Fatkeqësitë më të këqija natyrore të vitit 2016

Tërmeti në Kaliforni

Viti 2016 ka qenë një vit në të cilin fatkeqësitë natyrore kanë qenë një nga protagonistët kryesorë. Uragani Matthew, tërmeti në Itali, zjarret në Kaliforni ... Të gjithë ata kanë marrë jetën e mijëra njerëzve dhe kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. në të gjitha zonat e prekura.

Tani që viti do të mbarojë, le ta shqyrtojmë cilat kanë qenë katastrofat natyrore më të këqija të vitit 2016.

Tërmeti në Tajvan

Tërmeti në Tajvan

Viti filloi keq në Taiwan. Atje, në shkurt, një tërmet me madhësi 6,4 të shkallës Rihter vranë 26 njerëz, dhe më shumë se 258 u desh të shpëtoheshin.

Përmbytjet në Pakistan

Imazhi - REUTERS

Imazhi - REUTERS

Në prill shira të mëdha dhe të bollshme i shkaktuan shumë probleme Pakistanit, një vend ku përmbytjet janë një katastrofë e zakonshme. Kete vit, 92 njerëz vdiqën, 23 prej tyre si pasojë e rrëshqitjeve të dheut. Shumica e viktimave u regjistruan në provincën Khyber Pakhtunkhwa.

Zjarret në Kaliforni

Zjarr në Kaliforni

Imazh - AP

Në Kaliforni zjarret janë dukuri relativisht të shpeshta, por ky vit ka qenë veçanërisht serioz. Në qershor një zjarr u përhap në 100 hektarë në Rrugën e Përroit Erksine dhe më shumë se XNUMX shtëpi u shkatërruan. Një muaj më vonë, në gusht, ndodhi një zjarr tjetër që rrafshoi më shumë se 14.550 hektarë, duke detyruar evakuimin e më shumë se 82 mijë personave.

Tërmeti në Itali

Tërmeti në itali

Imazh - AP

Në gusht një i fortë tërmeti me madhësi 6,2 të shkallës Rihter tronditi Italinë qendrore, pranë qytetit Accumoli. Shkaktoi të paktën 247 vdekje, dhe rreth 400 u plagosën.

Uragani Mateu

Uragani Mateu

Haiti pas kalimit të Mateut. Imazh - Reuters

El Uragani Mateu ishte sezoni më shkatërrues i stuhisë së uraganëve në Atlantik këtë vit. Arriti kategorinë 5, me erëra deri në 260 km / orë, dhe vranë 1655 njerëz, 1600 vetëm në Haiti.

Fatkeqësitë natyrore do të ndodhin gjithmonë. Mund të përshtateni vetëm sa më mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.