Konstelacioni ujor

Konstelacioni ujor

Ndërmjet yjësitë më e rëndësishmja e qemerit qiellor gjejmë konstelacioni ujor. Shtë një nga 12 yjësitë e zodiakut, që do të thotë se ndodhet në vijën që dielli ndjek nëpër qiell. Oneshtë një nga më të rëndësishmet pasi konsiderohet gjithashtu një nga yjësitë më të vjetra. Shtë një grumbullim yjesh që tashmë janë shfaqur në listën e 48 yjeve që janë kataloguar nga astronomi Ujitje Ptolemeu.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me konstelacionin e Ujorit.

tipare kryesore

mitologjia e ujorit

Ky numërim i yjeve gjendet në zodiak specifikisht në një zonë të njohur si deti. Deti është emëruar në këtë mënyrë pasi ndodhet në sferën qiellore ku banojnë disa yje që i referohen detit. Për shembull, gjejmë yjësi me emrat e Balenës, Delfinit, Peshkut dhe Eridano. Yjësia e Ujorit mund të gjendet në kuadratin e katërt të hemisferës jugore. Megjithëse mund të shihet nga çdo gjerësi gjeografike gjithmonë kur do të jetë më pak se 65 gradë në veri. Përtej nuk mund të vizualizohet.

Ajo gjendet rreth yjeve të tjerë fqinj, ato janë Shqiponja, Bricjapi, Balena, Delfini, kali, Pegasi, Peshku, Peshku Jugor dhe Punëtoria e Skulptorit. Mund të njihet me sy të lirë pasi ylli i tij më i rëndësishëm shkëlqen më shumë se të tjerët. Ky yll është emëruar pas Beta Aquarii. Kjo konstelacion dallohet për të pasur objekte të tjera astronomike brenda grumbullit të yjeve. Midis këtyre objekteve astronomike kemi grupe globulare të njohura me emrat e Messier 2 dhe Messier 72, si dhe një grup tjetër yjesh të njohur me emrin Messier 73. Ne gjithashtu gjejmë në këtë konstelacion mjegullnaja Saturn dhe mjegullnaja Helix.

Origjina dhe mitologjia e konstelacionit Ujori

akuariumi dhe grindja e yjeve

Kjo konstelacion njihet që nga shekulli II para Krishtit. Ajo u zbulua nga astronomët e Babilonisë. Ky civilizim e shoqëronte konstelacionin e Ujorit me Zotin Ea. Ky Zot përfaqësohej përmes një ene në të cilën ai derdhi ujë. Një nga ngjarjet e shkaktuara nga përkthimi i Tokës është solstici i dimrit. Kjo ngjarje ishte mjaft e rëndësishme pasi që ndodhi gjatë kalimit nëpër konstelacionin e Ujorit. Kjo është arsyeja pse periudha kohore që kalonte midis ditëve para dhe ditëve pas solsticit dimëror njihej si rruga e Ea.

Rëndësia e këtij Zoti filloi nga shoqata e Babilonasve me efektet shkatërruese të lumenjve Tigër dhe Eufrat. Kjo do të thotë, sa herë që këta lumenj shkaktonin përmbytje dhe shkatërrim, babilonasit i lidhnin këto katastrofa me vullnetin e Zotit Ea.

Një civilizim tjetër që ka konotacion pozitiv në lidhje me konstelacionin e Ujorit është Egjiptiani. Egjiptianët lidhën konstelacionin e Ujorit me përmbytjen vjetore të Nilit. Falë rrjedhës së këtij lumi, ata ishin në gjendje të siguronin furnizime për të ujitur fushat e kultivuara dhe për ta përdorur ujin për konsum shtëpiak. Sipas traditës, fillimi i pranverës shënohet nga konstelacioni i Ujorit. Thuhet se Ujori e zhyti enën e tij në lumin Nil dhe shkaktoi një përmbytje.

Një civilizim tjetër që aludon në këtë konstelacion është mitologjia greke. Në këtë mitologji Ujori identifikohet me Ganymede. Ganymede ishte një hero hyjnor bir i Trosit dhe Mbretit Dardania. Në mitologji thuhet se Ganymede u rrëmbye nga Zeusi në mënyrë që ta shndërronte atë kupëmbajtësi i ngarkuar me shërbimin për pjesën tjetër të perëndive olimpike. Në disa versione të kësaj mitologjie thuhet se konstelacioni Ujori u shfaq si një enë që derdhte ujë në drejtim të konstelacionit të Peshkut Jugor.

Yjet e konstelacionit të Ujorit

Përkundër faktit se është një nga yjësitë e vendosura në zodiak, është një zonë shumë e bollshme e yjeve. Nuk ka shumë yje të ndritshëm, vetëm yjet që quhen me emrin Alpha Aquarii dhe Beta Aquarii. Yjet e tjerë kanë një madhësi për nga shkëlqimi më të ulët se 3. Ne do të dimë më shumë në detaje dhe cilat janë karakteristikat e yjeve kryesorë të kësaj konstelacioni.

 • Beta Aquarii: është një yll që është rreth 540 vjet dritë nga sistemi diellor. Dihet që është një super gjigant i verdhë me një masë që vlerësohet të jetë rreth 6 herë më e madhe se ajo e diellit.
 • Alfa Aquarii: Kjo dihet gjithashtu me emrin Sadalmelik që do të thotë fat i mbretit në arabisht. Starshtë ylli i dytë më i ndritshëm në këtë konstelacion. Madhësia e saj e dukshme është 2.94. Ndodhet në një distancë prej 520 vitesh drite nga sistemi diellor.
 • Gama Ujori: Ky yll ka një madhësi prej 3.85 dhe është një nga më të ndriturit në këtë konstelacion. Njihet gjithashtu me emrin Sadachbia që do të thotë ylli me fat i shtëpive. Isshtë një nga yjet binarë që ka dhe ndodhet në një distancë prej 158 vitesh drite nga sistemi diellor.
 • Ujori Delta: është ylli i tretë më i ndritshëm në konstelacionin Ujori. Ka marrë emrin e përbashkët të Skat që do të thotë këmbë. Madhësia e tij është afërsisht 3.3 dhe ndodhet në një distancë prej 113 vjetësh nga sistemi diellor.
 • Zeta Aquarii: ky yll nuk është dhe një individ. Isshtë i përbërë nga dy yje, megjithëse në disa vëzhgime thuhet se mund të përbëhet edhe nga 3 yje. Emri i tij tradicional është Sadaltager që do të thotë zona e fatit të tregtarit. Madhësia e tij është afërsisht 3.659 dhe ndodhet në një distancë prej 92 vitesh drite nga Toka.

Një nga karakteristikat kryesore të kësaj konstelacioni është se janë zbuluar një numër i madh i ekzoplanetëve që janë rreth yjeve të tyre. Katër planetë janë gjetur që rrotullohen rreth yllit Gliese 876. Një tjetër yll ku dy planetë me madhësi të ngjashme me orbitën e Jupiterit është Gliese 849.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjësisë së Ujorit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.