Binjakët konstelacion

konstelacioni binjakë

Sot do të flasim për një nga konstelacionet më të rëndësishme të zodiakut për shkak të rëndësisë dhe vendndodhjes së tij. Bëhet fjalë për konstelacioni binjakë. Ndodhet rreth 30-30 ° në veriperëndim të Orionit. Orioni është konstelacioni më i spikatur në qiell dhe më i godituri, kështu që Binjakët nuk është shumë e vështirë të vizualizohen. Ka histori të shumta në mitologjinë greke që ia vlen të njihen.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me karakteristikat, vendndodhjen dhe mitologjinë e konstelacionit të Binjakëve.

tipare kryesore

yjësitë e dimrit

Constshtë konstelacioni i tretë më i rëndësishëm në zodiak. Ndodhet rreth 30 gradë në veriperëndim të Orionit. Orioni është konstelacioni më i dukshëm në qiell dhe konstelacioni më goditës. Quhet "gjahtari kozmik". Binjakët karakterizohen nga një grup i madh yjesh që duket se janë afër njëri-tjetrit ose afër njëri-tjetrit në perceptimin dhe vizionin njerëzor, megjithëse realiteti i trishtuar është se ata janë larg disa viteve të dritës ose nuk janë të lidhur fare.

Astronomët antikë vendosën t'i lidhin këto yje me linja imagjinare. Në këtë mënyrë ata krijuan modele, objekte dhe figura të ndryshme dhe u dhanë atyre emrat e yjeve, prandaj Binjakët lindi si shenjë e polariteteve.

Thuhet se kjo konstelacion është e dukshme vetëm gjatë tre stinëve të vitit. Këto janë, kryesisht, vjeshta dhe dimri në të cilat mund të vërehen në stacionet e hemisferës veriore. Sidoqoftë, në verë mund të vërehet që në hemisferën jugore Shtë një yjësi që kryqëzohet me yje të tjerë të ndritshëm. Sapo të vërehet, është e mundur të vlerësojmë dy yjet e saj më të ndritshëm, të cilët quhen Castor dhe Póllux. Të dy kanë pothuajse të njëjtin nivel shkëlqimi dhe është i pasur me yje, kometa dhe disa zbukurime të denja për t'u vëzhguar. Isshtë një nga arsyet pse konstelacioni Binjakët është një nga zodiakët që u përkasin njerëzve që përshkruhen si të pavarur dhe individualistë.

Vendndodhja dhe përbërja e konstelacionit Binjakët

grumbull yjesh

Yjësia Binjakët ndodhet rreth 30 gradë në veriperëndim të Orionit, konstelacioni gjuetar i universit. Ndër karakteristikat që tërheqin më shumë vëmendjen e këtij lloji të konstelacionit, gjejmë disa të tilla si më poshtë:

  • Dy yjet që janë më të rëndësishëm janë më të ndriturit dhe më të rëndësishmit. Unknownshtë e panjohur me emrin e Castor dhe Póllux. Falë këtij ylli të dytë u zbulua një planet që është jashtë orbitave të diellit. Dhe ylli ka një masë intensive më shumë se trefishi i madhësisë së planetit Jupiter. Ylli Castor diskriminohet si një yll i shumëfishtë, i cili përbëhet nga 6 përbërës.
  • Kjo konstelacion ka yje të bardhë jashtëzakonisht të ndritshëm në disa nga periudhat e saj orbitale. Alsoshtë gjithashtu një nga yjësitë e zodiakut dhe është i treti më i rëndësishëm për nga rëndësia.
  • Ndodhet rreth 30 gradë në veriperëndim të Orionit, konstelacioni gjuetar i universit.

Mitologjia e konstelacionit të Binjakëve

mitologjia e konstelacionit të gemini

Thuhet se emri Binjakët vjen nga thirrja e dy binjakëve shumë djallëzorë dhe të kundërt Castor dhe Póllux. Ata zakonisht shfaqen si dy fëmijë të vegjël të zhveshur. Në interpretimin e kësaj konstelacioni në mitologjinë romake, ato kanë të bëjnë me Romulin dhe Remusin, ata ishin krijuesit legjendar të Romës në atë kohë.

Binjakët supozohet se janë çelur nga vezët e Mbretëreshës së Spartës, të quajtur Leda. Pas çiftëzimit me Zeusin në shtetin e mjellmës, Castor u vra kur ishte i ri dhe Póllux u hakmor për vdekjen e vëllait të tij. Në momentin që Zeusi zbriti në tokë për t'i dhënë dhuratën e jetës së përjetshme, Polux e refuzoi atë duke thënë se ai nuk dëshironte të jetonte përgjithmonë pa një vëlla në krah të tij. Kështu, Zeusi donte të kënaqte Póllux dhe e lejoi atë që të alternohej midis mbretërisë së perëndive dhe mbretërisë së të vdekurve në mënyrë që ai të mund të vizitonte vëllanë e tij.

Sidoqoftë, Poseidon i ktheu binjakët në roje dhe udhëzues të marinarëve, prandaj yjet e Polux dhe Castor gjenden gjithmonë në ose mbi shtizë.

Astrologjia

Në astrologji, Binjakët janë një nga shenjat e erës. Isshtë njohur si një nga konstelacionet më inteligjente dhe analitike të Zodiakut, sepse dy koka janë më të mira se një dhe aq më tepër dy njerëz krejtësisht të kundërt. Kjo konstelacion ka shumë karakteristika të mira, ndërsa ato të këqijat janë të fuqishme dhe radikale. Egoizmi dhe individualizmi mund të theksohen në karakteristikat e tyre të këqija. Sa i përket njerëzve pozitivë, ata janë shumë të pranueshëm dhe inteligjentë dhe kanë një ndikim të madh në mjedisin e tyre me një kapacitet të madh për t'iu përshtatur asaj.

Kjo shenjë është e dominuar nga Mërkuri, prej të cilave më i spikatur është dualiteti i mendimit. Për këtë arsye, ai është i pajisur me aftësinë e mençurisë, sepse njerëzit e lindur në këtë shenjë do të jenë në gjendje të kuptojnë qartë veten e tyre. Sidoqoftë, karakteri i objektit i dominuar nga kjo shenjë shpesh është kompleks, i pazakontë dhe i ndryshueshëm. Ata janë shumë elegantë dhe të sjellshëm, të gëzuar dhe imagjinatë, dhe ata shpesh përfitojnë nga aftësia për të marrë atë që duan.

Grumbuj yjesh

Në konstelacionin e Binjakëve mund të gjejmë të ashtuquajturat grupe yjesh të hapura ose grupe galaktikash. Këto janë grupe yjesh të përbëra nga re molekulare dhe të shpërndara në të gjithë galaktikën.

Ata janë yje shumë të nxehtë që mblidhen në një numër të madh. Tufat e hapura të yjeve mund të gjenden vetëm në galaktikat spirale. Ata janë thelbësorë kur studiojnë formimin e yjeve në Rrugën e Qumështit, sepse këta yje janë në të njëjtën moshë.

Yjësia Binjakët gjithashtu ka formacione të quajtura mjegullnaja. Një nga më të goditurat për shkak të formës së saj është mjegullnaja Eskimeze. Ka këtë emër origjinal që kur shihet duket si fytyra e një personi që mbulon kokën me kapuç, ashtu si bëjnë Eskimot.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjësisë së Binjakëve dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.