Klima e shkretëtirës

klima e shkretëtirës

Një nga klimat që ekziston në planet me kushte më ekstreme është klima e shkretëtirës. Karakterizohet kryesisht duke pasur një pjesë të madhe të thatësirës të shkaktuar nga mungesa e reshjeve vjetore. Isshtë një lloj klime ku mbretëron procesi i avullimit dhe frymëmarrjes. Këto ekosisteme janë formuar gjatë viteve përmes kushteve të ndryshme klimatike që kanë gjeneruar këto karakteristika unike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe rëndësinë e klimës së shkretëtirës.

Klima e shkretëtirës

flora e klimës së shkretëtirës

Në klimën e shkretëtirës, ​​mbretëron procesi i avullimit. Isshtë humbja e lagështisë që lokalizohet në një sipërfaqe për shkak të avullimit të drejtpërdrejtë të shkaktuar nga rrezatimi diellor dhe temperaturave të rritura. Kësaj i shtohej edhe djersa e vogël që ekziston nga uji i bimëve. Fenomeni i avullimit dhe frymëzimit bën që sasia e reshjeve të mbetet në a vlera shumë e ulët gjatë gjithë vitit. Vlerat që mbeten në 250 mm në vit. Shtë një e dhënë ose mjaft e pakët, e cila karakterizon mungesën e bimësisë dhe lagështisë në mjedis. Një nga vendet më të njohura në planet si një shembull i një skenari të klimës së shkretëtirës është shkretëtira e Saharasë.

Ky proces i avullimit dhe frymëzimit ndodh gjithashtu për shkak të rregullimit në të cilin ndodhet relievi. Possibleshtë e mundur që shkretëtira të caktuara që janë afër rrymave të ftohta të oqeanit të kufizojnë ose parandalojnë avullimin, duke dëmtuar nivelet totale të lagështisë. Faktorët që kemi përmendur janë ata që gjenerojnë ekosisteme të njohura si shkretëtira bregdetare.

Klima e shkretëtirës karakterizohet përgjithësisht duke qenë e vendosur afër tropikëve. Gjerësia gjeografike në të cilën gjenden më shumë shkretëtira është rreth 15 dhe 35 gradë. Në të gjitha këto vende ka ekzemplarë të florës dhe faunës që janë përshtatur me kushtet ekstreme që mbizotërojnë. Këto specie gjenerojnë përshtatje në këtë mënyrë jetese për mijëra vjet përmes procesit të evolucionit. Atyre iu është dashur të përshtaten duke zhvilluar disa karakteristika për të luftuar mungesën e ujit dhe luhatjet e temperaturës.

Kur u referohemi disa shkretëtirave, ajo mund të shoqërohet me një sasi të madhe rëre dhe temperatura shumë të ngrohta. Sidoqoftë, një klimë shkretëtire një klimë e thatë mund të zhvillohet në mënyrë perfekte në Antarktidë dhe në Arktikun Verior. Dhe është që klima e shkretëtirës nuk është e përfshirë vetëm në shkretëtira, por gjithashtu varet kryesisht nga lagështia.

tipare kryesore

moti i thatë

Kjo lloj klime mund të ndodhë në zona të ftohta pasi merr lagështi shumë të vogël dhe merret në formën e borës. Duhet të merret parasysh se shirat në këto klima ndodhin shumë sporadike, për këtë arsye ajo shfaqet në formën e një stuhie elektrike. Pasi të ndodhë procesi i reshjeve, përrenjtë dhe tokat bymehen me uje pasi nuk kane shume pershkueshmeri. Aty është aty ku rrjedhja sipërfaqësore luan një rol themelor në shpërndarjen e ujit. Këto reshje zgjasin vetëm për disa orë dhe e njëjta gjë ndodh me rrjedhjet sipërfaqësore. Duke pasur parasysh temperaturat e larta dhe llojin e tokës, uji zakonisht avullohet lehtë.

Ndër karakteristikat për të cilat spikat klima e shkretëtirës gjejmë mungesën e lagështisë. Shtë karakteristikë që bie më shumë në sy këtë lloj klime. Thatësia është e para në këto vende. Toka jo vetëm që është shumë e thatë, por edhe ajri. Shumica e rajoneve me klimë shkretëtirë kanë një përqindje më të lartë të avullimit sesa reshjet. E gjithë kjo çon në një humbje neto të lagështisë. Në disa shkretëtira të nxehta, shiu është në gjendje të avullojë para se të arrijë në tokë. Sidoqoftë, kur ndodhin disa episode mjaft të fuqishme të reshjeve, ato zakonisht krijojnë disa shpërthime të jetës bimore dhe shtazore. Falë kësaj, disa zona të shkreta mund të konsiderohen që nuk janë tërësisht jo-mikpritëse.

Nxehtësia dhe i ftohti janë dy karakteristika të tjera që e bëjnë klimën e shkretëtirës të dallohet. Dhe është se ndërsa disa shkretëtira mbeten gjithnjë e më shumë gjatë gjithë vitit, zonat e tjera të thata kanë dimër më të ftohtë dhe verë të nxehtë. Ka edhe shkretëtira që kanë një lëkundje shumë të theksuar ditore të temperaturës midis ditës dhe natës. Përkundër gjithë kësaj, temperaturat e dimrit të përjetuara në këto vende nuk janë afër ngrirjes. Për këtë arsye, megjithëse ka netë më të ftohta, meqenëse nuk ka bimësi për të ruajtur nxehtësinë e marrë gjatë ditës, vlera kaq të ulta nuk regjistrohen.

Ata hyjnë në sekuencën e gjithë kësaj, një udhëtar që nuk është i përgatitur nuk mund të ekspozohet ndaj një klime të thatë, pasi ajo mund të shfaqet për shkak të goditjes nga nxehtësia gjatë ditës ose të vdesë nga hipotermia gjatë natës.

Faktorët e klimës së shkretëtirës

dunat

Në këtë lloj moti avullimet janë më të mëdha se reshjet. Shkalla e avullimit ka një vlerë më të lartë se ajo e reshjeve. Kjo është ajo që bën që tokat të mos lejojnë shtatzëninë e jetës së bimëve. Në zonat e Lindjes së Mesme ata kanë mesatarisht 20 centimetra shi në vit. Sidoqoftë, sasia e avullimit tejkalon 200 centimetra. Kjo do të thotë që shkalla e avullimit është deri në 10 herë më e lartë se shkalla e reshjeve. Për shkak të kësaj, lagështia është shumë e ulët.

Mesatarja e temperaturave të këtyre rajoneve të thata këto 18 gradë. Kjo vlerë e temperaturës luhatet 24 orë në ditë. Mund të gjeni vlera deri në 30 gradë. Të gjitha lëkundjet në thelb janë për shkak të mungesës së bimësisë që mund të rregullojë mirë temperaturat. Prandaj, toka është shumë e nxehtë gjatë ditës dhe shumë e ftohtë gjatë natës.

Sa i përket reshjeve, ato nuk janë vetëm të pakta, por edhe shumë të parregullta. I gjithë ky skenar është për shkak të ndikimit të vazhdueshëm, por quhet anticiklone tropikale. Në zonat që janë më të thata, ka muaj të thatë, por ato gjithashtu kanë muaj me shi. Në shkretëtira, çdo muaj të vitit ata qëndrojnë të thatë. Reshjet e shiut, kur ndodhin, ndodhin si reshje të mëdha shiu. Këto ujëra zakonisht ushqejnë lumenjtë e shkretëtirës që njihen me emrin wadis. Përkundër faktit se reshjet janë të bollshme edhe pse të shkurtra ato kurrë nuk arrijnë në det pasi ato thahen para se të përfundojnë udhëtimin. Wadis qëndrojnë të thata pjesën më të madhe të vitit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth klimës së shkretëtirës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.