Klimat e botës

klimat dhe meteorologjia

Në planetin tonë ka lloje të shumta të klimave të ndryshme në varësi të zonës ku gjejmë karakteristikat e tyre. E klimat botërore Ato mund të ndahen sipas temperaturës, bimësisë dhe fenomeneve meteorologjike mbizotëruese. Ka disa faktorë që duhen marrë parasysh këtë klasifikim, prandaj secili prej tyre duhet të studiohet në thellësi.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë klimat kryesore në botë dhe cilat janë karakteristikat e tyre.

Klimat e botës

klimat botërore

Klima mund të përkufizohet si një grup gjendjesh të ndryshueshme që mbeten konstante me kalimin e kohës. Sigurisht, nuk do të gjeni asgjë me këtë fjali. Ne do ta shpjegojmë më mirë në thellësi. Variablat meteorologjike janë temperatura, reshjet (ose shiu ose bora), kushtet e stuhishme, era, presioni atmosferik, etj Epo, grupi i të gjithë këtyre variablave ka vlera gjatë gjithë vitit kalendarik.

Të gjitha vlerat e ndryshoreve meteorologjike regjistrohen dhe mund të analizohen sepse ato janë gjithmonë pranë të njëjtit prag. Për shembull, në Andaluzi asnjë temperaturë nuk është regjistruar nën -30 gradë. Kjo ndodh sepse këto vlera të temperaturës nuk korrespondojnë me klimën mesdhetare. Pasi të jenë mbledhur të gjitha të dhënat, klima ndahet në zona bazuar në këto vlera. Poli verior karakterizohet nga temperatura të ftohta, erëra të forta, reshje në formën e borës, etj Këto karakteristika i bëjnë ata të quhen klimë polare.

Klasifikimi i klimës në botë

ndarja e klasifikimit të klimës koppen

Klima e Tokës jo vetëm që mund të klasifikohet sipas variablave meteorologjike të përmendur më lart, por përfshihen edhe faktorë të tjerë, si p.sh. lartësia dhe gjerësia gjeografike ose distanca e një vendi në raport me oqeanin. Në klasifikimin e mëposhtëm, ne do të kuptojmë gjerësisht llojet e klimave që ekzistojnë dhe karakteristikat e secilës klimë. Gjithashtu, në secilin lloj makroklimë, ka disa nëntipe më të hollësishme që i shërbejnë zonave më të vogla.

Klima të ngrohta

Këto klima karakterizohen nga temperatura të larta. Temperatura mesatare vjetore është rreth 20 gradë dhe ka vetëm dallime të mëdha midis stinëve. Ato janë vende të prerive dhe pyjeve, me lagështi të lartë dhe në shumë raste, shira të bollshëm. Ekzistojnë nëntipe të ndryshme të klimës së nxehtë. Ne do të analizojmë se cilat janë ato:

 • Klima ekuatorialeMe Siç sugjeron edhe emri, është një klimë që shtrihet në të dy anët e ekuatorit. Reshjet e shiut janë përgjithësisht të bollshme gjatë gjithë vitit, lagështia është e lartë dhe moti është gjithmonë i nxehtë. Ato shpërndahen në rajonin e Amazonës, Afrikën Qendrore, Indonezinë, Madagaskarin dhe Gadishullin Jukatan.
 • Klime tropikale. Isshtë e ngjashme me klimën e mëparshme, përveç se shtrihet në rajonet tropikale të Kancerit dhe Bricjapit. Dallimi i vetëm është se shiu këtu është i mjaftueshëm vetëm gjatë verës. Mund të gjendet në Karaibe, Venezuelë, Kolumbi, Ekuador, Peru, disa pjesë të Amerikës së Jugut, Azisë Juglindore, pjesë të Australisë, Polinezisë dhe Bolivisë.
 • Klimë e thatë subtropikale. Kjo klimë ka një gamë të gjerë të temperaturave dhe reshjet ndryshojnë gjatë gjithë vitit. Mund të shihet në jugperëndim të Amerikës së Veriut, Afrikën jugperëndimore, pjesë të Amerikës së Jugut, Australisë qendrore dhe Lindjes së Mesme.
 • Shkretëtirë dhe gjysmë-shkretëtirë. Kjo klimë karakterizohet nga temperatura të larta gjatë gjithë vitit, dhe ndryshimi i temperaturës midis ditës dhe natës është shumë i dukshëm. Pothuajse nuk ka lagështi, bimësia dhe fauna janë të pakta dhe po ashtu edhe reshjet. Ato shpërndahen në Azinë Qendrore, Mongoli, Mesperëndimin e Amerikës së Veriut dhe Afrikën Qendrore.

Klima të butë

Ato karakterizohen nga një temperaturë mesatare prej rreth 15 gradë. Në këto klima, ne mund të shohim se stinët e vitit ndryshojnë shumë. Ne zbulojmë se ajo është e shpërndarë midis gjerësive të mesme 30 deri në 70 gradë nga gjerësia gjeografike. Ne kemi nëntipet e mëposhtëm.

 • Klima mesdhetare. Ndër karakteristikat e tij kryesore, ne zbulojmë se vera është shumë e thatë dhe me diell, ndërsa dimri është me shi. Mund ta gjejmë në Mesdhe, Kaliforni, Afrikën e Jugut jugor dhe Australinë jugperëndimore.
 • Moti kinez. Kjo klimë ka ciklone tropikale dhe dimri është shumë i ftohtë.
 • Klima oqeanike. Shtë një lloj që gjendet në të gjitha zonat bregdetare. Në rrethana normale, gjithmonë ka shumë re dhe shi, megjithëse ato nuk kanë temperatura ekstreme në dimër ose verë. Ndodhet në bregdetin e Paqësorit, Zelandën e Re dhe pjesë të Kilit dhe Argjentinës.
 • Moti kontinental. Kjo është klima e brendshme. Ato shfaqen në zonat ku nuk ka vijë bregdetare. Për këtë arsye, ata do të nxehen dhe do të ftohen më herët sepse nuk ka det si rregullator i nxehtësisë. Kjo klimë është e shpërndarë kryesisht në Evropën Qendrore dhe Kinë, Shtetet e Bashkuara, Alaska dhe Kanada.

Klima të ftohta

Në këto kushte klimatike, temperatura zakonisht nuk i kalon 10 gradë Celsius, dhe do të ketë shumë reshje në formën e akullit dhe borës.

 • Klima polare. Kjo është klima mbizotëruese në polet e Tokës. Karakterizohet nga temperatura shumë të ulëta gjatë gjithë vitit, dhe për shkak se toka është ngrirë përgjithmonë, nuk ka bimësi.
 • Klima alpine. Ekziston në të gjitha zonat e larta malore, dhe karakterizohet nga shira të bollshëm dhe temperatura bie me lartësinë.

Rëndësia e lagështisë

klimat e nxehta

Lagështia është një faktor i rëndësishëm në përcaktimin e kapacitetit të një ekosistemi për të pritur diversitetin sipas klimës. Në një klimë të thatë reshjet vjetore janë më pak se avullimi i mundshëm vjetorMe Ato janë klima e kullotave dhe shkretëtirave.

Për të përcaktuar nëse klima është e thatë, marrim një prag të reshjeve në mm. Për të llogaritur pragun, ne shumëzojmë temperaturën mesatare vjetore me 20, dhe pastaj shtojmë nëse 70% ose më shumë e reshjeve bien në semestrin ku dielli është 280. Më i larti (prill -shtator në hemisferën veriore, tetor -mars në hemisfera jugore), ose 140 herë (nëse reshjet në atë periudhë janë midis 30% dhe 70% të reshjeve të përgjithshme), ose 0 herë (nëse periudha është midis 30% dhe 70%) Reshjet janë më pak se 30% të reshjeve të përgjithshme.

Siç mund ta shihni, ka shumë klima në botë që ekzistojnë. Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për klimat e ndryshme të botës, cilat janë karakteristikat dhe klasifikimi i tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.