Konvekcioni

Konvekcioni në meteorologji

La convection Shtë një proces që ndodh në natyrë me të cilin nxehtësia transferohet midis substancave të lëngëta, të gazta ose të lëngshme me lëng, të ngurtë dhe të lëngshëm, etj. Të gjitha këto kombinime janë të mundshme kur flasim për këtë proces të shkëmbimit të nxehtësisë në të cilin të dy trupat, pavarësisht nga gjendja në të cilën ndodhen, do të kenë temperatura të ndryshme. Konvekcioni është një proces i rëndësishëm në meteorologjinë që përfshin një transferim të nxehtësisë midis masave të ajrit.

A doni të dini më shumë rreth konvekcionit? Në këtë artikull ne do të shpjegojmë gjithçka në lidhje me të.

Transferim i nxehtësisë

Konvekcioni në një tenxhere

Transferimi i nxehtësisë është gjëja kryesore në konvekcion. Nuk ka rëndësi gjendja e secilit trup, Për sa kohë që ka një ndryshim të dukshëm të temperaturës, mund të ndodhë konvekcioni. Ky është një proces nga i cili përfitojmë për të ngrohur ujin në një tenxhere. Kur takohen dy trupa në temperatura të ndryshme, ndodh ajo që ne e njohim si rrjedhje e nxehtësisë. Theshtë trupi me temperaturën më të lartë që transferon nxehtësinë në më pak.

Kjo është një nga arsyet pse, kur vendosim dorën pranë sobës, ndiejmë nxehtësinë. Stufa nuk po e transferon atë nxehtësi. Ekzistojnë edhe procese të tjera të transferimit të nxehtësisë të tilla si rrezatimi dhe përcjellja që shpjegohen së bashku me konvekcionin, kështu që ne gjithashtu do t'i shqyrtojmë ato më vonë.

Si lëngjet ashtu edhe gazrat konsiderohen lëngje. Lëvizja e molekulave të saj është përgjegjëse për nxehtësinë që është në gjendje të krijojë një rrjedhë midis dy trupave. Përçueshmëria e dobët termike do të thotë që brumi duhet të detyrohet të nxjerrë ose të japë nxehtësi. Për ta bërë këtë, ajo ftoh ose ngroh trupat e ngurtë ose lëngjet.

Në kaldaja përdoret një shkëmbyes nxehtësie. Kjo përbëhet nga një tub metalik ku uji qarkullon brenda. Jashtë do të kemi gaz në një temperaturë shumë të lartë. Përmes procesit të konvekcionit, gazi do të jetë në gjendje të heqë dorë nga nxehtësia e tij në tubin metalik dhe uji do ta marrë atë me përçueshmëri. Tubi nxehet dhe i jep nxehtësi ujit që rrjedh në drejtim tjetër. Ky ujë, duke marrë nxehtësi me konvekcion, nxehet duke u bërë avull.

Ngarje

Ngarje

Një nga temat më shpesh të diskutuara kur bëhet fjalë për energjinë është transferimi direkt dhe indirekt i nxehtësisë. Në pajisjet elektrike shtëpiake ne përdorim ngrohjen dhe kondicionimin e ajrit për të transferuar nxehtësinë ose të ftohtin. Këto pajisje gjithashtu kanë humbjet e tyre të energjisë. Globale midis sasisë së energjisë që ne përdorim dhe asaj që humbasim kualifikohet si efiçiencë e energjisë dhe është një variabël i rëndësishëm për t'u marrë parasysh në çmimin përfundimtar të një produkti.

Ngarja e makinës është procesi që kuptohet lehtësisht nga të gjithë. Eshte per një transferim nxehtësie midis dy pikave që janë në temperatura të ndryshme. Ky transferim ndodh pa pasur një shkëmbim të materies midis tyre. Një shembull i thjeshtë është: ne kemi një shufër metalike në të cilën një fund është në 80 gradë dhe tjetri në temperaturë dhome. Nëse nuk ka ndonjë ndikim tjetër të jashtëm, transferimi i nxehtësisë përçuese do të ndodhë nga skaji i nxehtë në fundin e ftohtë. Kjo do të bëjë që fundi i ftohtë të nxehet. Çfarë të themi që ngarja varet tërësisht nga lloji i materialit për të cilin po flasim. Nuk është e njëjta gjë të flasësh për një shufër metalike sesa një druri. Përçueshmëria është një element që duhet marrë parasysh në këtë proces fizik të shkëmbimit të energjisë.

Rrezatimi

Rrezatimi

Një proces tjetër me të cilin shkëmbehet nxehtësia është rrezatimi. Ne gjithashtu e përdorim atë jashtëzakonisht në shtëpi. Shtë nxehtësia që një trup lëshon për shkak të temperaturës së tij, por madje edhe pa kontakte midis trupave. Ne pamë që në përçueshmëri duhet të ketë fërkime midis trupave ose zgjatje të nxehtësisë nga i njëjti trup. Ajo që nuk mund të kishte ishte shkëmbimi i materies. Në këtë rast, trupi më i ngrohtë mund të ngrohet deri në të ftohtë pa e prekur as atë.

Në këtë lloj procesi do të shohim një shkëmbim nxehtësie nga fakti i thjeshtë se një trup është më i nxehtë se një tjetër. Që ky proces të perceptohet, është e nevojshme që trupi i ngrohtë të jetë në një temperaturë shumë të lartë. Një shembull i thjeshtë i kësaj mund të shihet gjatë verës kur shkoni në plazh. Kur e lini makinën të parkuar dhe orët kalojnë, ktheheni për të marrë diçka dhe kur prekni metalin e dyerve digjeni nga sa nxehet. Dielli është në një distancë shumë të largët dhe, megjithatë, nga rrezatimi është në gjendje ta transferojë atë nxehtësi në makinë.

Në rastin e rrezatimit marrim parasysh edhe llojin e materialit me të cilin kemi të bëjmë. Një sipërfaqe prej druri nxehet, por nuk është në gjendje të ruajë aq shumë nxehtësi për shkak të vetive izoluese të saj.

Llojet e konvekcionit

Shirat konvektive

Pasi të kemi shpjeguar transferimet e mundshme të nxehtësisë që ekzistojnë, do të numërojmë llojet e konvekcionit që ekzistojnë. Transferimi i nxehtësisë me konvekcion mund të bëhet në disa mënyra dhe ato janë:

 • Detyruar: Ajo kryhet përmes një ventilator, në rastin e ajrit, ose një pompë, në rastin e ujit, në të cilin lëngu lëviz përmes një zone të nxehtë dhe nxehtësia transportohet në një zonë të ftohtë.
 • natyror: ndodh kur lëngu nxjerr nxehtësi nga zona e nxehtë dhe modifikon dendësinë e tij. Kjo bën që ajo të lëvizë drejt zonës më të ftohtë ku do të heqë dorë nga nxehtësia e saj.

Për të kuptuar më mirë llojet e ndryshme të konvekcionit do të japim një shembull. Nëse ndezim një radiator, duhet të presim që temperatura të rritet. Nëse vendosim dorën në radiator në një distancë të shkurtër, do të shohim se ka një rrjedhje krejtësisht natyrale të ajrit, pasi ajri i nxehtë tenton të rritet. Ajri përreth nxehet dhe zvogëlohet dendësia, duke e bërë atë të peshojë më pak. Kështu, ajo rrjedh përpjetë duke bërë që ajri të kalojë përsëri, duke u ripërtërirë vazhdimisht. Shtë sikur të ishte një proces ciklik.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth konvekcionit dhe transferimit të nxehtësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Freddy dijo

  Pershendetje Sapo lexova artikullin e mirë për konvekcionin. Përfshihet një ilustrim i një zjarri kampi dhe cili do të ishte transferimi i nxehtësisë nga RREZATIMI, KONVEKTIMI DHE SJELLJA. Realizimi i transferimit nga rrezatimi dhe përcjellja e kuptoj atë në mënyrë të përsosur, ajo që është e vështirë për mua të imagjinoj është ndryshimi midis rrezatimit dhe konvekcionit. Unë nuk shoh ndryshim midis njërit dhe tjetrit, përveç se njëri shkon përpjetë ndërsa rrezatimi drejt anës. Të dy format nuk do të ishin nga konvekcioni ose rrezatimi?
  A duhet ta kuptoj që konvekcioni është GJITHMON up lart dhe jo anash?
  Vlerësoj çdo koment që më ndihmon ta kuptoj këtë.
  Ju falënderoj paraprakisht për kohën tuaj dhe prirjen e mirë.
  Përshëndetje