Konstelacioni i virgjëreshës

Yjet kryesore të Virgjëreshës

Siç kemi diskutuar tashmë në artikuj të tjerë, yjësitë në qiell janë një grup yjesh të ndritshëm që kanë forma dhe që e kanë emrin e tyre përmes shenjave të zodiakut. Një nga yjësitë më të njohura të zodiakut është Konstelacioni i virgjëreshës. Kjo konstelacion e merr këtë emër në shumës për shkak të numrit të madh të yjeve që e përbëjnë atë dhe madhësisë së shkëlqimit të secilit prej tyre.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, origjinën dhe mitologjinë e konstelacionit Virgjëresha.

tipare kryesore

mitologjia e konstelacionit virgjëreshë

Virgjëresha është 2º në jug të këtij rrethi. Në hemisferën jugore, Virgjëresha është një konstelacion vjeshtor ndodhet midis 30º dhe 40º në veri të Centaurit. Spica, një nga yjet e saj kryesorë, është afërsisht në mes të harkut 100º, i cili kalon midis dy shënuesve të parë ekliptikë të zodiakut: Antares (nga Akrepi) dhe Regulus (nga Leo).

Konstelacioni i Virgjëreshës është një nga yjësitë më të mëdha të kupolës qiellore, me një katror gati 1300 almost, i tejkaluar vetëm nga yjësia e Hydrës në 1303º, është në ekuatorin qiellor dhe është i dukshëm në të dy hemisferat nga shkurti deri në gusht. Alsoshtë gjithashtu shenja më e madhe e zodiakut, kështu që dielli qëndron në të për më shumë se 40 ditë, veçanërisht 45 ditë, i cili është muaji më i gjatë diellor. Karakteristikë e Virgjëreshës është se është shumë afër polit verior të Rrugës sonë të Qumështit ose galaktikës, që do të thotë se kemi një dritare të hapur drejt qiellit, me pamje nga Rruga e Qumështit dhe grupe yjesh globulare.

Nga ana tjetër, nuk u vërejtën fusha të pasura me yje ose grupe yjesh. Amazingshtë e mahnitshme të jesh në gjendje të imagjinosh mbretërinë e galaktikave të mëdha me një teleskop dhe pak yje. Virgjëresha kufizohet nga konstelacionet Butes dhe Coma Belenica, me Leo në lindje, kraterin në jug, Corvus dhe Hydra në perëndim dhe Libra dhe Sepens Kapu në perëndim.

Yjësia e Virgjëreshës është e lehtë për t’u vëzhguar në hemisferën tonë veriore dhe mund të përdoret si tregues për të identifikuar yjësitë e tjera. Virgjëresha përmban një numër të madh të galaktikave të largëta, disa prej të cilave janë të dukshme nga teleskopët në teleskopët me madhësi të mesme. Dielli kalon nëpër këtë konstelacion nga 16 shtator deri më 30 tetor.

Në rendin e zodiakut, kjo konstelacion ndodhet midis Luanit në perëndim dhe ekuilibrit në lindje. Isshtë një konstelacion i madh (konstelacioni i dytë në qiell pas Hydrës) dhe shumë i vjetër. Virgjëresha gjithashtu shënon një konstelacion të zodiakut, i cili korrespondon me sektorin 30 ° të ekliptika që kalon diellin nga 24 gusht deri më 22 shtator.

Mitologjia e konstelacionit virgjëreshë

yje në qiell

Në mitologji, konstelacioni Virgjëresha i referohet perëndeshës Ishtar, e cila shkoi në ferr për të kërkuar ta shndërrojë dashurinë e saj në dashnorin e perëndisë Tammuz, i cili quhet korrja. Kur perëndesha shkoi në ferr për të gjetur të dashurin e saj, ajo nuk ishte në gjendje të largohej, duke rezultuar në një botë të shkretë. Ndërsa perëndesha Ishatar ishte bllokuar në ferr dhe njerëzit vëzhgonin në një botë të trishtuar dhe të shkretë, perënditë e mëdha vendosën ta lirojnë. Kjo ngjarje mitike lidhet me një ngjarje që ka ndodhur në Greqi.

Ndodhur në historinë e Persephone, ngjarja u rrëmbye nga Hadesi dhe u zbatua sepse nëna e Persephone ishte rrëmbyer dhe Demeter parandaloi të korrat të shkaktonte të gjithë shkatërrimin e saj.

Ky mit lidhet qartë me ciklin vegjetativ të bimëve: mbjellja e farave në vjeshtë; mbirjes, në pranverë dhe fruiting dhe korrjes në verë. Dy yjet kryesore: "Spica" veshi dhe "Vendiamiatrix" vjelësi i rrushit shënon kohën e korrjes të drithërave dhe korrjes përkatësisht dhe lidhen me origjinën e këtij miti.

Konstelacioni i Virgjëreshës është femër, dhe më parë nga origjina e saj vjen nga kultura asiriko-babilonase, e lidhur ngushtë midis pjellorisë dhe pastërtisë, pastërtisë.

Yjet kryesorë të konstelacionit Virgjëresha

konstelacioni virgjëreshë

Yjësia e Virgjëreshës përbëhet nga një grupim yjesh shumë të ndritshme si spica, zavijava, porrima dhe vindemiatrix. Secili ka një shkëlqim dhe ngjyrë të veçantë, por së bashku i jep një bukuri konstelacionit. Le të shohim cilët janë secili prej yjeve kryesorë në konstelacionin Virgjëresha:

Spica

Starshtë ylli më i ndritshëm dhe forma e tij i ngjan një figure që përfaqëson një grua të zakonshme që shkon drejt Ekuadorit. Eliptike është në veri dhe ndodhet 2 gradë në jug. Spica gjendet midis Antares ose Akrepit dhe Regulus ose Leo, të njohur si tregues të dimensioneve të para brenda kufijve të poshtëm dhe të sipërm, domethënë mu në qendër të një harku 100º.

Ky yll Spica njihet si "thumba", dimensioni i ngjyrës së tij është 1 sepse është nga blu në blu-të bardhë.

Zavijava

30 është një yll që ka një përkufizim të dobët vizual. Ajo ka një madhësi prej 3.8 dhe shkëlqimi i saj lidhet me një hije të verdhë që duket se është me re ose e zbehtë. Kuptimi që ekspertët e astronomisë i kanë dhënë këtij ylli është këndi.

Porrima

Isshtë një yll emri i të cilit është në prezantimin e perëndeshës romake Porrima. Ajo ka një madhësi prej 2.8 dhe ka një ngjyrë të verdhë-bardhë.

Vindemiatrix

Ky yll ka emrin e tij që vjen nga fjala korrës. Do të thotë veprimi i të vjelave. Ajo ka një madhësi prej 2.8 dhe ka një ngjyrë krejtësisht të verdhë.

Sa i përket planetit që përfaqëson konstelacionin Virgjëresha, ne kemi planetin Mërkur. Meqenëse irgo është e gjashta ose shenja e zodiakut, ajo i jep personit që ka këtë shenjë një pasion për çdo detaj dhe entuziazëm në situata kur njerëzit e tjerë e shohin atë të parëndësishme. Kjo është arsyeja pse e bën planetin të kontribuojë në organizimin emocional të njerëzve.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjësisë Virgjëresha, karakteristikave të saj dhe mitologjisë së saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.