Qemeri i ditës së kijametit nuk është përmbytur (as nuk do të ndodhë derisa të jetojmë)

Qemeri i farës

Imazh - John Mcconmico / AP

Më 18 maj në gazetë »Guardian»U botua një lajm disi kurioz: Qemeri i ditës së kijametit të Svalbard është përmbytur nga shkrirja e akullit nga temperaturat e larta. Në këtë vend ruhen rreth një milion fara të një larmie të madhe bimësh në mënyrë që, në rast se ato zhduken, ato mund të rikuperohen përsëri.

Qartë. Kur një vend i tillë përmbytet, është normale të shqetësohesh; jo më kot, nesër mund të kemi nevojë për ato fara. Por realiteti nuk ishte aq dramatik.

Një nga krijuesit e kasafortës foli me të »Shkencë e vulgarizuar"Dhe shpjegoi se nuk ishte përmbytur me të vërtetë, por më tepër se uji hyri në tunel, diçka që me sa duket ndodh rregullisht, dhe ngriu. Tuneli, i cili është i gjatë rreth njëqind metra, shërben si një vendkalim në mal. Para se të arrijmë dyert e qemerit, terreni lëviz lart, dhe është pikërisht në këtë zonë ku uji grumbullohet dhe evakuohet nga dy pompa.

»Tuneli nuk ishte projektuar të ishte i papërshkueshëm nga uji në pjesën e përparme, sepse nuk menduam se ishte i nevojshëm», Shpjegoi Ai. Edhe kështu, nëse uji futet më shumë, nuk do të vonojë shumë të ngrijë, pasi temperatura është -18ºC. Por një sit i tillë supozohet të jetë në gjendje të qëndrojë i vetëm, kështu që qeveria norvegjeze planifikon të rregullojë rrjedhjen që të mos ndodhë më.

Kopshti i farës Svalbard

Sidoqoftë, ai tha se, bazuar në studimet që ai ka bërë, nëse i gjithë akulli do të shkrihej dhe një tsunami shumë i madh të ndodhte pikërisht para kupolës, nuk do të kishte asnjë problem, pasi që kasaforta do të ishte akoma rreth pesë ose shtatë histori mbi ngjarjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.