Konstelacioni i Kancerit

plejadë kanceri

Kanceri është një nga dymbëdhjetë yjësitë e zodiakut, i vendosur në hemisferën veriore, duke u renditur i 31-ti ndër yjësitë me hapësirën më të madhe qiellore, duke mbuluar një sipërfaqe prej 506 gradë katrore. Mund të shihet në gjerësi gjeografike midis +90° dhe -60°. Në konstelacioni Kanceri Dihet mirë, por shumë njerëz nuk dinë ta gjejnë në qiell.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe kuptimin e plejadës së Kancerit.

tipare kryesore

plejadë e kancerit në qiell

Gaforrja ka veçorinë se është shenja më e dobët e zodiakut. Nuk ka yje me magnitudë më të vogël se 3. Nuk është veçanërisht i madh, por renditet në vendin e 31-të nga më i madhi tek më i vogli midis 88 yjësive moderne. Ajo mbulon një sipërfaqe totale prej 506 gradë katrore.

Konstelacioni ndodhet në kuadrantin e dytë të hemisferës veriore dhe është i dukshëm nga çdo gjerësi gjeografike mbi 60 gradë në jug. Konstelacionet e tij fqinje janë Rrëqebulli, Binjakët, Canis Minor, Hidra, Luani dhe Luani i Vogël. Në zodiak, ai shtrihet midis Luanit dhe Binjakëve. Kjo plejadë përmban galaktika të ndryshme dhe objekte Messier me interes të madh për astronomët.

Origjina dhe mitologjia e konstelacionit të Kancerit

Në mitologjinë greke, gaforret lidhen me dymbëdhjetë punët e heroit Hercules. Sipas mitologjisë, gaforrja u dërgua nga armiku i Herkulit, perëndesha Hera, për ta shpërqendruar kur u përball me përbindëshin Hidra. Herkuli ishte në gjendje të mposhtte Hidrën dhe Gaforren dhe vendosini dy krijesat në qiell si yjësi.

Në kohët e lashta, solstici i verës ndodhi në yjësinë e Kancerit. Aktualisht, solstici veror është zhvendosur në Demi për shkak të precesionit të ekuinokseve të pranverës.

Yjet e yjësisë së Kancerit

Yje të shndritshëm

Kanceri është një shenjë e zbehtë. Ajo nuk ka yje nën magnitudën 3, dhe vetëm dy yje nën magnitudën 4. Edhe pse më pak e ndritshme, yjësia ka 104 yje nën magnitudën 6,5, kështu që mund të shihet me sy të lirë nëse kushtet e motit janë të buta.

Yjet e mëposhtëm janë disa nga më të rëndësishmit në konstelacion.

 • Alpha Cancri: është një sistem yjor i përbërë nga të paktën dy yje (ndoshta tre). Komponenti kryesor është një yll xhuxh i bardhë me magnitudë 4,26. Kjo e bën yllin yllin e katërt më të ndritshëm në konstelacion. Ylli njihet edhe si Acubens, që do të thotë kthetra gaforre në arabisht. Një emër tjetër i përdorur për të përcaktuar këtë yll është Sertan.
 • Beta Cancri: Njihet gjithashtu si Altarf, që do të thotë pikë e mprehtë në arabisht. Ky është ylli më i ndritshëm në yjësinë e Kancerit me një magnitudë të dukshme prej 3,5. Ylli është një gjigant portokalli që ndodhet 290 vjet dritë nga sistemi ynë diellor. Një nga veçoritë e këtij ylli është se ai ka një planet masiv që rrotullohet rreth tij. Planeti vlerësohet të jetë tetë herë më masiv se Jupiteri.
 • Delta Cancri: është një yll binar optik i formuar nga Delta Cancri A dhe Delta Cancri B. Delta Cancri A është një tjetër yll i dyfishtë, i njohur gjithashtu si Asellus Australis, që do të thotë gomari jugor në latinisht. Ndodhet 180 vite dritë nga Sistemi Diellor dhe ka një magnitudë të dukshme prej 3,94. Është shumë afër ekliptikës dhe ndonjëherë errësohet nga Hëna.
 • Gama Cancri: Është gjithashtu një sistem yjor 158 vite dritë nga Sistemi Diellor me një magnitudë të dukshme 4,66. Emri i tij tradicional është Asellus Borealis, që do të thotë gomar verior. Ai shtrihet afër ekliptikës së bashku me Alfa Cancer dhe Delta Cancer dhe ndonjëherë fshihet nga Hëna dhe madje edhe disa planetë.
 • Jota Cancri: është një yll binar që ndodhet 300 vjet dritë nga sistemi ynë diellor. Komponenti kryesor është një yll gjigant i verdhë, dhe komponenti dytësor është një xhuxh i bardhë. Dy yjet kanë magnitudë të dukshme përkatësisht 4,03 dhe 6,58. Kjo e bën përbërësin e tij të parë yllin e tretë më të ndritshëm në yjësi.
 • Zeta Cancri: i njohur gjithashtu si Tegmine, në fakt është një sistem me shumë yje me të paktën pesë yje. Sistemi është rreth 83,4 vite dritë nga Sistemi Diellor. Komponenti i parë, i quajtur Zeta 1 Cancri, është një yll binar i përbërë nga Zeta Cancri A dhe Zeta Cancri B. Zeta Cancri A është ylli më i ndritshëm në grup, me një magnitudë të dukshme 5,63. Komponenti i dytë është një yll i trefishtë i quajtur Zeta 2 Cancri. Ky sistem yjor përbëhet nga Zeta Cancri Ca dhe ylli binar Zeta Cancri Cb.

yje të tjerë

Pjesa tjetër e yjeve në Gaforre janë të gjithë më të mëdhenj se madhësia e pestë. Midis tyre, Vlen të përmenden dy yje me sisteme planetare të përbëra nga 5 planete.

Nga pikëpamja shkencore, ylli më interesant është 55 Cancri. Ky është një yll binar 41 vite dritë nga sistemi ynë diellor dhe sistemi i tij planetar përmban të paktën 5 planetë. Nga pesë planetët, katër janë gjigantë gazi dhe një është një planet karboni. Pesë planetët quhen Jansen, Galileo, Brahe, Harriot dhe Libercy.

Ekziston edhe një sistem planetar prej pesë planetësh rreth yllit HIP 41378. Në këtë rast, planetët vlerësohen të jenë midis masës së Tokës dhe dyfishit të masës së Jupiterit.

Kuriozitetet e plejadës së Kancerit

yje në qiell

 • Mund të shihet si në hemisferën veriore ashtu edhe në atë jugore.
 • Ekliptika përshkon qendrën e yjësisë midis fundit të korrikut dhe fillimit të gushtit.
 • Kanceri ndodhet 30º në veri të Rrugës së Qumështit dhe, si e tillë, karakterizohet nga dy grupime të bukura yjesh dhe shumë yje të dyfishtë.
 • Në hemisferën veriore mund të shihet nga fundi i vjeshtës deri në pranverë, ndërsa në hemisferën jugore mund të shihet në verë dhe vjeshtë dhe shfaqet në mes të natës.
 • Ai nuk ka yje me magnitudë të parë, yjet janë shumë të zbehtë dhe ylli më i ndritshëm i konstelacionit është Altarf, i cili është 500 herë më i ndritshëm se dielli.
 • Forma e Gaforres në qiell nuk është si një gaforre, por një "Y" e përmbysur.
 • Është e dukshme në hemisferën veriore, veçanërisht në fillim të pranverës, dhe në hemisferën jugore në fillim të vjeshtës.
 • Kuptimi i kancerit në latinisht është gaforre.
 • Tropiku i Gaforres është emëruar pas kësaj plejade, një vijë e gjerësi gjeografike që shënon pikën më veriore në të cilën dielli mund të shihet drejtpërdrejt mbi kokë.
 • Ai bazohet në një plejadë babilonase 3000 vjeçare të njohur si Gaforrja.
 • Ka shi meteorësh Tau Cancrids
 • Ka 104 yje në këtë yje, prej të cilave 50 janë të dukshëm me sy të lirë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për konstelacionin e Kancerit dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.