Klima e Portugalisë

Klima e Portugalisë

Sot do të flasim Klima e Portugalisë. Duke qenë një vend që ndikohet nga Oqeani Atlantik, ai ka një klimë të këndshme të butë. Somewshtë disi më e freskët dhe me shi në veri, por gradualisht bëhet më e ngrohtë dhe me diell ndërsa lëvizni në jug. Në jugun ekstrem kemi Algarve e cila ka një klimë mikro të thatë dhe me diell.

Në këtë artikull ne do të tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe ndryshoret e klimës së Portugalisë.

tipare kryesore

verë me temperatura të këndshme

Një nga gjërat e dukshme të këqija në lidhje me një vend të ndryshimit të klimave nëse jeni në pjesën veriore ose në pjesën jugore. Në zonat e brendshme afër kufirit me Spanjën bëhet klima disi më kontinentale. Në pjesën qendrore dhe veriore ka disa vargmale që modifikojnë klimën. Sierra de la Estrella mund të jetë në ski gjatë dimrit pasi temperaturat bien në një masë të tillë që mbushet me dëborë.

Kur i referohemi diellit në klimën e Portugalisë, shohim se është me diell kudo gjatë verës. Në këtë sezon Portugalia mbrohet nga anticikloni Azores. Sidoqoftë, në disa raste ne gjejmë një bisht të një shqetësimi të Atlantikut që kalon përmes pjesës veriore dhe gjeneron mot të keq. Gjatë pjesës tjetër të vitit nuk ka mungesë të shiut pasi që ato janë më të shpeshta dhe të bollshme ndërsa përparojmë në pjesën veriore. Për këtë arsye ne e shohim pjesën veriore shumë të gjelbër dhe gradualisht bëhet më e thatë ndërsa shkojmë në jug.

Algarve është zona më e thatë dhe cilësore në të gjithë Portugalinë. Reshjet vjetore të reshjeve, të cilat arrijnë në 1.450 mm në Braga dhe 1.100 mm në Porto, arrijnë rreth 900 mm në Coimbra, 700 mm në Lisbonë, dhe bien në rreth 500 mm në Algarve. Sezoni më i shiut është dimri.

Dimri dhe vera në klimën e Portugalisë

moti i Portugalisë në verë

Le të shohim cilat janë karakteristikat e dimrit dhe verës në klimën e Portugalisë. Dimri është i butë në brigjet edhe në zonat veriore pasi temperaturat mesatare në janar variojnë nga 9.5 gradë në Porto, në 11,5 ° C në Lisbonë, deri 12 ° C në Faro. Në dimër ka periudha me mot të mirë pasi anticikloni i Azoreve mund të arrijë vendin këtë sezon. Sidoqoftë, ne gjithashtu gjejmë valë të motit të keq, shiut dhe erës. Era zakonisht fryn me forcë të madhe nga një zhurmë, sidomos nga zona e veriut.

Pozicioni i Portugalisë në lidhje me oqeanin garanton një strehë të mirë nga rrymat e ftohta dhe ngricat e natës. Në fakt, është shumë e rrallë që ekzistojnë rryma të tilla të ftohta. Rekordi për temperaturat në bregdet është disa gradë nën zero në veri dhe rreth zero gradë në jug. Nga ana tjetër, në zonën e brendshme frenimi është disi më intensiv pasi është klima kontinentale. Ka zona kodrash dhe malesh ku nganjëherë ka tendencë të çojë.

Lidhur me verën, ne kemi ditë me diell kudo me një klimë të butë apo edhe të freskët dhe brigjet veriore dhe më të ngrohta në zonat qendrore dhe jugore. Në disa vende dhe temperaturat mesatare janë 21 gradë, siç është rasti i Porto, në të cilën gjejmë maksimumet ditore prej 25 gradë. Në zonat më të ekspozuara ndaj erërave të oqeanit, zakonisht është e freskët dhe madje edhe në verë. Bregdeti Algarve është më i mbrojtur dhe ka temperatura të ngjashme me ato të Lisbonës. Nxehtësia po bëhet më intensive në zonat e brendshme veçanërisht në zonat qendrore dhe jugore në fushat dhe luginat. Ka disa ditë që mund të jenë të dobëta dhe temperaturat rriten dukshëm.

Gjëja më normale është se e gjithë Portugalia është e prekur nga valët e nxehtësisë nga Afrika. Në disa situata mund të gjejmë temperatura prej deri në 37 gradë në brigjet, ndërsa në zonat e brendshme mund të kalojë 40 gradë.

Sa i përket zonave të ndërmjetme, ato janë më të freskëta në veri dhe të buta në jug. Këtu reshjet e shiut janë mjaft të shpeshta, veçanërisht në veri, ku zakonisht është pak më ftohtë.

Dallimet në klimën e Portugalisë në veri dhe në jug

brigjet e Portugalisë

Ne do të shohim se cilat janë ndryshimet në klimën e Portugalisë nëse shkojmë në pjesën veriore ose pjesën jugore.

Pjesa veriore ka shira më të shpeshtë gjatë sezonit të dimrit, ndërsa në verë janë të rralla dhe të pakta. Në pjesën më veriore të bregdetit, kemi det të freskët dhe madje edhe në verë. Në disa zona, mund të arrijë 18 gradë në muajin korrik. Në lidhje me zonat veriore të brendshme, dimri bëhet më i ftohtë, veçanërisht kur ne rrisim lartësinë. Lartësia mbidetare sa herë që largohemi nga oqeani në një masë të tillë që mund të zgjasë.

Pjesa e vendosur në veriperëndim ekstrem korrespondon me Braganza. Ndodhet në një lartësi prej 700 metra mbi nivelin e detit dhe ka periudha disi më të forta të ftohtit. Këtu temperaturat mund të arrijnë deri në -10 gradë. Vera është më e nxehtë dhe me diell, edhe nëse netët janë të freskëta. Ndonjëherë mund të shoh këtu mjaft nxehtë. Përtej zonës jugore, në verilindje të Coimbra-s kemi vargmale që kulmojnë me maja prej 1.993 metrash. Këtu temperaturat mund të jenë rreth -15 / -20 gradë.

Kapaciteti i qendrës dhe jugut kemi një dimër më të butë me shqetësime nga Oqeani Atlantik. Këto shqetësime ndodhin më rrallë dhe ditët me erë janë gjithashtu më pak të shpeshta. Vera është më e ngrohtë, por jo në bregdet ajri Don Ocean ndihet verë mjaft e mirë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth klimës së Portugalisë dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.