Katalogu Messier

gjithçka që shihni në messier

El katalog messier është një përmbledhje e objekteve qiellore, e krijuar nga astronomi francez Charles Messier në shekullin e XNUMX-të. Charles Messier, i apasionuar pas astronomisë, donte të shmangte konfuzionin midis kometave dhe objekteve të tjera të përhapura në qiell që mund të ngatërroheshin me to. Për këtë arsye, ai vendosi të përpilojë një listë të objekteve qiellore përveç kometave, me qëllim që të ndihmojë astronomët dhe hobiistët që të identifikojnë më saktë këto objekte.

Në këtë artikull do të shpjegojmë se cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e katalogut Messier dhe cilat janë objektet kryesore qiellore.

tipare kryesore

katalog messier

Katalogu i Messier përbëhet nga 110 objekte, duke filluar nga mjegullnajat dhe grupimet e yjeve deri te galaktikat. Për të zgjedhur këto objekte, Messier u mbështet në vëzhgimet e tij dhe në punën e astronomëve të tjerë në atë kohë. Çdo objekti në katalog i është caktuar një numër romak nga I në C (1 deri në 100), me disa objekte shtesë të përcaktuara me shkronjat A dhe B. Për shembull, lgalaktika e famshme Andromeda njihet si M31 në katalogun Messier.

Krijimi i këtij katalogu revolucionarizoi mënyrën se si astronomët klasifikonin dhe katalogonin objektet qiellore. Deri atëherë, shumica e objekteve difuze konsideroheshin kometa derisa të vërtetohej e kundërta. Katalogu i Messier-it mundësoi një organizim dhe klasifikim më të mirë të këtyre objekteve, si dhe studimin më të detajuar të tyre.

Sot, katalogu Messier mbetet një mjet i paçmuar për astronomët dhe entuziastët e astronomisë. Shumë nga objektet e përfshira në katalog janë të dukshme edhe me teleskopë modest, duke i bërë ato objektiva të njohura për vëzhguesit amatorë. Përveç kësaj, ky katalog ka shërbyer si bazë për zbulimin dhe studimin e objekteve të tjera qiellore përtej atyre të listuara fillimisht.

Historia e Katalogut Messier

Charles Messier

Historia e katalogut Messier është e lidhur ngushtë me kometat. Messier investoi kohë dhe përpjekje për gjetjen e këtyre objekteve. Por le ta vendosim veten në kontekst. Sot ne e dimë se ka miliarda kometa në rajonet më të jashtme të sistemit diellor. Megjithatë, që nga viti 1995, vetëm rreth 900 kometa ishin zbuluar. Kjo është për shkak se shumica janë shumë të zbehta për t'u zbuluar në distancë. Por ndonjëherë këto kometa afrohen me rajonet e brendshme të sistemit diellor dhe bëhen mjaft të ndritshme për t'u parë.

Ishte në vitin 1744 që kjo ndodhi me kometën Klinkenberg-Shesso, e cila u bë më e ndritshme ndërsa iu afrua Diellit. Brenda pak muajsh, kometa arriti magnitudën -7, duke e bërë atë objektin më të ndritshëm në qiell. Hëna dhe Dielli Kjo kometë e mrekullueshme ka tërhequr vëmendjen e astronomëve profesionistë dhe amatorë, duke përfshirë të riun Charles Messier.

Kjo magjepsje bëri që Messier t'ia kushtonte jetën dhe punën e tij astronomisë. Vite më vonë, në 1758, Messier u fut në kërkimin e kometave dhe zbuloi një objekt të përhapur në yjësinë Demi. Pas vëzhgimit të kujdesshëm, ai kuptoi se objekti nuk mund të ishte një kometë, sepse nuk po lëvizte nëpër qiell. I njohur sot si M1 ose Mjegullnaja e Gaforres, ky objekt ishte objekti i parë në katalogun e mjegullnajave dhe grupimeve të yjeve të Messier.

Messier që atëherë e ka vënë re dhe ka filluar të katalogojë objekte të tjera potencialisht mashtruese të ngjashme me kometën për të parandaluar astronomët e tjerë që të ngatërrojnë objektin me një kometë.

Katalogu i Messier siç shihet nga Hubble

katalog i plotë messier

Objektet më të çrregullta janë shpesh më të shndritshmet dhe më dramatiket. Por të parë përmes teleskopit hapësinor Hubble, ato janë edhe më spektakolare.. NASA kohët e fundit postoi në faqen e saj të internetit një listë të të gjitha objekteve Messier të fotografuara nga Hubble.

Edhe pse Hubble nuk i ka fotografuar të gjitha objektet, ka arritur të fotografojë shumicën e tyre. Deri më tani kemi regjistruar 96 nga këto foto të mrekullueshme. Disa nga këto imazhe nuk janë objekte të tëra, por përkundrazi fokusohen në zona specifike. Kjo për shkak se Hubble ka një fushë shikimi relativisht të vogël. Prandaj, në disa raste, është e nevojshme të merren shumë imazhe për të kapur të gjithë objektin, gjë që nuk është gjithmonë efikase. NASA-s u lejua të bënte ekspozime të shumta vetëm kur merita shkencore justifikonte kohën e kaluar. Merrni për shembull galaktikën Andromeda. Rreth 7400 imazhe nevojiten për të marrë një mozaik të një pjese të vogël të kësaj galaktike masive.

Rëndësia midis astronomëve amatorë

110 objektet në katalogun e Messier-it janë më të njohurit në mesin e astronomëve amatorë. Nuk ka fans që nuk ka marrë kohë për t'i parë sa më shumë. Prandaj, këto objekte marrin gjithmonë vëmendje të veçantë gjatë çdo aktiviteti vëzhgimi.

Por ka një natë në veçanti kur këto objekte janë në qendër të vëmendjes. Kjo është Maratona Messier, që mbahet çdo vit në hënën e re më afër ekuinoksit të pranverës ose vjeshtës. Atë natë, tentohet të lokalizohen dhe vëzhgohen të 110 objektet. Pa dyshim, kjo është një sfidë e bukur dhe e veçantë për çdo adhurues të astronomisë.

Objektet më të rëndësishme qiellore në katalogun Messier

Nga 110 objektet që i përkasin këtij katalogu, këto janë 5 më të njohurat:

 • M31, Galaxy Andromeda: Është galaktika spirale më e afërt me Rrugën e Qumështit dhe është e dukshme me sy të lirë në kushtet e qiellit të errët. Forma dhe madhësia e saj spirale janë mbresëlënëse dhe vlerësohet se përmban më shumë se një miliard yje.
 • M42, Mjegullnaja e Orionit: E vendosur në yjësinë Orion, kjo mjegullnajë është një nga më të njohurat dhe më të fotografuarat në qiell. Është një rajon i formimit aktiv të yjeve, ku lindin yje të rinj të rrethuar nga re gazi dhe pluhuri.
 • M13, grupi globular i Herkulit: Ky grumbull globular është një nga më mbresëlënësit e llojit të tij. Ai përbëhet nga qindra mijëra yje që janë grupuar së bashku në një sferë të dendur dhe kompakte.
 • M51, Galaxy Whirlpool: Kjo galaktikë spirale me hekura është e famshme për strukturën e saj të veçantë në formë rrotullimi. Për më tepër, M51 është i njohur për ndërveprimin e tij gravitacional me një galaktikë më të vogël fqinje, e cila ka krijuar krahë baticë spektakolare.
 • M45, Plejadat: E njohur edhe si Shtatë Motrat, Pleiades është një grumbull yjor i hapur që dallohet për bukurinë e tij në qiellin e natës. Plejadat janë një objektiv popullor si për shikimin me sy të lirë ashtu edhe për teleskop.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për katalogun Messier dhe rëndësinë e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.