Klorofluorokarbure

Me siguri kur dëgjoni për vrimën në shtresën e ozonit që numërojnë gazrat përgjegjës për të. Substanca kryesore kimike që ka shkaktuar uljen e përqendrimit të ozonit atmosferik janë klorofluorokarbure. Këto janë kimikate të gazta që janë përdorur që nga fillimi i tyre në 1928. Ata njihen gjithashtu me shkurtesën CFC. Ata u hetuan në detaje dhe treguan se pronat e tyre rrezikonin jo vetëm shëndetin publik por edhe shtresën e ozonit. Prandaj, përdorimi i tij ishte i ndaluar.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë janë klorofluorokarburet, cilat janë karakteristikat e tyre dhe pse shkatërrojnë shtresën e ozonit.

Çfarë janë klorofluorokarburet

Klorofluorokarbure

Këto janë kimikate që përbëhen nga atome karboni, fluori dhe klori. Prandaj emri i saj. Këto atome bëjnë pjesë në grupin e halokarburet që janë grupi i gazrave nuk janë toksikë ose të ndezshëm. Ato u krijuan për herë të parë në 1928 si një alternativë ndaj substancave të ndryshme kimike që u përdorën në frigoriferë. Ata u përdorën më vonë si shtytës në insekticide, ngjyra, kondicioner flokësh dhe produkte të tjera të kujdesit shëndetësor.

Midis viteve 50 dhe 60 ato janë përdorur në kondicionerë për shtëpi, makina dhe zyra. Të gjitha këto përdorime bënë që klorofluorokarburet të përhapen globalisht. Në atë kohë përdorimi i këtyre kimikateve u rrit me rreth një milion tonë metrikë që prodhoheshin çdo vit nga Shtetet e Bashkuara. Më vonë e rriti edhe më shumë përdorimin e saj. Arriti një masë të tillë që u përdor si aerosoli, ftohësi është agjent fryrës për shkume, material paketimi dhe në tretës.

Produktet më të zakonshme të klorofluorokarbonit

Klorofluorokarburet në produkte

Këto kimikate nuk kanë një burim natyror nga vijnë. Ato janë kimikate të krijuara nga njerëzit për shumë përdorime. Ato u përdorën si ftohës, shtytës dhe tretës industriale për prodhimin e shkumave. Ai shërbeu gjithashtu si një agjent pastrimi në prodhimin e produkteve elektronike. I tillë ishte përdorimi i tij, ndikimi në shtresën e ozonit u rrit jashtëzakonisht shumë brenda një kohe të shkurtër. Dihej që këto gazra shkatërronin ozonin stratosferik në një shkallë të tillë që rrezatimi i dëmshëm ultraviolet diellor mund të arrinte në sipërfaqe.

Ndër produktet më të njohura të klorofluorokarbonit kemi si vijon:

 • Ftohës është në kondicionerë.
 • Frigoriferë.
 • Shtytësit në aerosole.
 • Inhaluesit për të kontrolluar astmën. Më vonë kjo u ndalua për të zvogëluar ndikimin në stratosferë.
 • Haloalkanet në aeroplanë.
 • Tretësit duan yndyrë më shpejt.

Efektet negative të klorofluorokarbureve në atmosferë

Siç u përmend më parë, këto kimikate dihej se dëmtonin shtresën e ozonit. Kjo do të thotë që shumë nga rrezatimi ultraviolet i diellit mund të kalojë përmes stratosferës dhe të arrijë sipërfaqen e tokës. Shtë parë të ketë efekte të shumta negative në shëndetin tonë. Dhe është se, pasi ato janë përbërje të ndryshme që janë kimikisht inerte, mendohej se ato do të ishin të padëmshme në atmosferë. Sidoqoftë, me kalimin e kohës u zbulua se reagoi me rrezatim ultraviolet në atmosferë, konkretisht në stratosferë.

Në këtë shtresë të atmosferës ekziston një përqendrim i madh i ozonit që na ndihmon të zvogëlojmë rrezatimin ultraviolet që na arrin nga dielli. Kjo përqendrim i madh i ozonit njihet si shtresa e ozonit. Kur klorofluorokarburet bashkëveprojnë me rrezatimin, ata pësojnë dekompozim fotolitik që na kthen në burime të klorit inorganik. Kur klori lirohet në formën e atomeve ata janë të aftë të katalizojnë shndërrimin e molekulave të ozonit në oksigjen. Kjo do të thotë që përshpejton reagimin kimik të natyrshëm të konvertimit të ozonit në oksigjen.

Kujtojmë që një molekulë e ozonit përbëhet nga 3 atome oksigjeni. Oksigjeni atmosferik përbëhet nga dy atome oksigjeni. Në këtë mënyrë, klori vepron si katalizator për të rritur shpejtësinë dhe sasinë e reaksioneve kimike që shndërrojnë ozonin në oksigjen. Kështu deri në 100.000 molekula të ozonit shkatërrohen për secilin atom klor që lirohet. Të gjitha këto arsye janë pse klorofluorokarburet lidhen me shkatërrimin e shtresës së ozonit.

Nuk është se këto kimikate shkatërrojnë drejtpërdrejt ozonin që gjendet në stratosferë, por përkundrazi kërkohen reaksione të ndryshme kimike që ato të ndodhin. Sidoqoftë, shpejtësia me të cilën klorofluorokarburet do të emetohen në atmosferë bëri që një sasi e madhe e ozonit stratosferik të zhdukej. Zhdukja e shtresës së ozonit ka pasoja shumë të dëmshme dhe rrit më tej ndotjen kimike. Dhe është se ozoni është përgjegjës për të thithin pjesën më të madhe të rrezatimit ultraviolet të diellit që është midis gjatësisë së valës prej 280 dhe 320 nm dhe se është i dëmshëm për organizmat shtazorë dhe bimorë dhe për njeriun, natyrisht.

Vrima e ozonit

Përdorimi i këtyre kimikateve në një pjesë të madhe ka rezultuar në krijimin e vrimave në shtresën e ozonit. Nuk është se ka një vrimë në të cilën nuk ka përqendrim të ozonit. Ata janë thjesht zona ku përqendrimi i ozonit është shumë më poshtë se normalja. Ky përqendrim është mjaft i ulët për të mos lejuar rrezatimin ultraviolet të mbetet në zonë dhe të depërtojë në sipërfaqen e tokës.

Megjithëse klorofluorokarburet janë të ndaluara, sepse ato kanë inerci të madhe kimike dhe janë të patretshme, edhe sot, një pjesë e madhe e kimikateve të emetuara gjatë viteve të mëparshme gjenden akoma. Kjo sepse ata kanë një jetëgjatësi të gjatë në atmosferë. Që nga viti 1987 protokolli i Montrealit i njohu këto përbërje kimike si të dëmshme dhe marrëveshje të tjera ndërkombëtare u bashkuan që shkaktuan ose ndaluan këto kimikate, pasi ato gjithashtu veprojnë si gazra serë.

Siç mund ta shihni, klorofluorokarburet kanë efekte të mëdha negative në atmosferë, si dhe në kafshë, bimë dhe në njerëz. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth klorofluorokarbureve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.