Kometa Neowise

kometë Neowise

Në të gjithë universin ekziston një numër i madh kometash që mund të ndikojnë në orbitën tonë. Një prej tyre është Comet Neowise. Isshtë një nga kometat më të ndritshme që janë parë nga planeti ynë. Mund të shihej në qershor të vitit 2020 dhe ishte mjaft mbresëlënëse.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe kuriozitetet e kometës Neowise.

tipare kryesore

kometë e vitit 2020

Kometa Neowise ka një rëndësi të madhe shkencore. Mund të pritet që të ketë një shkëlqim të nivelit 2, domethënë të ketë një shkëlqim të lartë, duke na lejuar ta shohim atë nga një distancë pa pasur nevojë për teleskopë ose dylbi. Përsëri, kjo është një kometë nga Re e Oortit. Këto të dhëna janë të rëndësishme sepse këto kometa shpesh përmbajnë lëndë të parë nga mjegullnajat që formuan sistemin tonë diellor. Kështu, ato ofrojnë një informacion të madh në lidhje me origjinën e universit.

Kështu është një nga kometat më të ndritshme që kanë kaluar nëpër Tokë në dekadat e fundit, duke na lënë mundësinë për ta parë atë me sy të lirë gjatë këtij muaji dhe duke kaluar përsëri nëpër planetin tonë, pnë mënyrë të dukshme, në rreth 6.800 vjet.

Mund të shihet për javën e 11-17 korrikut. Kometa Neowise ishte e dukshme pak para lindjes së diellit (rreth orës 6 të mëngjesit), duke folur për Spanjën (hemisferën veriore). Për ta gjetur, duhej të shikoje vetëm në verilindje, në fund të horizontit. Në një nivel të ulët, ju mund të shihni më pak pengesa në horizont. Gjithashtu, ishte e rëndësishme të vendosesh në një zonë me pak ndotje të dritës që të jesh në gjendje të vlerësosh mirë tërë qiellin.

Koha më e afërt që iu afrua Tokës ishte më 23 korrik dhe ishte afërsisht 103 milion kilometra më afër Tokës me madhësinë 4. Distanca është mjaft e madhe sa nuk ka rrezik nga ndikimi, kështu që nuk ka asnjë arsye të shqetësohemi për këtë fenomen. Sidoqoftë, edhe pse data më e afërt me Tokën ishte 23 korriku, kometa Neowise ishte e dukshme me sy të lirë, dhe intensiteti i saj mbeti në nivelin 2 deri të mërkurën, 15 korrik.

Origjina e Kometës Neowise

qielli me yje dhe objektet qiellore

Komandanti u zbulua në 27 Mars, 2020 në imazhe infra të kuqe. U zbulua gjatë projektit Near-Earth Objects nga teleskopi hapësinor i NASA-s Wide-Field Infrared Survey Explorer (WISE). Ky teleskop hapësinor ishte në gjendje të zbulojë një objekt me madhësi 17 që përfaqësonte një, me madhësi këndore 0.8 '. Pak nga pak disa vëzhgues ishin në gjendje të konfirmonin aktivitetin e saj si një kometë, duke matur një gjendje kome të kondensuar mjaft deri në 2 'në diametër dhe një bisht të gjatë 20' '.

Kometa C / 2020 F3 (NEOWISE) ka një orbitë pothuajse parabolike kështu që nuk është e re, kalimi i tij i mëparshëm ishte rreth 3.000 vjet më parë. Perieli i tij i ardhshëm do të jetë më 3 korrik 2020 në një distancë prej vetëm 0.29 AU nga Dielli, dhe afrimi më i afërt me Tokën. disa ditë më vonë më 23 korrik 2020 në 0.69 AU nga planeti ynë.

Kishte një rritje jashtëzakonisht të shpejtë të shkëlqimit ndaj asaj që jemi mësuar në kometat e tjera. Kurba e dritës u stabilizua gjatë gjithë muajit maj me parametra të madhësisë absolute prej m0 = 7. Këto vlera korrespondojnë me një bërthamë me diametër rreth dy kilometra dhe një normë të lartë aktiviteti prej n = 5. Duhet ta dini se ekziston një indeks që shpreh rrezikun e shpërbërjes së një komete gjatë trajektores së tij. Në këtë rast, Kometa Neowise ka një rrezik të moderuar prishjeje bazuar në kufirin e mbijetesës së Bortle.

Afati kohor i kometës Neowise

karakteristikat e kometës së re

Në 10 ditët e para të qershorit, shkëlqimi i kometës Neowise vazhdoi të rritet, duke arritur nivelin 7. Sipas trendit që nga maji, shkëlqimi i tij ishte gjysmë më i ulët se sa pritej, edhe pse kjo mund të jetë për shkak të lartësisë së ulët të vëzhguesve jugorë. Nëse studiojmë madhësinë e komës së vërejtur, gjithashtu u zvogëlua gjatë atyre datave dhe kondensimi u rrit. E gjithë kjo konfirmoi se vlerësimet u ndikuan nga lartësia e ngurtë dhe muzgu.

Për fat të mirë, midis 22 dhe 28 qershorit, kometa u afrua më pak se 2 ° nga Dielli, duke hyrë në fushën e kamerës LASCO-C3 të teleskopit hapësinor SOHO, ky teleskop i dedikuar për të vëzhguar atmosferën e jashtme të Diellit ka koronografitë që fshehin drita e drejtpërdrejtë e diskut diellor që lejon të regjistrojë, përveç emetimeve të Diellit, edhe objektet e ndritshme që i afrohen këndor siç është rasti i shumë kometave.

Prandaj, ne ishim në gjendje të vëzhgonim në vend se si kometa iu afrua perihelionit në një gjendje të mirë, duke prodhuar një bisht pluhuri dhe një bisht jon, dhe duke na lejuar të matim shkëlqimin e tyre. Madhësia e rritur e shkëlqimit nga 2 në 3 në 6 ditë. Kjo konfirmoi se qëndroi brenda së njëjtës kurbë të dritës së parashikuar. Deri në 11 korrik 2020, kometa mund të vëzhgohej në mënyrë të përsosur me sy të lirë nën yllin Capella del Auriga, akoma gjatë muzgut të mëngjesit, por dukshëm më e lartë se ditë më parë.

Qift duke u larguar

Pas afrimit më të afërt me Tokën, më 23 korrik, distanca nga Shtetet e Bashkuara ishte 0,69. Në planetin tonë, shkëlqimi i kometës vazhdoi të ulej derisa u bë i pavëzhgueshëm me sy të lirë me shkëlqim 4.5 madhësi. Megjithëse shikohej me dylbi, megjithë dritën e hënës, bishti i saj ishte ende i ndritshëm dhe plotësisht i vëzhgueshëm. Koma e tij mbeti brenda një hapësire këndi prej afërsisht 8 minutash (300.000 km distancë absolute), dhe kondensimi vazhdoi në nivelin 6 dhe ishte akoma shumë i fortë. Gjatësia e bishtit të vëzhguar me dylbi ishte 3 gradë.

Siç mund ta shihni, kjo kometë ishte një nga më të njohurat dhe të vëzhguarat nga ekspertët dhe amatorët. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kometës Neowise dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.