Si quhen kometat në sistemin diellor?

Kometë Halley

Kometat janë trupa qiellorë që kanë intriguar njerëzit që nga shikimi i tyre i parë. Me ardhjen e shkencës do të mund të shiten se cilat ishin karakteristikat dhe origjina e saj. Me kalimin e kohës ju mund të njihni trajektoren e kometave dhe të shihni se çfarë kërcënimi përfaqësojnë ato. Ka shume kometat e sistemit diellor që kanë historinë e tyre dhe ne mund t'i vizualizojmë çdo vit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilët janë emrat e kometave në sistemin diellor dhe cilat karakteristika kanë ato.

Karakteristikat e kometave në sistemin diellor

kometat e sistemit diellor

Brenda Sistemit Diellor, ku ndodhet Toka, kometat janë entitete qiellore që ndjekin trajektoret orbitale. Këto objekte të ndritshme janë mbetje të fillimit të sistemit tonë afërsisht 4.600 miliardë vjet më parë, kur rënia e mjegullnajës diellore shkaktoi shfaqjen e protoyjeve të shumtë.

Përbërja e këtyre formacioneve përbëhet nga një bërthamë e formuar nga akulli i thatë i ngrirë, uji, shkëmbi dhe substanca të tjera të ndryshme si amoniaku, metani dhe disa metale, të cilat mbeten të ngurta për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të ulëta.

Ndërsa këta trupa qiellorë i afrohen Diellit dhe përjetojnë temperatura në rritje, akulli brenda bërthamës së tyre shndërrohet në gaz, duke rezultuar në formimin e një koma ose atmosfere të ngjashme me flokët. Kjo atmosferë gradualisht zgjerohet dhe, e shtyrë nga lëvizja e saj dhe era diellore, drejtohet drejt Diellit dhe përfundimisht shndërrohet në një bisht.

Në vitin 2014, studiuesit bënë një zbulim të dukshëm gjatë misionit të sondës Rosetta: kometat, në udhëtimin e tyre qiellor, lëshojnë tinguj të dëgjueshëm. Sidoqoftë, këto tinguj nuk janë të perceptueshëm për veshin e njeriut, pasi ato manifestohen si lëkundje të fushës magnetike me një frekuencë prej afërsisht 40-50 millihertz.

Dimensionet e kometave

kometat dhe asteroidet

Për sa i përket dimensioneve, Bërthama zakonisht ka një diametër mesatarisht rreth 10 kilometra, megjithëse në raste të caktuara mund të zgjerohet deri në 50 kilometra.. Në të kundërt, bishti ka potencialin për të zgjatur miliona kilometra.

Ndërsa i afrohet Diellit, madhësia e objektit mund të ndryshojë shumë, duke e bërë atë shumë të ndryshueshëm në natyrë.

Ekzistojnë gjashtë lloje të klasifikimeve në varësi të madhësisë së tyre:

 • Zbulimi i kometave xhuxh përbën një sfidë të rëndësishme për shkak të bërthamës së tyre jashtëzakonisht të vogël, që mat më pak se 1,5 kilometra.
 • Bërthama e një komete të vogël është zakonisht midis 1,5 dhe 3 kilometra në madhësi.
 • Një kometë me madhësi të mesme zakonisht ka një diametër të bërthamës që varion nga 3 deri në 6 kilometra.
 • Bërthama e një komete të madhe zakonisht ka një diametër midis 6 dhe 10 kilometra.
 • Diametri i bërthamës së një komete gjigante zakonisht varion nga 10 deri në 50 kilometra.
 • Diametri i kometës Goliath i kalon 50 kilometrat.

Orbitat dhe periudhat

emrat e kometave në sistemin diellor

Orbitat e kometave shfaqin një formë eliptike dhe klasifikohen në cikle të shkurtra, të mesme ose të gjata në varësi të kohëzgjatjes së tyre, siç përshkruhet më poshtë:

 • Një cikël i shkurtër i referohet një periudhe kohore më pak se 20 vjet.
 • Cikli i mesëm Ai bie në intervalin nga 20 deri në 200 vjet.
 • Një cikël i gjatë i referohet një periudhe që i kalon 200 vjet dhe, në disa raste, këto cikle mund të zgjasin për mijëra vjet.

Origjina e një komete mund të konkludohet bazuar në orbitën e saj, duke shkaktuar spekulime. Kometat me cikël të shkurtër besohet se e kanë origjinën në Rripin Kuiper, ndërsa kometat me periudha të gjata vijnë nga vende më të largëta si Reja Oort.

A ka forma të tjera të entiteteve qiellore?

Pafundësia e universit përfshin një numër të pallogaritshëm elementësh, aq të madh sa që njohuritë tona për to janë padyshim të paplota. Këta elementë, të njohur si trupa qiellorë, qëndrojnë përtej kufijve të planetit tonë, në hapësirën e jashtme.

Përveç kometave, trupat qiellorë si yjet, planetët, satelitët, asteroidët dhe meteoritët bashkëjetojnë në pafundësinë e hapësirës. Edhe pse disa mund të duken të ngjashme me vëzhgimin fillestar, Karakteristikat e tyre unike i veçojnë ato, duke i vendosur ato në një kategori të veçantë. Shembuj të këtyre karakteristikave përfshijnë madhësinë, përbërjen, pozicionin, trajektoren dhe llojin e atmosferës që ata zotërojnë.

Kometat e sistemit diellor që janë të famshme

Kometë Halley

Një nga kometat më të famshme dhe më të hulumtuara është kometa e Halley. Kjo kometë e veçantë ka një cikël të shkurtër, mesatarisht rreth 76 vjet në orbitën e saj. Ajo që e veçon është orbita e saj retrograde, që do të thotë se lëviz në drejtim të kundërt me atë të planetëve. Zbulimi i kometës së Halley mund t'i atribuohet Edmund Halley në 1705, i cili përdori ligjet e Njutonit për të kuptuar natyrën e saj periodike. Duke parë përpara, pritet që hera tjetër që kometa e Halley të arrijë pikën e saj më të afërt me Diellin (perihelion) do të jetë në vitin 2061.

Kometa Nishimura

Kometa e fundit që na afrohet, kometa Nishimura, tani ka hyrë në fushën tonë të shikimit nga Toka. Zbuluar më 11 gusht 2023, Ky objekt qiellor është aktualisht në rrugën e tij drejt orbitës së Diellit tonë. NASA paralajmëron se parashikimi i saktë i sjelljes së saj është një detyrë e pakapërcyeshme për shkak të mundësisë që thelbi i saj të thyhet gjatë afrimit me yllin tonë.

Kometa ZTF

Kometa ZTF, e njohur si "kometa e gjelbër kurioze", pati një takim të ngushtë me Jupiterin dhe ka një periudhë shumë të gjatë orbitale prej 50.000 vjetësh, që tregon se ajo nuk i është afruar Tokës që nga epoka e Paleolitit të Sipërm.

Kometa Hale-Bopp

Kometa Hale-Bopp, megjithëse nuk arrin 50 kilometra, konsiderohet gjerësisht një kometë kolosale, pasi ka një madhësi mbresëlënëse prej 40 kilometrash. I zbuluar botës në vitin 1995, zbukuroi qiejt tanë për një periudhë të gjatë dhe mbeti i dukshëm për disa muaj rresht. Megjithatë, do të jetë një hapësirë ​​mahnitëse prej më shumë se 2.000 vjetësh përpara se të bëjë takimin e ardhshëm të ngushtë me Tokën.

Kometa këpucar-Levy

Në vitin 1993, zbulimi i kometës Shoemaker-Levy paraqiti një mundësi unike për njerëzimin për të dëshmuar një përplasje të gjallë midis trupave qiellorë, pasi ajo u zhduk tragjikisht në një përplasje me Jupiterin vetëm një vit më vonë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për emrin e kometave në sistemin diellor dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.