe krahu i Shigjetarit janë krahët më të mëdhenj dhe më të përcaktuar, ndërsa krahu i Orionit dhe krahu i Normës janë më pak të përcaktuar dhe më të përhapur.

Krahu i Perseut është krahu spirale më i afërt me qendrën galaktike, dhe ai shtrihet nga qendra galaktike në një distancë prej rreth 10.000 vjet dritë. Shigjetari është krahu i dytë spirale më i madh, që shtrihet nga qendra galaktike në një distancë prej rreth 16.000 vite dritë. Krahu i Orionit është krahu i tretë spirale më i madh, që shtrihet nga qendra galaktike në një distancë prej rreth 20.000 vite dritë. Së fundi, Krahu Norma është krahu spirale më i largët nga qendra galaktike, duke u shtrirë nga qendra galaktike në një distancë prej rreth 20.000 deri në 25.000 vjet dritë.

Krahët spirale të Rrugës së Qumështit janë rajone të formimit intensiv të yjeve, ku yjet e rinj lindin nga gazi dhe pluhuri ndëryjor. Shumica e yjeve në Rrugën e Qumështit gjenden në krahët spirale dhe shumë nga objektet më interesante në qiell, si mjegullnajat, grupimet e yjeve dhe yjet masive, gjenden në këto rajone.

Karakteristikat e krahëve të Rrugës së Qumështit

krahu i orionit

Ato përbëhen nga re gazi dhe pluhuri ndëryjor që kondensohen për të formuar yje të rinj masivë. Me formimin e këtyre yjeve, ato lëshojnë sasi të mëdha energjie në formën e rrezatimit elektromagnetik, si drita e dukshme, rrezatimi infra i kuq dhe rrezatimi ultravjollcë. këtë energji është ajo që i bën krahët spirale të dukshme dhe të dallueshme në qiellin e natës.

Krahët spirale gjithashtu kanë një ndikim të madh në dinamikën e galaktikës. Gazi dhe yjet në krahët spirale ndërveprojnë në mënyrë gravitacionale me njëri-tjetrin, gjë që mund të shkaktojë valë densiteti dhe shqetësime në shpërndarjen e materies në galaktikë. Këto shqetësime mund të ndikojnë në formimin e yjeve në pjesë të tjera të galaktikës dhe mund të ndikojnë në evolucionin e përgjithshëm të Rrugës së Qumështit.

Përveç kësaj, krahët spirale të Rrugës së Qumështit nuk janë struktura statike. E gjithë galaktika, duke përfshirë krahët spirale, rrotullohet rreth qendrës së saj me një shpejtësi konstante. Ndërsa galaktika rrotullohet, krahët spirale rrotullohen si një tapash, duke krijuar një formë spirale.

Shkencëtarët kanë përdorur teknika të ndryshme për të studiuar krahët spirale të Rrugës së Qumështit, duke përfshirë vëzhgimin e yjeve individualë dhe zbulimin e emetimeve të rrezeve X dhe radio nga gazi i nxehtë dhe yjet masive. Megjithatë, ka ende shumë për të mësuar rreth strukturës dhe dinamikës së krahëve spirale, dhe kërkimi në këtë fushë mbetet një temë aktive e kërkimit në astronomi.

Rëndësia e të jetuarit në galaktikën tonë

Rruga e Qumështit është galaktika në të cilën ndodhet sistemi ynë diellor dhe për këtë arsye është vendi ku jetojmë dhe përjetojmë universin. Kuptimi ynë për universin dhe vendin tonë në të ndikohet thellësisht nga Rruga e Qumështit dhe struktura dhe evolucioni i saj.

Përveç kësaj, Rruga e Qumështit është e rëndësishme sepse na siguron një mjedis të qëndrueshëm dhe të përshtatshëm për jetën. Galaktika jonë përmban një numër të madh yjesh, shumë prej të cilëve janë të ngjashëm me diellin. Këta yje kanë sisteme planetare që mund të mbështesin jetën, si sistemi ynë diellor. Për më tepër, Rruga e Qumështit përmban rajone ku po formohen yje dhe planetë të rinj, duke na dhënë njohuri se si u formuan sistemi ynë diellor dhe Toka.

Rruga e Qumështit është gjithashtu e rëndësishme për kërkimin shkencor. Vëzhgimi dhe studimi i galaktikës sonë dhe strukturës, historisë dhe evolucionit të saj na ndihmon të kuptojmë më mirë se si u formuan dhe evoluan galaktikat në univers. edhe rruga e qumështit është një objekt studimor kyç në kërkimin e jetës jashtëtokësore, pasi është një nga galaktikat më të afërta dhe më të arritshme për hetim.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për krahët e Rrugës së Qumështit dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.