Komuniteti #PorElClima shton më shumë se 700 subjekte për të frenuar ndryshimet klimatike

Imazhi - Pamja e ekranit

Mënyra më e mirë për të parandaluar që situata jonë aktuale të përkeqësohet është marrja e masave. Ka akoma shumë njerëz që konsiderojnë se ndryshimi i tanishëm i klimës nuk është asgjë më shumë sesa një ekran tymi që parandalon përqendrimin në çështje të tjera që ata i konsiderojnë më të rëndësishme, por realiteti është se të dhënat janë atje, të arritshme për të gjithë, dhe se të dhënat tregojnë se temperatura mesatare globale është rritur që nga Revolucioni Industrial.

Prandaj, më shumë se 700 subjekte janë bashkuar tashmë në komunitetin #PorElClima. Një komunitet që u shfaq në fund të vitit të kaluar me qëllimin e vetëm për të krijuar ndërgjegjësim dhe për ta bërë Spanjën të reduktojë emetimet e gazrave me të paktën 26%.

Secili prej nesh mund të bëjë shumë gjëra për të kontribuar në luftën kundër ndryshimit të klimës. Veprime aq të thjeshta sa fikja e dritës sa herë që shohim mirë pa të, mos përdorimi i automjeteve aq shumë për të lëvizur, apo riciklimi i gjithçkaje që mundemi, janë vetëm disa nga propozimet të komunitetit # Për shkak të motit. Por ka më shumë se 150 të ndarë në gjashtë fusha: konsumi, investimet, gjurma e karbonit, lëvizshmëria dhe menaxhimi dhe parandalimi i mbetjeve. Nëse mund të mendoni për një, mund ta shtoni në mënyrë që të tjerët ta kryejnë atë.

Përveç kësaj, ju mund ta ndani atë përmes rrjeteve sociale, duke ndihmuar kështu në krijimin e vetëdijes midis miqve ose ndjekësve tuaj. Sa më shumë që jemi, aq më lehtë do të jetë për Spanjën të ulë emetimet e gazeve serë.

Imazhi - Pamja e ekranit

Kjo iniciativë promovohet nga Zyra Spanjolle për Ndryshimet Klimatike (OECC), Fondacioni Biodiversiteti i Ministrisë së Bujqësisë dhe Peshkimit, Ushqimit dhe Mjedisit (Mapama), Grupi Spanjoll i Rritjes së Gjelbër, Rrjeti Spanjoll i Kompaktit Global të Kombeve të Bashkuara, Kryqi i Kuq, SeoBirdLife , WWF dhe Fondacioni i Ekologjisë dhe Zhvillimit (ECODES).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.