Fatkeqësitë natyrore gjenerojnë 26 milion njerëz të varfër në vit

Uragani Mateu

Haiti pas uraganit Matthew.
Imazh - Reuters

Fatkeqësitë natyrore, të tilla si uraganet, tërmetet dhe thatësira, gjenerojnë një numër marramendës 26 milion të varfër çdo vit. Kjo u zbulua nga Banka Botërore gjatë konferencës për klimën (COP22).

Në përgjithësi, çdo vit ka humbje të më shumë se gjysmë miliard dollarë për shkak të këtyre fenomeneve nëse përfshihet ndikimi në mirëqenien e njerëzve që nuk kanë burime të mjaftueshme financiare për të humbur gjithçka ose pothuajse gjithçka. Kjo shifër rrit me 60% vlerësimet e ndikimit të katastrofave të bëra deri më tani nga KB, e cila ishte e një vlere prej 300.000 milion dollarë.

Kur u numëruan ndikimet e uraganeve, tërmeteve ose thatësirave, më të varfërit janë gjithashtu ata që vuajnë më shumë: ata humbin 11% të zotërimeve të tyre materiale, por 47% të mirëqenies së tyre. Një shembull është Uragani Matthew, i cili goditi Haitin dhe Shtetet e Bashkuara. Në vendin e Amerikës së Veriut, humbjet materiale arritën në rreth 7.000 milion, ndërsa në më të varfërit ishin 2.000 milion.

Nëse llogariten vetëm humbjet materiale, vendet më të pasura gjithmonë do të fitojnë, siç paralajmëroi Banka Botërore. Nëse merret parasysh ndikimi në mirëqenien e njerëzve me më pak burime, Programet ose fondet e ndihmës mund të rregullohen për të ndihmuar ata që kanë më shumë nevojë dhe kështu të parandalojë që më shumë njerëz të vdesin si rezultat i katastrofave natyrore.

Tërmeti në Haiti 2010

Thatësira, uragane, tërmete, përmbytje dhe fenomene të tjera do të vazhdojnë të ndodhin përgjithmonë, dhe mund të bëhen më të rrezikshme si rezultat i ndryshimit të klimës. Prandaj, ne duhet të përshtatemi sa më mirë dhe të ndihmojmë ata që nuk kanë burimet e nevojshme për të mbrojtur veten e tyre.

Situata është më e komplikuar sot, pasi presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, është skeptik ndaj ndryshimit të klimës dhe është i gatshëm të heq vendin e tij nga Marrëveshja e Parisit. Nëse po, sipas a Kërkime kërkimore Lux, politikat e saj të energjisë mund të çojnë në një rritje të emetimeve të CO2 nga 3.400 milion ton gjatë tetë viteve të ardhshme, përkundër angazhimit të Obamës për të ulur emetimet me 30%.

Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë.

Për më shumë informacion, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.