Klima e Spanjës

Klima e Spanjës

El klima e Spanjës njihet në mënyrë bisedore si klima mesdhetare. Isshtë një klimë mjaft e famshme falë karakteristikave të saj siç janë shumë orë diell, dimra të butë dhe verë me pak shi. Sidoqoftë, nuk është klima e vetme në Spanjë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me klimën e Spanjës dhe karakteristikat e saj.

tipare kryesore

Klima mesdhetare

Ndër karakteristikat kryesore që kemi për klimën e Spanjës, ajo i kushtohet karakteristikave gjeografike të vendit tonë që e bëjnë klimën jo plotësisht homogjene. Ne mund të shkojmë nga vendet ku temperaturat janë rreth 15 gradë, ndërsa në të tjerët ato tejkalojnë 40 gradë në verë. E njëjta gjë vlen edhe për reshjet e shiut. Mund të shkojmë nga zonat ku ka reshje mesatare vjetore me një vlerë prej më shumë se 2500 mm, ndërsa në të tjera ka një klimë mesdhetare shkretëtirë ku nuk i kalon 200 mm në vit.

Megjithëse kemi zona të ndryshme me karakteristika të ndryshme, ne mund të gjejmë disa tipare të përgjithshme në klimën e Spanjës. Le të shohim cilat janë të gjitha këto tipare:

 • Amplituda termike që ekziston në muajin më të ngrohtë dhe më të ftohtë është shumë më e madhe në brendësi të pllajës qendrore sesa në vendet si Ishujt Kanarie. Ndërsa brenda pllajës qendrore mund të gjejmë amplituda termike prej 20 gradë, në ishujt gjejmë variacione prej vetëm 5 gradë.
 • Vlerat e temperaturave po zbresin nga perëndimi në lindje në brendësi të gadishullit.
 • Pjesa veriore e pllajës qendrore ka temperatura mesatare disi më të ulëta se në pjesën jugore.
 • Muaji me temperaturat më të ulëta në të gjithë gadishullin është zakonisht janari. Ne anen tjeter, muaji me temperaturat më të larta është gushti.
 • Sa i përket temperaturës së ujit, në Mesdhe kemi një mesatare prej 15-18 ndërsa në Detin Kantabrian është disi më e ulët.

Klima e Spanjës: llojet

Zonat mesdhetare

Ne do të shohim se cilat janë klimat kryesore të Spanjës që ekzistojnë: ne kryesisht kemi Mesdheun, oqeanet, subtropikale dhe malore.

Klima mesdhetare

Ky është lloji mbizotërues i klimës në Spanjë sepse shtrihet përgjatë gjithë bregdetit mesdhetar, pjesës së brendshme të gadishullit dhe Ishujve Balearik. Sidoqoftë, ekzistojnë ndryshime të konsiderueshme midis disa rajoneve dhe të tjerave, gjë që krijon tre nënndarje: Mesdheun tipik, Mesdheun kontinental dhe Mesdheun e thatë.

Por, para se të flasim për këto nënndarje, le të shohim së pari karakteristikat e përgjithshme të klimës mesdhetare: Klima mesdhetare është një nënlloj i klimës së butë. Karakterizohet nga dimër të butë dhe me shi, verë të thatë dhe të nxehtë ose të butë, dhe temperatura të ndryshueshme dhe reshje shiu në vjeshtë dhe pranverë.

Tani do të analizojmë secilin nga llojet e klimës mesdhetare në vendin tonë:

 • Mesdheu tipik: Kjo është klima mesdhetare si e tillë. Ai përfshin një pjesë të madhe të vijës bregdetare me të njëjtin emër, disa zona të brendshme, Ceuta, Melilla dhe Ishujt Balearik. Vera është e nxehtë dhe e thatë, me një temperaturë mesatare mbi 22 ° C. Përkundrazi, dimri është i lagësht dhe me shi me temperatura të buta. Në Spanjë, ky model është i ndryshëm, sepse bregdeti mbrohet nga pllaja Castilian dhe shikon nga lindja. Prandaj, vjeshta dhe pranvera marrin më shumë reshje sesa dimri.
 • Mesdheu i kontinentuar: Siç sugjeron emri, ai ka disa karakteristika të një klime kontinentale. Isshtë një vend me një klimë tipike mesdhetare por larg detit, siç është pllaja qendrore e Spanjës, depresioni Ebro, pjesa e brendshme e Katalonjës dhe pjesa verilindore e Andaluzisë. Dimri është i gjatë dhe i ftohtë, vera është e shkurtër dhe e nxehtë, dhe ndryshimi i temperaturës midis ditës dhe natës është i madh. Mban kushtet e reshjeve të klimës mesdhetare, por ka karakteristikën më ekstreme të temperaturave të një klime kontinentale. Për shkak të distancës nga deti, klima është më e thatë se zakonisht.
 • Mesdheu i thatë: Isshtë një klimë kalimtare midis Mesdheut dhe shkretëtirës. Temperatura është më e lartë, dimri është më i ngrohtë, vera ka mesatare më shumë se 25 ° C dhe temperatura maksimale në zonën e brendshme është shumë e lartë, madje edhe më e lartë se 45 ° C. Reshjet janë më të ulëta, të përqendruara në vjeshtë dhe pranverë. Kjo klimë është një variant i klimës së thatë subtropikale dhe klimës së ngrohtë gjysmë të thatë. Në Spanjë, është një përfaqësues tipik i Murcia, Alicante dhe Almería.

Klima oqeanike

Klima oqeanike ose Atlantike karakterizohet nga shira të bollshëm, të cilët shpërndahen rregullisht gjatë gjithë vitit. Në Spanjë, kjo klimë shtrihet në veri dhe veriperëndim, nga Pirenejtë në Galicia. Reshjet vjetore zakonisht kalojnë 1000 mm, kështu që peizazhi është shumë i gjelbër. Temperatura në dimër është rreth 12 ° C-15 ° C, dhe në verë është rreth 20 ° C-25 ° C. Një shembull i një qyteti me këtë lloj klime është San Sebastián, Vigo, Oviedo, Santander, etj. Sidomos në Galicinë jugore, karakteristikat e lagështisë së qyteteve bregdetare përkeqësojnë temperaturat minimale dhe maksimale.

Klima subtropikale

Klima subtropikale mbizotëron në rajonet e butë afër tropikëve tokësorë dhe kjo ndodh vetëm në Ishujt Kanarie në Spanjë.

Për shkak të afërsisë me Tropikun e Kancerit dhe bregdetin e thatë Afrikan, Ishujt Kanarie kanë një klimë krejtësisht të veçantë. Temperatura është e ngrohtë gjatë gjithë vitit, mesatarisht midis 22 ° C dhe 28 ° C. Reshjet janë përqendruar në dimër, por ndryshojnë nga një rajon në tjetrin dhe mund të jenë më të larta ose më të ulëta. Prandaj, në klimën subtropikale të Ishujve Kanarie mund të dallohen disa nënklimat.

Klima e Spanjës: klima malore

zonat e lagura të Spanjës

Klima malore korrespondon me sistemin e madh malor: Pirenejtë, Sistemi Qendror, Sistemi Iberik, vargu malor Penibetic dhe vargu malor Kantabrian. Wintershtë shumë ftohtë në dimër dhe i freskët në verë.

Ndodh në zona mbi 1000 m mbi nivelin e detit. Temperatura është rreth 0 ° C në dimër dhe nuk i kalon 20 ° C në verë. Reshjet janë shumë të bollshme, përgjithësisht në formën e borës ndërsa lartësia rritet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth klimës së Spanjës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nirey Leon Jorge dijo

  Më pëlqen shumë informacioni, faleminderit për gjithçka, do të kaloj provimin.