Konstelacioni i Dashit

konstelacioni aries

Siç e dimë, në të gjithë qiellin zakonisht i gjejmë të shumtë yjësitë se ato nuk janë asgjë më shumë se një grup yjesh që bashkohen së bashku duke krijuar një formë specifike. Në këtë rast, ne do të flasim për konstelacioni Dashi. Shtë një nga 12 yjësitë e zodiakut. Zona e zodiakut është ajo skenë qiellore përmes së cilës duket se lëviz dielli. Saidshtë thënë në të cilën dielli duket se lëviz, pasi ne e dimë se dielli është një yll në një pozicion fiks. I referohet vetëm shtegut që duket se ndjek nga vëzhguesi tokësor.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, përbërjen dhe kuriozitetet e konstelacionit të Dashit.

Përbërja e konstelacionit të ajrave

Isshtë një lloj grupimi i yjeve që gjendet midis yjeve Peshqit dhe Demi. Edhe këto dy yjësi bëjnë pjesë në grupin e gjetur në zonën e zodiakut. Konstelacioni i Dashit ka qenë i njohur mirë që nga kohërat antike që kur shfaqet në katalogun yjor që bëri Ptolemeu dhe që u mblodhën 48 yjësi. Ky katalog është krijuar që në shekullin e dytë pas Krishtit.

Për të gjithë ata njerëz që duan të vizualizojnë konstelacionet e zodiakut, kupën qiellore, duhet të kërkoni për yjësinë e Dashit në kuadratin e parë të hemisferës veriore. Mund të shihet nga pothuajse çdo gjerësi gjeografike për sa kohë që ato janë mbi 60 gradë në jug. Isshtë me madhësi mesatare dhe zë pozicionin e 39-të midis 88 yjësive moderne që renditen sipas madhësisë. Yjësitë moderne renditen sipas madhësisë nga më e madhja tek më e vogla për të klasifikuar secilën prej tyre. Sipërfaqja në sferën qiellore të konstelacionit të ajrit është afërsisht 441 gradë katrore.

Për të identifikuar më mirë këtë konstelacion mund të shohim se cilët janë konstelacionet fqinje. Këto janë si më poshtë: Perseu (Perseus), Trekëndëshi (Triangulum), Peshqit (Peshqit), Keto (Cetus) dhe Demi (Demi). Konstelacioni Dash është një nga më të njohurit midis astronomëve pasi shkakton një shi të njohur meteorësh. Siç e dimë, ka shi me yje çdo herë në qiell. Midis këtyre shijeve të meteorëve të prodhuara nga kjo konstelacion kemi Arietids ditore në verë, si dhe Arietids Epsilon dhe Arietids Maj.

Një arsye tjetër që është e rëndësishme është sepse një numër yjesh janë gjetur me planetë të tjerë që rrotullohen rreth tyre.

Origjina mitologjike

Ne do të dimë se cila është origjina mitologjike e kësaj plejade. Kafsha që përfaqëson Dashin është një dash. Kjo sepse Dashi vjen nga latinishtja dhe do të thotë dash. Duke qenë tashmë i njohur për civilizimin babilonas, fillimisht kishte një formë të punëtorit në bujqësi. Ishte tashmë në periudhën e vonë të civilizimit babilonas që i gjithë grupimi i yjeve u lidh me figurën e një dashi. Sidoqoftë, duhet ta dimë se ky është një lloj shoqate. Nuk është formuar saktësisht si një dash.

Një civilizim tjetër që kishte njohuri për këtë konstelacion ishte civilizimi egjiptian. Egjiptianët e lidhën këtë grupim yjesh me Zotin Amun. Dallimi ishte se në raste të shumta forma e kësaj konstelacioni përfaqësohej me kokën e një dashi.

Një kuriozitet i konstelacionit Dashi është se dy mijëvjeçarë më parë ekuinoksi i pranverës ndodhi gjatë kalimit nëpër këtë konstelacion. Kjo e bëri atë pikë ku ekuinoksi kalon nëpër konstelacionin e Dashit kishte emrin e pikës së Dashit ose pikës së pranverës. Në këtë pikë ku ekuinoksi i pranverës kryqëzohet me konstelacionin, u konsiderua gjithashtu se aty ishte zona e zodiakut. Përcaktimi i kësaj pike është ruajtur deri në ditët e sotme, pavarësisht nga fakti se në ekuinokse ato paraprijnë. Precesioni i ekuinokseve bën tani ekuinoksi i pranverës kalon nëpër konstelacionin e peshqve. Në të ardhmen do të kalojë nëpër një tjetër yjësi.

Konstelacioni në mitologjinë greke

Shifra e Dashit shoqërohet me dashin që shpëtoi Phryxus dhe Hele. Sipas mitit që lindi këtë konstelacion, këta personazhe ishin djemtë e mbretit Atamante dhe gruas së tij të parë Nefele. Meqenëse gruaja e dytë e këtij burri ndjeu urrejtje dhe zili të madhe për të, ai vendosi Dilni me një plan për t'i vrarë të dy. Plani ishte që të shkaktonte një uri në të gjithë mbretërinë, kështu që ata duhej t'u bënin një flijim perëndive për t'i dhënë fund urisë. Sakrifica nuk ishte asgjë më shumë sesa vrasja e Frixo dhe Hele. Gruaja i bëri të ditur burrit të saj se orakulli i Delphi ishte ai që i transmetoi asaj se ajo duhej të flijonte Phryxus dhe Hele.

Kur mbreti Atamante ishte gati të sakrifikonte fëmijët e tij, Dashi arriti. Ka verë të dërguar nga Nefele, nëna e Frixo dhe Hele. Falë kësaj ndërhyrjeje ai ishte në gjendje të shpëtojë fëmijët dhe unë u them atyre në Colchis. Historia nuk përfundoi mjaft mirë që atëherë Frixo nuk mundi t’i mbijetojë këtij udhëtimi.

Yjet e konstelacionit Dashi

konstelacioni Dash në qiell

Kjo konstelacion ka mjaft yje interesantë. Sidoqoftë, tre yjet më të rëndësishëm në këtë konstelacion janë Alfa, Beta dhe Gamma Arietis. Total konstelacioni ka rreth 67 yje të cilat ndjekin emrin Bayer. Përkundër kësaj, vetëm dy prej tyre kanë një madhësi të dukshme që ka një vlerë më të ulët se 2. Le të shohim në detaje dhe cilat janë karakteristikat e 3 yjeve më të rëndësishëm në këtë konstelacion:

  • Alfa Arietis: është më e ndritura e konstelacionit Dashi. Njihet gjithashtu me emrin Hamal. Ata janë 66 vite dritë larg dhe është një yll gjigand që ka një planet që rrotullohet rreth tij.
  • Beta Arietis: Njihet gjithashtu me emrin Sheratan. Isshtë një yll binar që ka një madhësi të dukshme 2.66. Komponenti kryesor i këtij ylli është një yll i bardhë-kaltërosh.
  • Gama Arietis: njihet gjithashtu me emrin e zakonshëm të Mesarthim. Ashtu si me beta, ai është një yll binar që përbëhet nga dy yje të bardhë që rrotullohen rreth një qendre të përbashkët me një periudhë prej 5000 vjetësh. Madhësia e këtij ylli të kombinuar është me sa duket 3.86 dhe shtrihet 164 vite drite larg sistemit diellor.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjësisë së Dashit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.