Klimatologjia

Me siguri që keni ngatërruar ndonjëherë meteorologjinë me klimatologjia. Klima është diçka që i intereson të gjithëve sepse është ajo që përcakton se si jetojnë njerëzit. Tradita, kultura, mënyrat e jetës, flora, fauna, bimësia, bujqësia, etj. Gjithçka kushtëzohet nga klima e një zone. Në mënyrë që të studiojmë variablat që ndikojnë në klimën e një zone kemi shkencën e quajtur klimatologji. Bëhet fjalë për shkencën që studion klimën dhe të gjitha ndryshimet e saj me kalimin e kohës.

Në këtë artikull ne do të flasim për gjithçka që lidhet me motin.

Çfarë është klimatologjia

Formimi i reve

Shtë një shkencë e përqendruar në njohjen e efekteve, funksionimit dhe pasojave të ekzistencës së klimës në një rajon të caktuar. Për shembull, për të ditur se si ndikojnë variablat e ndryshëm meteorologjikë dhe klimatologjikë në Spanjë, është e nevojshme të studiohen të dhënat nga një rekord shumë më i gjatë. Parametrat dhe ndryshoret e klimatologjisë janë të njëjta me meteorologjinë, por të studiuara në planin afatgjatë.

Në fund të ditës, klima e një zone nuk është asgjë më shumë se shuma e të gjithë meteorologjisë me kalimin e kohës. Tërësia e fenomeneve meteorologjike që karakterizojnë kushtet e zakonshme janë ato që përbëjnë klimën në një studim afatgjatë. Për një kuptim më të mirë: le të themi që vlerat e reshjeve dhe temperaturave të një zone regjistrohen vazhdimisht me vite dhe vite. Shtë e qartë se nuk bie gjithmonë shi i njëjtë ose nuk bën të njëjtat temperatura. Sidoqoftë, është e vërtetë që këto vlera janë në diapazonin e tyre që përcakton karakteristikat e klimës në të cilën ndodhemi.

Një shembull i lehtë është klima e Spanjës. Ne gëzojmë temperatura të buta në dimër dhe temperatura të larta në verë. Reshjet mesatare vjetore të reshjeve prej 650 mm. A do të thotë kjo se gjithmonë bie e njëjta gjë? Jo. Vlerat janë rreth asaj reshje mesatare vjetore pothuajse gjithmonë. Vitet me më shumë reshje do të jenë më të larta dhe vitet me më shumë thatësirë ​​do të jenë më poshtë.

Kjo po ndryshon globalisht me të ashtuquajturën ndryshim klimatik. Këto janë efekte nxitëse në atmosferë për shkak të rritjes së efektit serë që po shkakton një ndryshim në variablat që përbëjnë klimën në të gjithë botën.

tipare kryesore

Stacioni i motit

Kur jeni në një qytet, rajon, kodër, etj. Ne gjejmë një klimë të ndryshme nga klima e të gjithë zonës, ajo njihet si topoklimë. Normalisht, karakterizohet nga ndikimi më i madh në nivelin lokal sesa pjesa tjetër e faktorëve gjeografikë. Njihet si mikroklimë që nuk ka ndarje më të ulëta dhe atë që mund ta gjejmë në një dhomë, poshtë një peme ose në cep të një rruge. Këto përkufizime përcaktojnë karakteristikat e arkitekturës bioklimatike.

Klima mund të jetë e rregullt për periudha shumë të gjata dhe përcakton kryesisht evolucionin e ciklit gjeografik të një rajoni. Kjo lejon që lloje të caktuara të bimësisë dhe llojet e tokës zhvillohen në varësi të karakteristikave klimatike. Në periudhat gjeologjike, klima ndryshon gjithashtu natyrshëm. Kohët ndryshojnë dhe e njëjta klimë mund të ndryshojë brenda një zone. Për shembull, gjatë Epoka e Akullnajave, klima e një zone të veçantë ndryshon në tërësinë e saj.

Ju duhet të vëzhgoni ndryshimet në temperaturë, presionin atmosferik, erërat, lagështinë dhe reshjet. Këto variabla njihen si elemente moti. Këto të dhëna janë mbledhur në stacionet e motit. Ne mund t'i mbledhim këto të dhëna dhe të përgatisim tabela me vlera mesatare që transferohen në të ndryshme klimagrame që na tregojnë ndryshimet e të gjitha këtyre ndryshoreve me kalimin e kohës.

Si të studiojmë klimatologjinë

Klimaologjia e një zone

Për të studiuar klimatologjinë duhet të kemi parasysh disa metoda që shërbejnë për të njohur variablat meteorologjikë dhe për të vlerësuar karakteristikat:

 • Klimatologjia analitike. Shtë shkencë e bazuar në analizën statistikore të karakteristikave që konsiderohen më domethënëse për studimin e klimës. Për shembull, përcaktohen vlerat mesatare të të gjithë elementëve atmosferikë dhe përcaktohet probabiliteti që ato të mund të arrijnë vlera ekstreme në raste të caktuara.
 • Klimatologjia dinamike. Theshtë pjesa që ofron një pamje më dinamike të tërësisë së manifestimeve që mund të gjejmë në atmosferë. Për shembull, përmes mekanikës së lëngjeve dhe termodinamikës, ne mund të shpjegojmë manifestimet që vërejmë të ndryshimeve atmosferike.
 • Klimatologjia Sinoptike. Shtë analiza e konfigurimit të të gjithë elementëve atmosferikë. Ajo që synon të arrijë është të rrisë njohuritë në lidhje me atmosferën.

Faktorët klimatikë

Karakteristikat e klimës

Ne do të rendisim faktorët që shërbejnë për të përcaktuar karakteristikat klimatike të një zone. Faktorët klimatikë korrespondojnë me karakteristikat gjeografike. Le t'i analizojmë ato një nga një:

 • Energji diellore: Janë nivelet e rrezatimit diellor që ndikojnë në sipërfaqe.
 • Gjerësia gjeografike: Shtë distanca në të cilën ndodhet një zonë nga Ekuatori tokësor, më në veri ose në jug.
 • Lartësia dhe lehtësimi: lartësia mbi nivelin e detit në të cilën ndodhet zona nën studim dhe pjerrësia e relievit që ka. Zonat malore nuk janë të njëjta me zonat e prarave ose ato pyjore.
 • Kontinentaliteti: Theshtë vendndodhja e tokës kontinentale pa vijë bregdetare.
 • Disa faktorë si shpërndarja e tokës, fushave, bollëku i bimësisë pyjore, maleve dhe shkretëtirave ndikojnë në këta faktorë klimatikë.

Diçka që me siguri e dini është se temperatura e ajrit është themelore element klimatologjik. Mund të thuhet se është çelësi dhe baza e të gjitha karakteristikave klimatike të një zone. Variabli më i rëndësishëm nga i cili zhvillohen faktorë të tjerë të shumtë si ekzistenca e një flore dhe faune të caktuar, peizazhi, relievi, etj. Kjo temperaturë shënon gjithashtu regjimin e reshjeve, qarkullimin e masës së ajrit dhe formimin e reve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth klimatologjisë dhe mënyrës se si studiohet në shkencë. Përveç shërbimeve që mund të ketë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.