Kozmogoni

kozmogonia

Sot do të flasim për termin kozmogonia. Ai u referohet miteve të ndryshëm që shpjegojnë origjinën e jetës në botë. Fjala kozmogoni, sipas fjalorit, mund t'i referohet teorisë së shkencës që përqendrohet në lindjen dhe evolucionin e universit. Sidoqoftë, përdorimi më i zakonshëm që jepet është krijimi i një serie tregimesh mitike rreth saj.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me kozmogoninë dhe çfarë thuhet në lidhje me origjinën e universit.

Çfarë është kozmogonia

studime kozmogonie

Ne e dimë që origjina e universit është mjaft komplekse dhe nuk mund të dihet 1000% me siguri. Ka shumë teori, shpërthimi i madh është më i prekuri. Përdorimi më i zakonshëm për kozmogoninë është për llogaritjet mjekësore të evolucionit dhe lindjes së universit. Brenda tij, mitet dhe legjendat formojnë histori në të cilat perënditë ndërthuren në beteja dhe beteja të ndryshme për të lindur universin. Ky lloj narracioni ka qenë i pranishëm në mitologjinë Sumeriane dhe Egjiptianete. Kjo do të thotë që është bërë mjaft e rëndësishme në histori dhe ka kaluar nëpër shumë kultura.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të kozmogonisë dhe ato janë zhvilluar nga shumë lloje të kulturave gjatë historisë. Në përgjithësi, secili prej tyre ka një origjinë të përbashkët të universit dhe është kaos. Brenda kaosit ka elementë që janë grupuar së bashku dhe duke renditur falë ndërhyrjes së forcave ose hyjnive të mbinatyrshme. Mbani në mend se një pjesë e madhe e kozmogonisë nuk përqendrohet aspak në shkencë. Prandaj, ato nuk duhet të ngatërrohen me astronominë.

Isshtë një seri tregimesh dhe përrallash mitike që i referohen teorisë së veprimit të cinefilisë së universit përmes betejave dhe miteve në të cilat perënditë u përballën me njëri-tjetrin duke rezultuar në krijimin e universit dhe botës.

tipare kryesore

origjina e universit

E para nga të gjitha është të dimë se çfarë studion kozmogonia. Mund të thuhet se qëllimi është të studiohet origjina dhe evolucioni i galaktikave dhe tufave të yjeve në mënyrë që të përcaktohet mosha e universit. Sidoqoftë, për këtë, ajo mbështetet në një grup të teoritë mitike, filozofike, fetare dhe shkencore rreth origjinës së universit. Ai përpiqet të bazojë një pjesë të teorive të tij në shkencë, por kur bëhet fjalë për t'u mbështetur edhe në histori mitike, ai ka pak besim.

Termi kozmogoni e ka theksin në kuptimin teorik të fillimit të botës, i cili, sipas njohurive aktuale dhe teorive të pranuara, lidhet ngushtë me teorinë e shpërthimit të madh. Dhe është që kozmologjia gjithashtu studion strukturën aktuale të kozmosit.

Le të shohim cilat janë karakteristikat kryesore të kozmogonisë:

 • Ai përmban një numër të madh të miteve që kundërshtojnë njëra-tjetrën. Këto mite janë modifikuar gjatë civilizimeve dhe sot nuk janë më të njëjtat si më parë.
 • Ata kanë shumë bestytni dhe asimilim të personazheve mitikë dhe hyjnorë me origjinën e universit.
 • Ajo kishte një pranim shumë të mirë brenda Egjiptit dhe ata u përdorën gjerësisht për të kuptuar dhe shprehur sasinë e madhe të fuqisë krijuese që kishin hyjnitë.
 • Përmes kozmogonisë ne nuk mund të kthehemi në një moment të paraekzistencës ose të kaosit origjinal në të cilin bota nuk ishte formuar ende.
 • Mundohuni të gjeni një mënyrë për të vendosur një realitet përmes perceptimit të universit, hapësirës dhe origjinës së perëndive. Mbani në mend se ai përpiqet të shpjegojë gjithçka duke përmendur lamtumira të përziera me njerëzimin dhe elementët natyrorë që e përbëjnë atë.
 • Të gjitha fetë kanë një kozmogoni që mund të identifikohet me një proces krijimi ose burimi.
 • Vetë fjala përqendrohet në studimin e lindjes së botës.
 • Qytetërimet e para njerëzore që ekzistonin kishin një kozmogoni që kërkonte të shpjegonte fenomene tokësore dhe hapësinore përmes miteve. Nga kjo degë e "shkencës" vijnë një numër i madh i miteve në lidhje me origjinën dhe shkaqet e fenomeneve të ndryshme natyrore.

Cosmogonia në kulturën greke dhe kineze

e di fillimin e botës

Ne e dimë që secila fe ka një lloj kozmogonie. Në rastin e kulturës greke, ajo ishte e përbërë nga një grup historish që kishin një numër të madh besimesh dhe mite të civilizimit helen në lidhje me origjinën e universit dhe njeriut. Pamja e Teogonisë së Hesiod ishte burimi kryesor i frymëzimit për këtë mitologji së bashku me poezitë e Iliadës dhe Odyssey. Për grekët, fillimi i botës ishte një kaos i madh brenda një hapësire në të cilën filloi toka, bota e nëntokës dhe fillimi. Toka ishte dhoma për dhëmbët, bota e nëntokës ishte poshtë tokës dhe parimi është ai që nxiti bashkëveprimin midis përbërësve të ndryshëm të materies.

Nga çdo kaos lind nata dhe errësira. Kur ai ecte së bashku, u krijua drita dhe dita. Kështu përpiqen të tregojnë krijimin e botës përmes miteve.

Nga ana tjetër, ne kemi Kozmogoninë e kulturës kineze. Konceptimi që ishte në Kinë ekspozoi një teori të Kai t'ien e cila ishte një traktat që u shkrua rreth shekullit të katërt para Krishtit. Kjo teori siguroi që toka të ishte plotësisht e sheshtë dhe të dy ishin të ndara nga një distancë prej 80.000 li (një li është ekuivalenti i gjysmë kilometri). Për më tepër, kjo teori siguroi që dielli kishte një diametër prej 1.250 li dhe lëvizte në mënyrë rrethore në qiell.

Ne gjithashtu kemi një kozmogoni të krishterë në të cilën kemi zanafillën e botës në Zanafillë, duke qenë libri i parë i Biblës. Ja si Zoti Yahve filloi të krijojë botën në fillim. Krijimi është një proces që ndodh me ndarjen e tokës nga qielli, tokës nga ujërat dhe dritës nga errësira. Kjo do të thotë që bota është krijuar duke ndarë përbërësit duke filluar nga një kaos totalisht primal.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kozmogonisë dhe studimeve të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.