Karboni në natyrë

Karboni në natyrë

Në planetin tonë ka gazra dhe elementë të ndryshëm që janë thelbësorë për jetën. Sasia e këtyre elementeve dhe gazrave varet nga funksioni i secilit dhe aktivitetet që ndodhin në të gjithë botën. Sot do të flasim karboni në natyrë. Karboni mund të gjendet në skenarë të ndryshëm të planetit tonë si vaj, grafit, diamant, ndër të tjera. Isshtë një element kimik që renditet i gjashti në sistemin periodik dhe nuk është metalik.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e karbonit në natyrë.

tipare kryesore

Rëndësia e karbonit

Karboni është një element kimik tetravalent. Kjo do të thotë se shpëton nga krijimi i 4 lidhjeve kimike të elektroneve të përbashkëta ose lidhjeve kovalente. Shtë elementi me bollëkun më të madh në të gjithë korën e tokës. Bollëku i saj qëndron në larminë e tij. Kjo sepse ekziston në formimin e përbërjeve organike dhe ka një aftësi të jashtëzakonshme për të formuar polimere në temperatura që gjenden zakonisht në planetin tonë. Kështu shërben si element në të gjitha format e njohura të jetës.

Karboni në natyrë gjendet si një element kimik që nuk kombinohet me format e tjera. Për pjesën më të madhe, ajo është e kombinuar me përbërje kimike të karbonit të tilla si karbonat kalciumi dhe përbërës të tjerë në vaj dhe gaz natyror. Mund të gjendet edhe në formën e mineraleve të ndryshme si p.sh. qymyr, linjit dhe torfe. Rëndësia më e madhe e karbonit është se ai është i pranishëm në të gjithë organizmat e gjallë.

Ku gjendet karboni në natyrë?

Karboni në gurë dhe minerale

Siç kemi përmendur më parë, karboni në natyrë gjendet në të gjitha format e jetës dhe është i pranishëm në forma të plota kristalore: diamanti, grafiti dhe fuleni. Ne gjithashtu mund të shohim forma të tjera minerale amorfe me qymyr si linjiti, thëngjilli, torfe dhe forma të lëngshme të tilla si varietetet e naftës dhe të gazta të tilla si gazi natyror. Ne do të rendisim secilën prej tyre dhe t'i karakterizojmë ato.

Format kristaline

 • Grafit: Isshtë një solide që ka ngjyrë të zezë dhe ka një shkëlqim metalik rezistent ndaj nxehtësisë. Ajo ka një strukturë kristalore si atome karboni të lidhura së bashku me lidhje gjashtëkëndore. Këto atome bashkohen për të formuar fletë.
 • Diamanti: është një tingull shumë i ashpër që është i aftë të lejojë dritën të kalojë nëpër të. Atomet e karbonit në diamant bashkohen në një mënyrë tetraedrale.
 • Fullerenes: ato janë forma molekulare të karbonit që po formojnë grupe me shumë atome dhe disa në formë sferike të ngjashme me topat e futbollit.

Format amorfe

Në këtë rast, atomet e karbonit nuk bashkohen ose nuk formojnë një strukturë të rregulluar të parregullt. Ata priren të kenë mjaft papastërti dhe elementë të tjerë. Le të analizojmë se cilat janë ato:

 • Antracit: Mineralshtë minerali më i vjetër metamorfik i qymyrit që ekziston. Origjina e saj daton që nga modifikimi i shkëmbinjve që ka ardhur nga efekti i temperaturës, presionit dhe veprimit kimik të lëngjeve në natyrë. Kryesisht ato janë formuar në periudhën Karbonifer.
 • Qymyri: është një qymyr mineral i formuar në një shkëmb sedimentar me origjinë organike. Formimi ndodhi gjatë Paleozoikut dhe ka ngjyrë të zezë. Ka një përmbajtje të lartë të substancave bituminoze.
 • Linjiti: Isshtë një qymyr mineral fosil që formohet nga torfe nga shtypja me presion të lartë.
 • Torfe: Shtë materiali me origjinë organike që vjen nga epoka Kuaternare dhe që është shumë më i ri sesa qymyrit e mëparshëm. Zakonisht dallohet duke pasur një ngjyrë të verdhë kafe dhe masa e saj është sfungjer me dendësi të ulët. Origjina është nga mbeturinat e bimëve.
 • Nafta dhe gazi natyror: ato janë lëndët djegëse fosile më të njohura në të gjithë planetin. Ato përbëhen nga një përzierje e substancave organike, shumica janë hidrokarbure. Këta hidrokarbure formohen përmes dekompozimit bakterial anaerob të lëndës organike. Për këtë arsye, formimi i tij bëhet në nëntokë në thellësi të mëdha dhe në kushte të veçanta fizike dhe kimike. Ky është një proces që ka ndodhur gjatë miliona viteve.

Cikli bigeokimik i karbonit në natyrë

Karboni në natyrë i pranishëm

Cikli i karbonit është një proces i veçantë dhe thelbësor për jetën në planetin tonë. Bëhet fjalë për shkëmbimin e këtij gazi në të gjithë planetin. Mund të shkëmbehet midis biosfera, atmosfera, litosfera dhe hidrosfera. Njohja e këtij procesi ciklik të karbonit është ajo që na ndihmon të demonstrojmë veprimin njerëzor në këtë lloj cikli. Kjo është arsyeja pse ne kemi informacione përkatëse Iberike mbi veprimin që kanë qeniet njerëzore ndaj ndryshimeve globale të klimës.

Dhe është se karboni është në gjendje të qarkullojë midis oqeaneve dhe pjesës tjetër të trupave ujorë. Ai gjithashtu mund të qarkullojë midis nëntokës, tokës, atmosferës dhe biosferës. Merr pjesë në procese të tilla si fotosinteza në të cilën bimët kapin karbonin e gjetur në atmosferë për të prodhuar oksigjen përmes një reaksioni kimik. Kjo fotosintezë lejon dioksidin e karbonit dhe ujin të ndërmjetësuar nga energjia diellore dhe klorofili i prodhuar nga bimët të prodhojnë karbohidrate ose sheqerna. Oksigjeni është produkt i mbeturinave të këtyre reaksioneve.

Karboni a është gjithashtu i pranishëm në proceset natyrore si frymëmarrja dhe dekompozimi. Këto procese biologjike janë përgjegjëse për çlirimin e karbonit në mjedis në formën e dioksidit të karbonit ose metanit. Metani do të jetë gjithmonë kur ka një dekompozim në mungesë të oksigjenit.

Karboni në natyrë luan një rol themelor në proceset gjeologjike. Këto procese gjeologjike ndodhin si pasojë e kalimit të kohës. Hereshtë këtu që karboni përmes dekompozimit anaerob mund të shndërrohet në lëndë djegëse fosile si nafta, gazi natyror dhe qymyri. Përveç kësaj, ky karbon mund të përkasë dhe të jetë pjesë e mineraleve dhe shkëmbinjve të tjerë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për rëndësinë e karbonit në natyrë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.