Klasifikimi i klimës në Köppen

ndarja e klasifikimit të klimës koppen

Klima e planetit mund të klasifikohet në mënyra të ndryshme sipas variablave dhe parametrave të caktuar. Shtë e nevojshme të jesh në gjendje të klasifikosh klimën për të vendosur një rend në zonën e shpërndarjes së specieve të shumta të kafshëve dhe bimëve, dizajnet arkitektonike, krijimin e qyteteve, parashikimin e motit, etj. Një prej tyre është Klasifikimi i klimës në Köppen. Shtë një sistem që bazohet në faktin se bimësia natyrore ka një marrëdhënie të qartë me klimën, kështu që kufijtë midis një klime dhe një klime tjetër janë vendosur duke marrë parasysh shpërndarjen e bimësisë në vendin specifik.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se në çfarë bazohet klasifikimi i klimës në Köppen dhe cilat janë karakteristikat e tij kryesore.

tipare kryesore

klimat e Spanjës

Klasifikimi i klimës në Köppen bazohet në krijimin e një klime bazuar në zonën e shpërndarjes së specieve të caktuara. Parametrat për të qenë në gjendje përcaktimi i klimës së një zone zakonisht është temperatura mesatare vjetore dhe mujore dhe reshjet e shiut. Zakonisht merret parasysh sezonaliteti i reshjeve. Në këtë rast, është diçka ndryshe.

Ai ndan klimën e botës në pesë kategori kryesore: tropikale, të thata, të butë, kontinentale dhe polare, të identifikuara me shkronja fillestare. Secili grup është një nëngrup dhe secili nëngrup është një lloj klime.

Klasifikimi i klimës në Köppen u krijua fillimisht nga klimatologu gjerman Wladimir Köppen në 1884, dhe më vonë i rishikuar nga ai dhe Rudolf Geiger, përshkruan secilin lloj të klimës me një seri letrash, zakonisht tre, që tregojnë sjelljen e temperaturave dhe reshjeve. Isshtë një nga klasifikimet klimatike më të përdorura për shkak të përgjithësisë dhe thjeshtësisë së tij.

Klasifikimi i klimës në Köppen: llojet e klimave

klasifikimi i klimës koppen

Le të shohim cilat janë detajet e procedurës për të përcaktuar secilin grup, llojin dhe nëngrupin e klimës. Katalogu kryesor i klimës është i ndarë në të tjerët dhe paraqet bimësinë shoqëruese dhe rajonet në të cilat gjendet.

Grupi A: klimat tropikale

Në këtë lloj klime, asnjë muaj i vitit nuk ka temperatura mesatare nën 18 gradë. Reshjet vjetore të reshjeve janë më të larta se shkalla e avullimit. Bëhet fjalë për klimën që ekziston në pyjet tropikale. Brenda grupit A të klimave kemi disa ndarje. Këto janë si më poshtë:

 • Ekuatoriale: Në këtë klimë, asnjë muaj nuk ka reshje nën 60 mm. Isshtë një klimë e nxehtë dhe e urryer gjatë gjithë vitit në të cilën nuk ka stinë. Ajo zhvillohet në Ekuador deri në 10 gradë gjerësi dhe është klima e xhunglës nervore.
 • Muson: vetëm një muaj është nën 60 mm dhe nëse rigjenerimi i muajit më të thatë është më i lartë se formula [100- (Reshjet vjetore / 25)]. Isshtë një klimë e ngrohtë gjatë gjithë vitit me një sezon të shkurtër të thatë e pasuar nga një lagështirë me reshje të mëdha shiu. Zakonisht ndodh në Afrikën Perëndimore dhe Azinë Juglindore. Shtë klima e pyjeve muson.
 • Çarçaf: ka një muaj nën 60 mm dhe nëse reshjet e muajit më të thatë janë më pak se formula [100- (Reshjet vjetore / 25)]. Isshtë një klimë e ngrohtë gjatë gjithë vitit dhe ka një sezon të thatë. Duket ndërsa largohemi nga Ekuadori. Isshtë klima që gjendet në Kubë, zona të mëdha të Brazilit dhe pjesën më të madhe të Indisë. Typicalshtë tipike për savanën.

Grupi B: klimat e thata

Reshjet vjetore janë më pak sesa avullimi i frymëzimit vjetor. Ato janë klima e kullotave dhe shkretëtirave.

Për të përcaktuar nëse klima është e thatë, ne marrim një prag reshjesh në mm. Për të llogaritur pragun, ne shumëzojmë temperaturën mesatare vjetore me 20, dhe pastaj shtojmë nëse 70% ose më shumë e reshjeve bie në semestrin ku dielli është 280. Më i larti (nga prilli deri në shtator në hemisferën veriore, tetor deri në mars në hemisferën jugore), ose 140 herë (nëse reshjet në atë periudhë janë ndërmjet 30% dhe 70% të reshjeve totale), ose 0 herë (nëse periudha është ndërmjet 30% dhe 70%) Reshjet janë më pak 30% të reshjeve totale.

Nëse reshjet mesatare vjetore totale janë më të larta se ky prag, nuk është klima B. Le të shohim cilat janë klimat e thata:

 • Stepa e ngrohtë: dimrat janë verëra të butë dhe të ngrohtë, shumë të ngrohtë. Reshjet janë të pakta dhe bimësia e tyre natyrore pret. Zakonisht ndodh në tropikët dhe subtropikët në buzë të shkretëtirave subtropikale.
 • Stepa e ftohtë: në këtë klimë dhe dimrat janë të ftohtë ose shumë të ftohtë. Mund të gjejmë edhe verë të ngrohtë ose të butë me pak reshje dhe Esteban si bimësi natyrore. Zakonisht janë të vendosura në gjerësi gjeografike të butë dhe larg detit.
 • Shkretëtira e nxehtë: Dimrat janë të butë edhe pse temperaturat në zonat e brendshme mund të afrohen me zero gradë gjatë natës. Verërat janë të nxehta ose shumë të nxehta. Në disa zona me këtë klimë, temperaturat e verës janë jashtëzakonisht të larta dhe janë regjistruar më të lartat në planet. Reshjet janë shumë të pakta. Zakonisht ndodh në skajet subtropikale të të dy hemisferave.
 • Shkretëtirë e ftohtë: në këtë klimë dhe dimrat janë mjaft të ftohtë dhe verat janë të buta ose të ngrohta. Reshjet e shiut janë mjaft të pakta dhe bimësia në vetvete është ajo e shkretëtirës, ​​nganjëherë edhe inekzistente. Ka gjerësi gjeografike të butë.

Klasifikimi i klimës në Köppen: grupi C

llojet e klimës në botë

Brenda grupit C kemi klimë të butë. Temperatura mesatare e muajit më të ftohtë është ndërmjet -3ºC (në disa klasifikime 0ºC) dhe 18ºC, dhe ajo e muajit më të ngrohtë i kalon 10ºC. Pyjet e butë gjenden në këto klima.

 • Bregu detar aksidental: ka dimër të ftohtë ose të butë dhe verë të freskët. Reshjet e shiut shpërndahen gjithashtu gjatë gjithë vitit. Ekziston një bimësi natyrore që janë pyje të drurit të fortë.
 • Detare Subarktik: Ajo shquhet për dimra të ftohtë dhe pa një verë të vërtetë. Ka reshje shiu gjatë gjithë vitit dhe ka disa vende me erëra të forta që vështirë se lejojnë zhvillimin e bimësisë.
 • MesdhetarKanë dimër të butë dhe verë të nxehtë e të thatë. Shumica e shirave bien në dimër ose në stinët e ndërmjetme. Pylli mesdhetar është bimësi natyrore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth klasifikimit të klimës në Köppen dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.