Kopshtet botanike: cilat janë funksionet e tyre

funksioni i kopshteve botanike

Kopshtet botanike kanë pasur dhe vazhdojnë të luajnë një rol themelor në ruajtjen e specieve bimore dhe tërheqjen e turizmit. Falë kopshteve botanike, është bërë e mundur që popullata të zgjerohet njohuri për llojet e ndryshme të bimëve që ekzistojnë. Shumë njerëz pyesin se cilat janë funksionet e kopshteve botanike.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë funksionet e kopshteve botanike dhe sa të rëndësishme janë ato.

Çfarë është një kopsht botanik?

Kopsht botanik

Kopshti botanik është një hapësirë ​​e dedikuar për kultivimin, studimin dhe ruajtjen e një shumëllojshmërie të gjerë bimësh, me objektivin kryesor promovimin e kërkimit shkencor, edukimin dhe ruajtjen e diversitetit botanik. Këto hapësira zakonisht strehojnë koleksione bimësh nga pjesë të ndryshme të botës, të klasifikuara dhe të organizuara me përpikëri për të lehtësuar studimin dhe kuptimin e tyre.

Në thelbin e tij, një kopsht botanik është shumë më tepër sesa thjesht një hapësirë ​​e gjelbër. Është një strehë për florën e ekosistemeve të ndryshme, duke i lejuar vizitorët të zhyten në një botë me bukuri natyrore dhe njohuri. Këto kopshte zakonisht shfaqin bimë që shkojnë përtej specieve zbukuruese, përfshirë speciet endemike, në rrezik zhdukjeje ose me interes shkencor.

Një nga elementët kryesorë të një kopshti botanik është funksioni i tij edukativ. Këto hapësira gjenerojnë programe edukative, turne me guidë dhe aktivitete që synojnë promovimin e ndërgjegjësimit mjedisor dhe kuptimin e rëndësisë së ruajtjes së biodiversitetit. Për më tepër, ato ofrojnë një mjedis të favorshëm për kërkime botanike, duke lejuar Shkencëtarët dhe botanistët studiojnë sjelljen, ekologjinë dhe ndërveprimin e bimëve të ndryshme në kushte të kontrolluara.

Ne shume raste, baza botanikët janë të rëndësishëm për ruajtjen e specieve të rrezikuara. Nëpërmjet programeve të mbarështimit, kërkimit dhe rifutjes, ato kontribuojnë në mënyrë aktive në ruajtjen e diversitetit gjenetik dhe mbijetesën afatgjatë të bimëve të kërcënuara.

Kur shfaqen kopshtet botanike

kopsht montreal

Historia e ndërthurur e kopshteve botanike, botanikës dhe mjekësisë është një rrëfim kompleks. Ndërsa kopshtet rekreative kanë ekzistuar që nga kohërat e lashta, ishin "kopshtet e thjeshta" që shënuan sulmin e parë në eksplorimin shkencor botanik. Këto kopshte, shpesh të lidhura me kultivimin e bimëve mjekësore, ishin të lidhura ngushtë me tempujt kushtuar Asclepius, perëndisë greke të mjekësisë. Në Romën e lashtë u shfaqën profesione të ndryshme të specializuara në përdorimin e bimëve mjekësore, mes tyre specialistë pomadash, shitës ilaçesh dhe përgatitës ilaçesh.

Gjatë periudhës mesjetare në Evropë, mjekët urbanë dhe murgjit në manastire filluan të kultivojnë kopshtet e tyre private, duke krijuar terma latinë si hortus sanitus, hortus medicus, herbularius, erbarium botanicum dhe hortus botanicus, të cilat të gjitha u referohen këtyre. kopshte.

Mjekët dhe murgjit e lashtë kërkonin zona të veçanta për kultivimin e bimëve që do të përdoreshin në krijimin e ilaçeve dhe substancave medicinale. Hernán Cortés, në tregimet e tij nga Mesoamerika, përmend se fisnikët dhe figurat me ndikim të shoqërisë së Meksikës kishin caktuar hapësira të dedikuara për kultivimin e llojeve të ndryshme të florës, shumë të ngjashme me kopshtet që gjenden brenda pallatit të Moctezuma.

Gjatë Rilindjes, koncepti i kopshteve pësoi një transformim, duke evoluar nga hapësira të thjeshta në institucione të njohura zyrtarisht. Këto kopshte, të cilat shpesh ndodhen brenda universiteteve dhe përdoren për qëllime arsimore, Ata gradualisht e zgjeruan fokusin e tyre për të përfshirë një shumëllojshmëri më të gjerë të specieve bimore, madje edhe ato pa veti medicinale.. Ky ndryshim çoi në zhvillimin e kopshteve të vërteta botanike, ku Italia, Spanja dhe Franca ishin pioniere të kësaj lëvizjeje në shekullin e 16-të. Këto kopshte të hershme botanike shërbyen si pararendës të atyre që shohim sot.

Sot, shumë universitete mbajnë kopshtet e tyre botanike, të cilat shërbejnë si qendra për ekzaminimin dhe kërkimin e një game të gjerë speciesh bimore. Përveç kësaj, disa universitete kanë kopshte botanike të projektuara posaçërisht për eksplorimin e kompleksiteteve molekulare dhe ekzekutimin e kërkimeve gjenetike.

Çfarë funksionesh përmbushin kopshtet botanike?

Kopshtet Botanike

Ruajtja e bimëve

Objektivi kryesor i kopshtit botanik është të mbledhë dhe të ruajë një shumëllojshmëri të gjerë të bimëve, qofshin ato vendase apo të huaja, dhe mbrojnë speciet që rrezikohen të zhduken. Ruajtja dhe mbrojtja e specieve të kërcënuara ose të rrezikuara është një nga objektivat kryesore, pasi luan një rol vendimtar në lehtësimin e riprodhimit të specieve të reja.

kërkime botanike

Në kopshtin botanik kryhen detyra të ndryshme shkencore, të tilla si studimi i botanikës i njohur si Taksonomia dhe eksplorimi se si speciet ekzotike Ata përshtaten me mjedise përtej habitatit të tyre natyror.

Të dhënat e mbledhura dhe kërkimet e kryera mbi speciet e reja të zbuluara ofrojnë aplikime të vlefshme në fushat e bujqësisë, industrisë dhe kërkimeve mjekësore. Aktualisht, disa kopshte botanike fokusojnë përpjekjet e tyre kërkimore në fushën e ekologjisë, veçanërisht duke eksploruar lidhjen e ndërlikuar midis bimëve dhe specieve njerëzore.

Divulgimi

Roli edukativ i një kopshti botanik nuk duhet të anashkalohet. Këto kopshte ofrojnë koleksione të vlefshme të bimëve të etiketuara që ndihmojnë në studimin e sistemimit, i cili përfshin klasifikimin dhe emërtimin e bimëve në një rend të caktuar. Iniciativat edukative brenda kopshteve botanike përfshijnë një gamë të gjerë aktivitetesh, nga nga ekspozimi i bimëve që lulëzojnë në mjedise të ndryshme deri te ofrimi i këshillave praktike për kopshtarët individualë. Përveç kësaj, shumë kopshte botanike kanë dyqanet e tyre ku vizitorët mund të blejnë lule, barishte dhe fidanë të përshtatshëm për transplantim.

Vende për kohën e lirë

Aktualisht, kopshtet botanike po marrin parasysh aspektin e ruajnë biodiversitetin dhe transmetojnë trashëgiminë natyrore si pjesë e misionit të saj për edukimin dhe ndërgjegjësimin për këtë çështje të rëndësishme. Fusha e edukimit të natyrës ofron një numër të madh detyrash për të përfunduar. Pa zbatimin e një qasjeje edukative që nxit ndërgjegjësimin e publikut për rëndësinë e ruajtjes dhe ruajtjes së natyrës, të gjitha kërkimet dhe studimet e kryera deri më tani do të ishin të padobishme.

Turizëm

Turizmi i gjelbër, i njohur gjithashtu si ekoturizëm, është bërë gjithnjë e më tërheqës për kopshtet botanike që kanë prioritet ruajtjen ekologjike. Këto institucione, të cilat avokat për mbrojtjen e biodiversitetit dhe vlerave të trashëgimisë, kanë ngjallur interes të madh nga sektori i ekoturizmit. Shumë njerëz udhëtojnë në qytete dhe vizitojnë kopshtet e tyre botanike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për funksionin e kopshteve botanike dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.