Klima Pyrenees

pyrenees lugina

Sot do të flasim për klimën e Pirenejve. Shtë një zonë malore ku klima është malore. Kjo është, ajo ka karakteristikat kryesore të tilla si temperatura të ulëta në përgjithësi dhe një sasi më të madhe të reshjeve. Megjithëse klima malore ka këto karakteristika në pothuajse çdo zonë, ne do të hyjmë pak më thellë në Klima e Pirenejve meqenëse ekzistojnë disa veçori dhe karakteristika të tyre.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe kuriozitetet e klimës së Pirenejve.

tipare kryesore

bora ne pireene

Një nga faktorët që duhet të merret parasysh kur përshkruhet kjo lloj klime në lidhje me një klimë tjetër malore është vendndodhja e tij. Meqenëse Pirenejtë janë një kufi natyror dhe një kufi klimatik midis oqeanin atlantik dhe deti Mesdhe, ka karakteristika unike. Duhet të kemi parasysh që klima e Atlantikut është unike, por edhe klima mesdhetare është mjaft e veçantë. Klima e Pirenejve është variant sipas pozicionit. Në pjesën veriperëndimore është një klimë më e ngjashme me atë të Atlantikut, ndërsa në juglindje është një klimë më mesdhetare.

Në një mënyrë praktike, ne e përkthejmë këtë në ndryshimin e klimës në të cilën ka një rënie të reshjeve kur jemi më në juglindje. Kjo është, Pyrenees Katalanase dhe luginat para-Pirenease është rajoni më i thatë që gjendet në të gjithë klimën e Pirenejve. Sidoqoftë, duhet të kemi parasysh se ka disa rajone të tilla si Canigó dhe Olot që janë të prirur të kenë një sasi më të madhe të reshjeve të shkaktuara nga era e freskët përkatëse.

Përkundrazi, ka zona të tjera Pirenease më afër Vendit Bask. Këtu kemi të gjithë zonën perëndimore të Aragonës dhe Navarra, të cilat janë më afër Oqeanit Atlantik dhe Gjirit të Gascony. Kjo prodhon më shumë reshje të shiut vazhdimisht dhe një mjedis më të freskët pasi ka më shumë lagështi. Kjo temperaturë mbahet disi më e ulët dhe lagështia mbetet e lartë gjatë gjithë vitit, madje edhe gjatë verës. Për shkak të lartësisë së maleve, këto dukuri ndodhen vetëm në shpatet veriore të maleve. Nga ana tjetër, vetëm mbetjet e shqetësimeve që vijnë gjithashtu nga Oqeani Atlantik mbërrijnë në shpatin jugor. Ne kemi kreshta shqetësimesh që janë dobësuar tashmë për shkak të udhëtimit të tyre në të gjithë gadishullin.

Kur këto shqetësime arrijnë në Pirenej, shumë prej tyre riaktivizohen dhe përsëri gjenerojnë reshje të bollshme shiu. Për shembull, nëse llogarisim zonën e Pyrenees Aragonese shohim që shirat po zvogëlohen ndërsa lëvizim në jug. Kështu në luginat e Ansó gjejmë një sasi më të madhe të reshjeve.

Klima Pyrenees, një klimë unike

klima e pirenejve malorë

Në luginën e Cerdanya gjejmë një klimë shumë të veçantë. Dhe është lugina me më shumë orë me diell në të gjithë Evropën. Ne flasim për më shumë se 300 orë me diell në vit, ku e dimë që kryesisht mbizotëron moti i mirë. Edhe pse është një zonë malore, ka një kohë shumë të këndshme. Isshtë një klimë e veçantë që lejon të zhvillohen plantacione të ndryshme në këto zona, kur në zona të tjera në të njëjtën lartësi ato janë të paimagjinueshme. Kjo është, ajo është e aftë të zhvillojë bimësi edhe nëse jemi në një lartësi mbidetare ku nuk mund të ishte në ndonjë zonë tjetër malore.

Edhe pse mbizotërojnë orët e diellit, ne gjithashtu kemi një verë ku ka disa kushte të pafavorshme të motit. Easiershtë më lehtë që në verë të ketë stuhi me bubullima dhe vetëtima. Një fakt mjaft kurioz për luginën e Cerdanya është se në dimër ka sezone në të cilat pjesa e poshtme e luginës është më e ftohtë se në majë të maleve. Eshte per një zhvendosje nga kushtet më të ftohta në tokë më të ulët për shkak të lartësisë dhe konvergjenca midis rrymave të ajrit.

Klima e Pirenejve: dimra të lagësht dhe vera të thata

Klima Pyrenees

Në klimën e Pirenejve bien në sy dy karakteristika kryesore: dimra të lagësht dhe vera të thata. Përkundër faktit se hyrja e ajrit të lagësht nga veriu në jug është mjaft e gjerë, ky fenomen lokalizohet më shumë gjatë sezonit të dimrit sesa në verë. Ne e dimë që në verë drejtimi i erës kthehet nga jugu në veri, kështu që mbizotërojnë anticiklonet që vijnë nga Mesdheu. Këto anticiklone rrisin temperaturën dhe e bëjnë klimën më të thatë. Moti i mirë gjithashtu mbizotëron dhe malet e Pirenejve grumbullojnë shumë më tepër orë dielli pa re.

Fakti që në verë nuk ka aq shumë re, bën që shkalla e rrezatimit diellor të jetë mjaft e lartë. Kjo gjithashtu kushtëzon zhvillimin e llojeve të ndryshme të florës dhe bimësisë që ata kanë nevojë për shumë orë me diell në ditë.

Ngjashëm me shirat, edhe temperatura përmirësohet ndërsa lëvizim në jug. Në këtë kuptim, mund të themi se për njerëzit që jetojnë në malet jugore të Pirenejve janë një mburojë e përsosur për të mbrojtur veten nga kushtet e pafavorshme dhe moti i keq. Këto kushte të pafavorshme vijnë nga veriu ose drejtpërdrejt nga Oqeani Atlantik ose nga Evropa Veriore.

Ka edhe disa ndryshime në klimën e Pirenejve kur lëvizim në secilën shpat në përputhje me orientimin e saj. Ato shpate që shikojnë nga veriu ato priren të kenë temperatura më të ulëta dhe sasi më të mëdha të reshjeve, si shiu ashtu edhe dëbora. Nga ana tjetër, nëse analizojmë shpatin jugor, shohim që temperaturat janë dukshëm më të ngrohta dhe sasia e reshjeve zvogëlohet. Kjo do të thotë që të gjitha shpatet që shikojnë nga jugu zakonisht janë më të populluara nga fauna dhe bimësia e Pireneas.

Kushtet e temperaturës, lagështisë, regjimit të erës, rrezatimit diellor, krijojnë karakteristika unike për këtë lloj klime që shtrihet midis Detit Mesdhe dhe Oqeanit Atlantik. Për këtë arsye, është një zonë unike jo vetëm për shkak të klimës, por edhe për shkak të ekzistencës së florës dhe faunës endemike.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth klimës së Pirenejve dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.