ESA lëshon Cate, ndërfaqen për analizimin e klimës

të dhëna të mëdha ndryshimi i klimës

Disa e quajnë revolucioni 4.0, të tjerët revolucion dixhital, interneti i gjërave, ose thjesht e ardhmja. Po flasim për të dhëna, ato që mund të regjistrohen dhe përfundimisht të përpunohen përmes analizës së duhur. Nëse pak kohë më parë ne flasim për Big DataSot duhet të flasim për modele parashikuese, të afta për të simuluar skenarë të mundshëm dhe të besueshëm të së ardhmes. Sigurisht, në rastin që prek, meteorologjia. Këtë herë, dhe duke lehtësuar përdorimin e këtyre mjeteve, ESA sapo ka lëshuar Cate, një ndërfaqe me të cilën mund të punojnë modele parashikuese të motit.

Kate, është një bibliotekë python (një nga gjuhët më të njohura të programimit statistikor në botë) e krijuar plotësisht për analizën e klimës nga zona të ndryshme të planetit. Kjo ndërfaqe mbledh vlerat e stacioneve të ndryshme meteorologjike të shpërndara në të gjithë globin, dhe është programuar që të mund të ketë akses në këto të dhëna lirisht.

Kate në dispozicion në Github

Kate ESA

Programi ESA Cate (Model imazhi nga Github i ITC)

Departamenti përgjegjës për këtë iniciativë është CCI, të dhënat e Nismës për Ndryshimet Klimatike, të ESA. Për të qenë në gjendje të përdorni këtë mjet të shkëlqyer, thjesht bëni klikoni ketu dhe hyr në faqen e internetit "Github" nga e cila CCI lehtëson shkarkimin e Cate dhe ata shpjegojnë se si funksionon. Në një mënyrë të përafërt dhe për ata që nuk e dinë atë, "Github" është si një lloj "blog" kodi që mund të jetë publik ose privat. Fakti që Cate tani është publik, arrin më shumë sesa të qenit i dukshëm dhe i dobishëm për ata që kanë nevojë ta përdorin atë. Si

Vetë përdoruesit mund të përmirësojnë kodet në Github. Kjo është, nëse dikush ka një propozim, model ose mjet, ata jo vetëm që e ndajnë atë, nëse kanë ndonjë përmirësim, përdoruesit e tjerë mund të marrin përsipër përmirësimin e tij. Kjo punë ekipore po tregon rezultate më të mira në programe ose kode, sesa ato që një person do të arrinte vetë. Dhe një tjetër gjë, të gjithë mund ta shohin "kodin tuaj", kështu që jo vetëm diçka është përmirësuar, reputacioni dhe puna juaj gjithashtu mund të vlerësohen dhe të dobishme për raste të ardhshme. Jo keq apo jo?

Nisma e Ndryshimeve Klimatike të ESA-së ka bërë një hap përpara, tani duke hapur mjetet e saj për botën. Jo vetëm që shkencëtarët do të jenë në gjendje ta thonë atë, por ne jemi para një dere ku programuesit do të jenë në gjendje të shohin përtej dhe të shpjegojnë se ata po shohin se çfarë ndodh në të vërtetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.